Wykres dnia: Fundament hossy na rynkach europejskich

Jedną z najłatwiejszych rzeczy na dzisiejszych rynkach jest znalezienie wykresu z nowym rekordem. Znacznie trudniej o optymistyczny wykres z danym makro.

Nikkei jest na 15-letnich maksimach i w pobliżu 20 tys. punktów. DJ STOXX 600 na rekordzie wszech czasów, DAX mierzy 12500 pkt., a CAC40 dokłada kolejne setki z łatwością, jakiej dawno nie oglądano na wykresie paryskiej średniej i spotyka się już z 5250 pkt. Każdy znajdzie coś dla siebie, ale tej hossie towarzyszy standardowa bajka o zwyżkach bez fundamentów i bańce pompowanej przez tani pieniądz, więc dziś rzut oka na wykres, który każdy, kto śledzi prognozy Komisji Europejskiej widział już na początku lutego – prognozowana dynamika PKB dla Unii Europejskie na kolejnej lata.

EUR-GDP

(Źródło: European Economic Forecast Winter 2015)

W świetle tego wykresu – jeśli ryzyka, których nie brakuje, nie zmaterializują się w bliskiej przyszłości – znienawidzona i płynnościowa hossa na rynkach akcji nie wydaje się tak oderwana od rzeczywistości. Inaczej mówiąc imponująca zwyżka europejskich średnich, w której wielu komentatorów widzi symptomy bańki spekulacyjnej, ma całkiem twarde podstawy w prognozach oficjalnej instytucji, której oczekiwania – znacznie bardziej konserwatywne niż rynku – zdają się uzasadniać to, pod co grają już inwestorzy. W skrócie rzecz ujmując: kolejne 24 miesiące mogą okresem najdynamiczniejszego wzrostu gospodarczego w UE od dekady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.