Wykres dnia: Utracony blask złota

W ostatnim tygodniu rynek złota zdawał się mieć wszystko, by znów stać się bezpieczną przystanią. Tragedia na Ukrainie, wojsko izraelskie w Strefie Gazy i wzrost cen ropy to mieszanka, która przed trzema laty byłaby bazą do uzasadnienia nowego rekordu. Jednak piątek do piątku kruszec stracił ponad 2 procent zostawiając z nadziejami kupujących klasyczne zachowania.  Oczywiście część tej słabości, to efekt mocnego dolara, ale czy tylko?

Stali czytelnicy blogów bossy wiedzą, że mam wyjątkową niechęć do narracji na rynku złota. Dlatego nie emocjonowała mnie hossa, która zaprowadziła złoto w pobliże 2000 USD. Pokazywałem wówczas sprzeczne opinie zwolenników złota, z których część kupowała nadciągającą deflację a inna część hiperinflację. Gospodarka amerykańska okazała się złośliwa i utknęła ze zmianami cen z punkcie, który nie jest deflacją i w jeszcze mniejszym stopniu hiperinflacją. Wówczas większość wierzyła, iż złoto ma przed sobą świetlaną przyszłość. Zapominała jednocześnie, iż rynek inwestorów instytucjonalnych operuje jednak w krótszych perspektywach – 3 do 5 lat – które wymuszały przesiadkę na rysującą się wówczas hossę na rynkach akcji. Za niespełna dwa miesiące miną trzy lata od szczytu na rynku złota i można oczekiwać, iż porównanie takie, jak na wykresie poniżej nie wypadnie znacząco lepiej dla rynku złota. S&P500 i DAX pobiły rynek złota z siłą, której trudno było oczekiwać, ale to jeszcze bardziej podkreśla porażkę miłośników złota, wszak na oczekiwaniach budowane były ówczesne nadzieje.

gold-akcje

(źródło: stooq.pl)

Pocieszeniem dla inwestujących w złoto jest fakt, iż od początku roku (year to date) złoto zyskuje blisko 9 procent i przegrywa konkurencję z naprawdę nielicznymi ważnymi indeksami. Problem w tym, iż zachowania rynku takie, jak w minionym tygodniu, stale mocny optymizm wobec rynku złota – sam należę do obozu, który oczekuje dodatniej stopy zwrotu ze złota w tym roku – i wykres nie składają się w układ, który pozwala patrzeć na złoto, jako coś godnego uwagi. Właściwie samotnymi nadziejami byków zdają się być teraz jakieś negatywne przesilenie w globalnej gospodarce, którego na dziś nie widać na horyzoncie lub technika negująca prospadkowy układ na wykresie. Trzyletnia porażka gold bugs przypomina, iż złoto to rynek taki, jak wszystkie – podatny na mity, nadzieje i bańki spekulacyjne, ale zawsze poddany klasycznej grze podaży i popytu, która owocuje wyceną adekwatną do relacji pomiędzy dwoma siłami.

FGOLDWeekly

Wykres tygodniowy złota to notowania CFD z naszej platformy BossaFx, której w wersji demo możecie używać za darmo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.