Jako wierny kibic nie odmówię sobie pokazania wpływu Mistrzostw Świata w Piłce Kopanej na portfele inwestorów i obiecuję, że nie będę nudził niezainteresowanych tą dyscypliną.
Przeczesałem bazy prac naukowych, które poświęcone zostały zależnościom finansów od igrzysk piłkarskich, poszukując ciekawych statystyk. Okazuje się, że udowodnione zostały spadki obrotów i transakcji w tych dniach gdy grają narodowe drużyny oraz spadki giełdowych indeksów dzień po przegranej. Najbardziej jednak interesujące zjawisko trafiłem w pracy p.t.: “Exploitable Predictable Irrationality: The FIFA World Cup Effect on the U.S. Stock Market” (Kaplanski, Levy 2007 r). Dokumentuje ona zbiorowy efekt mizernego zachowania giełd w okresie trwania Mistrzostw.
Poniższy wykres jest owego efektu emanacją:
Krzywa opisana jako „buy and hold” pokazuje o ile wzrósłby 1 $ zainwestowany pasywnie w amerykański indeks NYSE Composite w okresie 1950-207.
NYSE Composite obejmuje ponad 2000 spółek z giełdy w NY, przy czym ok. 1/5 z nich to akcje firm zagranicznych. W tym układzie jest on miernikiem nastrojów z całego świata, nie tylko USA.
Druga krzywa „World Cup even effect strategy” pokazuje również inwestycję 1$ w ten sam indeks, ale wg następującej reguły:
Kiedy zaczynają się Mistrzostwa Świata zamknij pozycję w indeksie i kup bony skarbowe, a ponownie odkup indeks 2 dni po skończeniu futbolowej wojny.
Wynik aż nadto dobrze widoczny: pasywna inwestycja okazała się dużo mniej zyskowna ponieważ akcje podczas Mistrzostw nieco spadają. Być może to tendencja nie związana z rozczarowaniem fanów, którzy są najczęściej również emocjonalnymi kibicami, ale z innymi sezonowymi czynnikami. Wykres nie obejmuje Mistrzostw sprzed 4 lat, ale wtedy nie doszło do zmian, choć w międzyczasie indeks sporo zanurkował. Jak będzie tym razem? Jakby coś to proszę pamiętać, że ostrzegałem 🙂
—kat—
4 Komentarzy
Dodaj komentarz
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.
Witam,
Trochę OT,czy można prosić o opis strategii spreadu kalendarzowego na FV oraz kilka przykładów na zawieranie transakcji w ramach tej strategii,dziękuję bardzo i pozdrawiam
O, to myślę ,że Grzegorz jako szef wyszkolenia w zakresie kontraktów terminowych ma jakieś ciekawe przykłady. Bo rozumiem, że chodzi o kontrakty?
Tak ,chodzi mi o futures,dzięki.A gdzie można”znaleść” p.Grzegorza ?
Pozdr
p. Grzegorz Zalewski czasem tu bywa więc sam się znajdzie:)