Wykres dnia: Marcowe rocznice

Dzisiejszy wykres dnia narzuca kalendarz. 9 marca 2009 roku S&P500 sięgnął dna bessy i odbił się od szatańskiej liczby 666 pkt. 10 marca 2000 roku Nasdaq Composite sięgnął szczytu wszech czasów i fajerwerkiem zakończył epokę dot-com bubble.

Mamy więc okazję do spojrzenia w przeszłość bliższa i dalszą. Zgrubnie licząc w przypadku S&P500 5 lat zwyżek dołożyło do wartości indeksu około 175 procent. W przypadku Nasdaqa Composite analogiczny okres daje zwyżkę zbliżoną do 250 procent. Pierwsza średnia szybuje na historycznych maksimach i mierzy w 2000 pkt. Druga „ledwie” przekroczyła 4300 pkt., ale jest na dobrej drodze do spotkania z 5000 pkt. Patrząc na wykres Nasdaqa można pokusić się o tezę, iż rynek będzie potrzebował 15 lat, żeby sięgnąć szczytu z 2000 roku. Naprawdę jednak wykres pokazuje jakimi epizodami są pojedyncze wydarzenia. W fazie pierwszego zainteresowania świata spółkami technologicznymi byki łyknęły dwa kryzysy (azjatycki i rosyjski) niczym alpiniści batoniki energetyczne w połowie drogi na szczyt. Kryzys 2008 roku wyglądał fatalnie, ale po dwóch latach był już przeszłością. Teraz obserwujemy rynek byka, przy którym dot-com bubble wygląda niczym choroba wieku dziecięcego. Gdzie będziemy za lat dziesięć, kiedy nowe technologie jeszcze bardziej zadomowią się w naszym życiu?

Nasdaq

PS. pamiętam, że pęknięcie bańki internetowej oglądałem wieczorami na modemie korzystając z przyznanego mi przez pracodawcę przywileju call back. To było ledwie 15 lat temu.

3 Komentarzy

 1. GZalewski

  Tak tylko na marginesie dodam, że kryzys rosyjski to upadek choćby LTCM. Wówczas niewyobrażalna kwota 4,6 mld dolarów, przy banku Barings wspominanym wówczas to wydawały się pieniądze, poza wyobrażeniem wszelakim. Dziś po kryzysie kredytowym z 2007-2008 nawet ta kwota nie robi wrażenia.

 2. lesserwisser

  „Dziś po kryzysie kredytowym z 2007-2008 nawet ta kwota nie robi wrażenia.”

  Nawet przed kryzysem już nie robiła takiego wrażenia, bo co lepsiejszy pojedyńczy fachurka, lub inny sKerviel potrafił przewalić więcej (4,9 mld eurasów and more).

 3. GZalewski

  @lesserwisser
  Ale to traktuję jako ciag pewnych zdarzeń w podobnym okresie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.