Wykres dnia: EURO nadal zbyt mocne?

Jeśli rynki są efektywne informacyjnie to zysków takich jak w transakcji opisanej niżej nie dałoby się z góry przewidzieć.

 

EURO słabnie w stosunku do dolara amerykańskiego od tygodni. Jaka narracja za tym się kryje? Ameryka mimo tego, że wysysa globalny kapitał, wychodzi jednak szybciej z kryzysu i prawdopodobnie szybciej zacznie podnosić stopy procentowe podczas gdy Europejski Bank dopiero co je ściął. Bardziej spektakularnej narracji nie widać nawet na horyzoncie więc analitycy przebąkują o poziomie 1,3 na EURUSD do końca roku. Spójrzmy na wykresie z rynku forex jak ów poziom wygląda na tle ostatnich miesięcy od 2012 roku:

 EURUSD _COT250714

Technika wpisuje się w scenariusz nienadążającej Europy niemal perfekcyjnie. Formacja „Podwójnego szczytu” jak z katalogu, minimalne spadki poniżej jego podstawy (ta linia wyżej na wykresie) zostały zrealizowane, zaliczyliśmy już klasyczny powrót do poziomu wybicia z formacji a potem kolejną falę sprzedaży EURO. I teraz stoimy w miejscu, które daje szansę na kontynuację spadków i zysk rzędu kilkuset pipsów. Ja widzę na wykresie kolejną formację, w którą wchodzimy – RGR czyli głowa z ramionami (jej podstawę opisałem na wykresie) , której wysokość obiecywać może 400 pipsów przejazdu w dół. Wojna na sankcje z Rosją może wspólnotowy rynek jeszcze bardziej zdołować i scenariusz spadków przypieczętować.

Pod wykresem dołożyłem odczyty COT (Commitments of Traders) czyli wielkość pozycji netto dla 3 grup inwestorów w kontraktach terminowych: największych spekulantów, zabezpieczających (commercials) i drobnicy. Trendami rządzą spekulanci o największych portfelach (pomarańczowa krzywa), którzy coraz mocniej zagłębiają się w krótkie pozycje netto, co widać na wykresie.

Wszystko to aż do bólu oczywiste i zbyt przejrzyste. Pieniądze niemal leżą na ulicy. Rynek efektywny nie powinien przecież na to pozwolić. Co do technicznych aspektów mogę się wprawdzie mylić, ale nie mogę zignorować wskazań moich mechanicznych strategii transakcyjnych. Wobec tego nie mogę też nie przyznać, że mam zbudowane pozycje krótkie. Nawet jeśli bym ich nie posiadał to w grze intra day stawałbym jednak po stronie spadków.

Rzadko omawiamy na blogach aktualną sytuację na rynkach więc na bieżąco pomocą przy automatycznym szukaniu i monitorowaniu okazji od strony technicznej może służyć Pattern Recognizer.

—kat–

2 Komentarzy

  1. investor_ts

    Jeśli rynki są efektywne, to wyniku takiej transakcji nie da się przewidzieć o tyle, o ile nie da się przewidzieć wyniku rzutu monetą. A skoro historia zna przypadki trafnego określenia wyniku rzutu monetą, to kto wie… 😉

    „Trendami rządzą spekulanci o największych portfelach” to narracja, którą określam jako konspiracyjna teorią rynków ;). Ale dlaczego nie przyjąć przeciwnej hipotezy, że trendami rządzą zabezpieczający o największych portfelach (bordowa krzywa)? Skoro liczba długich pozycji musi być równa liczbie krótkich, a zabezpieczający posiadają obecnie netto długą pozycję, to elementarna arytmetyka mówi nam, że spekulanci muszą posiadać netto krótką pozycję. Może zatem, to zabezpieczający rządzą rynkami, a spekulanci jedynie reagują stanowiąc drugą stronę transakcji?

  2. PiotrB

    W zasadzie zgadzam się z inwestor_ts. Dodam tylko, że w chwili obecnej rozpatrywanie ruchów rynku tylko w obrębie jednej pary walutowej (nawet najpopularniejszej) jest trochę karkołomne (choć oczywiście też bym raczej się przychylał ku S). Nie wiadomo ile np. z tych pozycji ma wystawione lub kupione opcje z nimi się składające i bez tej wiedzy to jest tylko jeden z ciekawych wykresów 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.