Hossa jest w oku patrzącego

Głupotą jest zakładać, że wykresy dostarczają bezstronnej informacji pozwalającej zrozumieć zachowania cen. Nastawienie i przekonania tradera są zawsze wbudowane w jego własną analizę wykresów.” Peter LBrandt, Dziennik profesjonalnego gracza giełdowego

Brak obrotów, niewielkie zainteresowanie rynkiem, marazm na rynku kontraktów terminowych, niewielka zmienność tych kontraktów, stagnacja w branży, mniej komentarzy w dyskusjach na blogach bossa.pl. To wszystko są fakty z minionych dwóch-trzech lat. Dorzućmy do tego narzekanie, na to, że mija nas globalna hossa, która objęła już USA, Europę, Japonię i mamy obraz sytuacji na polskim rynku.

O tym wszystkim zapomnimy, być może za kilkanaście miesięcy jeśli nasze indeksy znajdą się kilkanaście (a może kilkadziesiąt procent wyżej). Jestem w stanie już teraz się założyć, że w przyszłości będziemy czytać o wieloletniej hossie trwającej od 2009 roku. Hossie, która w ciągu pierwszych sześciu lat wyniosła główny indeks o 185 procent. Do tego hossa, co widać po wyraźnie narysowanej linii trendu była ewidentna i oczywista dla każdego technika.

Jestem obecny na rynku od 22 lat. To szmat czasu. Pozwalający na pewne rzeczy spojrzeć z perspektywy nieco innej, niż ktoś z krótszą historią. Przede wszystkim na wszelkie wieloletnie analizy wykresów, pokazujące „oczywiste” trendy, zachowania czy reakcje. Za każdym razem gdy widzę 10-15 letni wykres zastanawiam się, czy omawiający go ma świadomość tych wszystkich pozornie nic nieznaczących ząbków, trwających czasem rok, czasem dłużej. Ząbków, których zupełnie nie zauważa się na wykresach wieloletnich, a które w rzeczywistości potrafią potwornie zmęczyć i zniechęcić do rynku.

No ale przecież nasza hossa trwa już sześć, lat więc czym my się w ogóle przejmujemy. Najważniejsze, żeby trwała nadal.

6 lat hossy na GPW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.