Jeśli zanurzymy się głębiej w kwestie nieefektywności rynkowych, które poruszyłem w niedawnych wpisach, okaże się, że sprawa dotyczy także Analizy technicznej lub ilościowej.

 

Analizy tego rodzaju opierają się również na nierównomiernym dyskontowaniu informacji, w tym wypadku informacji o samych cenach z przeszłości (lub ich pochodnych). Rynek nieefektywny pozwala więc zarabiać na nich, chociaż w literaturze akademickiej ilość wątpliwości co do tego faktu przekracza zasoby weryfikacji pozytywnych. Pulę potencjalnych zysków pochłaniają przy tym prowizje, powodując, iż część strategii staje się nieatrakcyjna w praktyce. Żeby zrozumieć o czym mowa proponuję jedno małe ćwiczenie z rynku akcji, które ostatnio pochłaniają mi nieco więcej czasu.

Spójrzmy na następującą, bardzo niewyszukaną strategię, która bardziej wykorzystuje efekty statystyczne (ilościowe) niż typową „wykresologię”:

Kup akcje zawsze gdy kurs urośnie o 5 tików powyżej ceny otwarcia sesji.

Zamknięcie pozycji zawsze na zakończenie sesji, bez względu gdzie ono wypada (zamykamy również w przypadku straty).

Test przeprowadziłem na 3 portfelach:

– 30-stu akcji objętych aktualnie indeksem WIG30 (AkcjeWig30),

– 30-stu akcji z pozostałej puli spółek notowanych na GPW, w miarę płynnych i zmiennych (AkcjePolskie),

– 30-stu wybranych, popularnych spółek z indeksu S&P500 (AkcjeS&P500).

Wszystkie dane do testów polskich akcji pochodzą z bazy bossa.pl, amerykańskich z serwisu yahoo.com.

Kapitał początkowy 100 000 PLN w przypadku spółek polskich i 100 000 USD w przypadku amerykańskich.

Wielkość pozycji – każdorazowo 3% kapitału dostępnego na początku sesji.

Test obejmował okres 1.01.2001 – 18.03.2014

W pierwszym kroku pominąłem całkowicie prowizje aby sprawdzić po prostu czy w danych surowych tkwi jakaś przewaga, a to co wyszło w teście zamieszczam poniżej:

AkcjePolskie

CAGR (roczna składana stopa zwrotu): 181,28%

Transakcji: 46823

Trafność: 66,6%

maxDD (maksymalne obsunięcie kapitału): 5,1%

—–

AkcjeWIG30

CAGR: 20,51%

Transakcji: 30226

Trafność: 54,06 %

maxDD: 8,16%

—–

AkcjeS&P500

CAGR: 11,74 %

Transakcji: 77919

Trafność: 51%

maxDD= 30,68%

Gdyby sądzić efektywność tylko na podstawie powyższych wyników to można się pokusić o stwierdzenie, że najmniej efektywnie są wyceniane nasze polskie, mniejsze spółki skoro oferują tak sporą przewagę inwestycyjną w tego rodzaju ilościowej strategii opartej na samej cenie.

Kiedy jednak zastosujemy prowizje od transakcji to przewaga dość mocno zanika. W zasadzie nasi brokerzy oferują niemal ten sam poziom prowizji podstawowej – 0,38%, czasem dochodzi premia za zamknięcie transakcji tego samego dnia – jak w BOŚ, który pobiera wówczas tylko 0,15%. Przyjmijmy te prowizje do testów, wyniki dla polskich akcji wyglądają wówczas następująco:

AkcjePolskie

CAGR: 58,21%

Transakcji:46823

Trafność: 54,45 %

maxDD=  7,04 %

—–

AkcjeWIG30

CAGR: (-) 16,75 %

Transakcji:30226

Trafność:40,92 %

maxDD= 91,18 %

Biorąc pod uwagę, że przy większych obrotach można prowizje negocjować, albo też zniżki przysługują również członkom SII, to strategia na mniejszych spółkach ma szansę całkiem nieźle zyskiwać przy bardzo niskim relatywnie obsunięciu. Akcje z WIG30 praktycznie nie nadają się z tą zmiennością do tej gry. Są jednak płynne, mają niższe spready, czyli to czego brakuje małym, ale zmiennym spółkom. Które w zasadzie swoją zmienność zawdzięczają swojej słabości – małej płynności.

Dla jeszcze jednego porównania założyłem, że wszystkie 3 portfele obsługuje nam amerykański dyskontowy broker: Interactive Brokers. Podstawowa prowizja za najniższy obrót wynosi tam $ 0,005 za każdą sztukę akcji, co na złote po kursie ok. 3 PLN/USD daje nam -> PLN 0,015. I właśnie testy z takimi prowizjami  zrobiłem ponownie. Wynik:

AkcjePolskie

CAGR:107,45%

Transakcji: 46823

Trafność: 62,55%

maxDD= 6,96%

—–

AkcjeWIG30

CAGR:7,28%

Transakcji:30226

Trafność:51,59%

maxDD= 8,96%

—–

AkcjeS&P500

CAGR:3,58%

Transakcji: 77919

Trafność:50,33%

maxDD= 39,06%

Zasadniczo dużo lepiej niż w „polskiej” wersji. Nie piszę tego by pokazać jak odstajemy od świata bo to wiemy i bez tych testów. Mamy takie warunki jakie mamy. Konkurencja robi swoje, ale istnieje pewna bariera opłacalności, której jednym z ważnych składników stanowią opłaty na rzecz naszych instytucji. Generalnie bardziej zależało mi na pokazaniu efektywności rynku w różnych wymiarach. A poza tym C.D.N.

—-kathay—–

4 Komentarzy

 1. JackXXI

  AkcjeWIG30 z prowizjami –
  maxDD= 91,18 % – czy tu nie ma błędu ?

 2. jank

  Na futy taki test rzucic…

 3. Segrare

  @kathay

  Transakcje wirtualne w zaplanowanej wielkości i po zakładanym ticku, czy po rzeczywistych danych? 🙂

 4. kathay (Post autora)

  Po kolei

  maxDD dla WIG30 sięga ponad 90% i nie ma pomyłki, po prostu prowizje zjadły niewielką zmienność

  Futures są równie leniwe jak WIG20 czy WIG30.

  Wszystkie transakcje na danych z przeszłości są hipotetyczne i modelowane komputerowo a więc wirtualne, same dane dzienne jak najbardziej realne. Zrobienie wiernych testów wymagałoby analizy tik po tiku danych sekundowych wraz z wolumenem. Dla pokazania różnic w zmienności i prowizjach wystarczy model na danych dziennych, to nie jest strategia, którą w takim formacie polecałbym do gry, raczej jako model do analizy dynamiki rynku i jego statystycznych zmian.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.