Wykres dnia: Utracony blask złota

W ostatnim tygodniu rynek złota zdawał się mieć wszystko, by znów stać się bezpieczną przystanią. Tragedia na Ukrainie, wojsko izraelskie w Strefie Gazy i wzrost cen ropy to mieszanka, która przed trzema laty byłaby bazą do uzasadnienia nowego rekordu. Jednak piątek do piątku kruszec stracił ponad 2 procent zostawiając z nadziejami kupujących klasyczne zachowania.  Oczywiście część tej słabości, to efekt mocnego dolara, ale czy tylko?

Stali czytelnicy blogów bossy wiedzą, że mam wyjątkową niechęć do narracji na rynku złota. Dlatego nie emocjonowała mnie hossa, która zaprowadziła złoto w pobliże 2000 USD. Pokazywałem wówczas sprzeczne opinie zwolenników złota, z których część kupowała nadciągającą deflację a inna część hiperinflację. Gospodarka amerykańska okazała się złośliwa i utknęła ze zmianami cen z punkcie, który nie jest deflacją i w jeszcze mniejszym stopniu hiperinflacją. Wówczas większość wierzyła, iż złoto ma przed sobą świetlaną przyszłość. Zapominała jednocześnie, iż rynek inwestorów instytucjonalnych operuje jednak w krótszych perspektywach – 3 do 5 lat – które wymuszały przesiadkę na rysującą się wówczas hossę na rynkach akcji. Za niespełna dwa miesiące miną trzy lata od szczytu na rynku złota i można oczekiwać, iż porównanie takie, jak na wykresie poniżej nie wypadnie znacząco lepiej dla rynku złota. S&P500 i DAX pobiły rynek złota z siłą, której trudno było oczekiwać, ale to jeszcze bardziej podkreśla porażkę miłośników złota, wszak na oczekiwaniach budowane były ówczesne nadzieje.

gold-akcje

(źródło: stooq.pl)

Pocieszeniem dla inwestujących w złoto jest fakt, iż od początku roku (year to date) złoto zyskuje blisko 9 procent i przegrywa konkurencję z naprawdę nielicznymi ważnymi indeksami. Problem w tym, iż zachowania rynku takie, jak w minionym tygodniu, stale mocny optymizm wobec rynku złota – sam należę do obozu, który oczekuje dodatniej stopy zwrotu ze złota w tym roku – i wykres nie składają się w układ, który pozwala patrzeć na złoto, jako coś godnego uwagi. Właściwie samotnymi nadziejami byków zdają się być teraz jakieś negatywne przesilenie w globalnej gospodarce, którego na dziś nie widać na horyzoncie lub technika negująca prospadkowy układ na wykresie. Trzyletnia porażka gold bugs przypomina, iż złoto to rynek taki, jak wszystkie – podatny na mity, nadzieje i bańki spekulacyjne, ale zawsze poddany klasycznej grze podaży i popytu, która owocuje wyceną adekwatną do relacji pomiędzy dwoma siłami.

FGOLDWeekly

Wykres tygodniowy złota to notowania CFD z naszej platformy BossaFx, której w wersji demo możecie używać za darmo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.