ETF w strategiach, część 2

Ponieważ zagraniczne ETFy są już łatwo dostępne za pośrednictwem bossa.pl, dodaję jeszcze jedną strategię z książki Connorsa i Alvareza, przez autorów określaną jako „dająca najwyższą trafność na ETFach ze wszystkich strategii jakie kiedykolwiek stworzyli lub tradowali”.

 

Nazywa się ona T.P.S., co jest akronimem od:

T – time (czas)

P – price (cena)

S- scale-in (skalowanie czyli składanie pozycji na raty)

Ja wybrałem ją z innego powodu niż deklarowana trafność, jako że ilość transakcji zakończonych zyskiem nie stanowi jeszcze o zyskowności, co najwyżej wnosi w nią jakiś procent przewagi. Powodem jest tym razem skalowanie, o którym niedawno sporo tutaj dyskutowaliśmy i które, jak się okazuje, może być integralną częścią profesjonalnej strategii tradingowej czy nawet systemu transakcyjnego.

Zanim jednak zacznę chciałby koniecznie przekazać pewną historię, którą opowiadają w książce sami autorzy.

W 2006 roku stworzyli oni prywatną grupę inwestorów nazwaną Chairman’s Club. Powstała ona do życia w celu wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy członkami, którymi byli profesjonalni traderzy z funduszy hedge, prop desków i indywidualni, którzy udokumentowali swój sukces. Członkostwo kosztowało sumę składającą się z 5 cyfr w dolarach jako wpis + coroczna opłata. W ramach owej grupy wymyślono właśnie ową strategię, którą potem zresztą wzbogacono wewnątrz klubu o tysiące wariacji. Podstawową jej wersję zaprezentowano właśnie w omawianej książce, jako inspirację do własnych poszukiwań przez czytelników. Oto jej zasady dla ETFów dla pozycji długich:

1/ Kurs się znajduje powyżej zwykłej średniej 200-dniowej.

2/ Wskaźnik RSI(2), czyli o konstruowany o okres 2-dniowy, wchodzi w strefę odczytu poniżej 25 i tam pozostaje przez 2 sesje. Na zamknięcie tej drugiej sesji kupujemy 10% całej planowanej pozycji.

3/ Jeśli na którejkolwiek kolejnej sesji kurs zamknięcia wypadnie poniżej poziomu otwarcia oryginalnej, pierwszej pozycji, skalujemy (a dokładnie uśredniamy) czyli dokupujemy kolejne 20% desygnowanej wielkości całkowitej pozycji.

4/ Jeśli zamknięcie dowolnej kolejnej sesji wypada poniżej poziomu dokupienia owych 20% wówczas skalujemy dalej i dokupujemy 30% całej pozycji docelowej.

5/ Po raz kolejny i ostatni dokupujemy pozostałe 40% pozycji o ile kurs nadal nurkuje, z zamknięciem poniżej poziomu z punktu 4.

6/ Wyjście z pozycji następuje koniec na tej sesji, której zamknięcie powoduje, że RSI(2) po raz pierwszy przechodzi powyżej odczytu 70.

Zrobiłem graficzną prezentację strategii dla ETFa SPY (czyli na indeks S&P500):

 ETF_TIPS

Źródło wykresu: finance.yahoo.com

Oczywiście nie zawsze się zdarzy zbudowanie pełnej pozycji na wszystkich 4 poziomach, to jednak nie burzy skuteczności całej strategii jak twierdzą autorzy. Pozycje krótkie tworzy się symetrycznie do zasad powyższych (czyli skalowanie następuje gdy kursy idą w górę).

To jeszcze kilka statystyk z testów do końca 2008 roku dla kilku ETFów:

SPY

Ilość transakcji: 133

Średni % zysk/strata w transakcji: 1,27

Średnia ilość dni w transakcji: 5,08

Trafność: 93,98%

—–

QQQQ

Ilość transakcji: 59

Średni % zysk/strata w transakcji: 1,73

Średnia ilość dni w transakcji: 5,98

Trafność: 89,83%

—–

EWZ

Ilość transakcji: 57

Średni % zysk/strata w transakcji: 2,97 (najwyższy z wszystkich ETF)

Średnia ilość dni w transakcji: 5,98

Trafność: 89,83%

—–

ILF

Ilość transakcji: 47

Średni % zysk/strata w transakcji: 2,37

Średnia ilość dni w transakcji: 5,23

Trafność: 95,74% (najwyższy z wszystkich ETFów, imponujące)

—–

I średnia z testów dla wszystkich 20 ETFów jednocześnie:

Ilość transakcji: 1159

Średni % zysk/strata w transakcji: 1,45

Średnia ilość dni transakcji: 5,77

Trafność: 88,78%

powodzenia!

—kat—-

4 Komentarzy

 1. pit65

  JAk ktos sobie chce potestować w AB to proszę :

  www.amibroker.com/library/detail.php?id=1380

 2. Freeman

  Hakerzy zdobyli dostep do kont szefa platformy Mt.Gox
  Wychodzi na to, ze klamal w kwestii ilosci skradzionych coinow
  a sam sie na tym wzbogacil.
  Zawsze mowilem,kryminalna energia, piramida, kula sniezna a nie zadna wirtualna swiatowa waluta.

 3. pit65

  @Kathay

  Pozwoliłem sobie sprawdzić transakcje naszych miszczów na SP500 .
  NIe mam bazy ETF-a więc wziałem sobie notowania indexu wszak replikant pokrywa sie z oryginałem.

  no i obrazki takie dla 1998-2008.
  Inwestowanie zawsze 100% kapitału.

  1.Equity
  bankfotek.pl/view/1687985
  2.DD
  bankfotek.pl/view/1687987

  64 transakcje zgadza się
  Trafnośc 84,38%
  Zysk rocznie 0.86% przy 5,94 MDD 😉

  Cieniuuuutko jak na klub z biletem wstępu za 5 zer 🙂

  No i jeżeli potraktować ten okres jako in sample to zobaczmy jak strategia miszczów prezentuje się przez 5 lat po..

  bankfotek.pl/view/1687996
  bankfotek.pl/view/1687997

  Razem wzrost do 98 transakcji.

  Przeoptymalizowane parametry IMO rynek się zmienił i masz babo placek.
  Nawet nie ma z czego tracić bo zysk mizerniutki.
  Od roku 2011 doczekaliśmy się wzrostu MDD do 9%, Trafność całości spadła do 80% z hakiem i CAR do oszałamiojącej wysokości 0.43% rocznie co przy CAR/MAXDD = 0,05 daje teoretycznie średni czas odrobienia strat na poziomie lat 20 !!! pod warunkiem ,że strategia dalej będzie zarabiać.

  Innej bazy nie mam .
  Próbowałem na złocie z tym ,że futures-ach no i raczej „strategia” jest pod kreską co mnie nie dziwi , bo przy tych marnych zyskach nawet wyśrubowana optymalizowana trafność nie wyrabia i załamuje się pod byle powiewem ze „skrzydeł kolibra”.

  Na spółkach z W20 strategia ma tego samego rodzaju power-a
  w postaci ułamka procentowego CAR przy kilku procentach MDD.
  Szkoda czasu.
  Mój wniosek „strategia” w sam raz na potrzeby sprzedaży książki co jak mniemam było główną strategią „strategii” i niesie pewien potencjał edukacyjny praktyczny zaś żaden.

 4. pit65

  Sory
  wyniki obarczone pewnym błędem lecz wymowa ta sama .
  Otóż najpierw sprawdzałem dla akcji z W20 i zostawiłem prowizję 0.35% od każdej transakcji.
  Oczywiście dla ETF -a będzie ona inna .
  Dlatego skorygowane wyniki bezprowizyjne wyglądają następująco :
  1.Insample CAR 2.15% przy podobnym maxDD
  2.Do chwili obecnej CAR 1,86% przy MDD 7,78.

  Wnioski końcowe te same.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.