Wykres dnia: krajobraz po wyborach

Mamy dobry moment, by spojrzeć jak w swojej historii giełda w Warszawie reagowała w kolejnych dniach po wyborach do sejmu.

Zaznaczyłem na poniższym wykresie czerwonymi kreskami sesje dzień po wyborczych niedzielach i oznaczyłem obok nich datami same momenty wyborcze:

WIG20_powyborach

Źródło wykresu: http://bossa.pl/notowania/wykresy/

Niewiele szczegółów widać z takiego oddalenia, więc kilka słów komentarza:

1. Poprzednie wybory w październiku 2011 wygrało ponownie PO.
Sesja poniedziałkowa dzień po okazała się wzrostowa i kolejne 2 tygodnie również. Rynek wówczas nabierał sporego oddechu po tzw. kryzysie zadłużeniowym w USA, który zdołował chwilę wcześniej giełdy świata.

2. Wybory w październiku 2007 po raz pierwszy wygrało PO.
Również mieliśmy umiarkowanie wzrostową sesję kolejnego dnia, a potem drastyczne, głębokie spadki. Tyle że dzień wyborów wypadł na samym szczycie hossy, dosłownie godziny od największego od 1929 roku światowego krachu finansowego.

3. Wybory we wrześniu 2005 zapewniły sukces PIS.
Sesja dzień po była ponownie umiarkowanie wzrostowa, jak i kolejny tydzień. Potem przyszła miesięczna korekta i powrót do wzrostów. Rynki były jednak wówczas nieco po półmetku mega hossy, której nie przerwała zmiana władzy.

4. Wrzesień 2001 to sukces SLD.
Giełda dzień po nieco zanurkowała, a 2 dni potem ustanowiła dno bessy. Trzeba pamiętać, że to był okres specyficzny – kilka dni po zamachu na WTC, i kolejne miesiące przyniosły odreagowanie spadków na całym świecie.

5. AWS wygrał wybory we wrześniu 1997.
Rynek był drastycznie niepłynny, a niemal co sesję zdarzała się luka, i tak było tym razem dzień po. Lekko wzrostowy rynek ustanowił zarazem szczyt, z którego doszło do kilkutygodniowej korekty. To były bardzo niepewne czasy kryzysów w Azji, Rosji i Argentynie.

Wzrostowe sesje dzień po wiązałbym raczej z pewnego rodzaju ulgą, która kończyła kampanie pustych obietnic. Rynek żył jednak bardziej koniunkturą światową niż wynikami naszych wyborów. A potem, gdy wszelkie obietnice, składane zwykle przez polityków nie mających pojęcia o gospodarce, i tak kończyły w śmietniku, liczyło się już tylko jak biznes sobie radził wbrew wszelkim kłodom rzucanym pod nogi, tym co skapnęło nam z brukselskiego stołu i jakie nastroje panowały na giełdach światowych. Nie inaczej będzie i tym razem. Nawet jeśli sam „The Economist” okrasza komentarz od naszych wyborach hasłem: koniec stabilizacji.

—kat—

1 Komentarz

  1. Wojtek S.

    „Tyle że dzień wyborów wypadł na samym szczycie hossy, dosłownie godziny od największego od 1929 roku światowego krachu finansowego.”

    tak, dosłownie 8000 godzin, czyli „zaledwie” rok przed krachem Lehman Brothers. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.