Prawdopodobnie część czytelników pamięta jeszcze pewien konflikt ze swojego dzieciństwa – jak powinniśmy zachowywać się w stosunku do innych, w zależności od okoliczności.

Myślę, że spora większość była wychowywana według prostego schematu

– nie zabieraj mu zabawki, bo on się nią bawi

– nie bądź samolubny i podziel się swoją zabawką

Oczywiście istnieje wiele wariantów tego wyboru – jak się zachowywać w stosunku do kolegów, jednak ogólna zasada mówi: „ustąp, bo… (jesteś gościem/gospodarzem)” I tak sobie przypomniałem tę mnogość wyboru przy okazji obowiązków informacyjnych spółek zagranicznych notowanych na GPW.

Pozwolę sobie zacytować za wyborcza.biz wypowiedź Katarzyny Kozłowskiej – rzecznika GPW:

„Agroton jest spółką zagraniczną, prowadzącą działalność operacyjną na Ukrainie, ale zarejestrowaną w Nikozji na Cyprze. Jako spółka zagraniczna w zakresie raportowania podlega obowiązkom kraju macierzystego, czyli kraju siedziby, w którym zatwierdzony został prospekt emisyjny sporządzony w związku z ofertą publiczną i dopuszczeniem do obrotu na GPW w Warszawie. […]

– Nadzór nad wypełnianiem obowiązków informacyjnych przez Agroton sprawuje uprawniony do tego organ nadzoru państwa macierzystego”

 

I od razu przypomniał mi się casus naszych spółek, których papiery w formie ADR-ów i GDR-ów były notowane na giełdach światowych. Inwestorzy zagraniczni mieli wówczas dostęp do informacji o wartości obrotu tymi papierami oraz wielkości krótkiej sprzedaży, zaś rodzimi nie.

Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku NETII notowanej na NASDAQ (2002) rok. Spółka więcej informacji raportowała dla inwestorów zagranicznych, niż rodzimych.

Nie mam pewności, czy o opcji, jaką Elektrim „podarował” Janowi Kulczykowi dotyczącej udziałów w PTC, też nasi rodzimi inwestorzy nie dowiedzieli się po fakcie.

W każdym razie – nasze rodzime spółki, gdy są notowane za granicą muszą TAM publikować więcej informacji. Zaś zagraniczne, notowane na GPW również muszą TAM publikować więcej informacji.

W całej tej sytuacji najbardziej zabawne jest to, że to chyba giełda wspólnie z regulatorem dopuszczając do obrotu papiery z danej kategorii (np. zagraniczne) może wyznaczyć kryteria. A może, nie może?

 

 

4 Komentarzy

 1. AlGebriod

  „W całej tej sytuacji najbardziej zabawne”

  Chyba mało zabawne…

  Przypomina mi się rozmowa z właścicielami niewielkiego rodzimego (tzn. polskiego) biura maklerskiego gdzieś na pocz. lat 90-tych (było wtedy kilka takich biur)

  – Dlaczego nie wprowadzicie usługi X?

  (teraz nie pamiętam już co to był ten X)

  – Bo zaraz się nadzór przyczepi. Poczekamy aż wprowadzi to jakieś biuro z zagranicy, im nic nie zrobią. I wtedy drogę mamy otwartą.

  Czyli – zagranicznym w Polsce też wolno więcej…

 2. pit65

  Od dawien dawna istnieje w Polsce ubóstwiany archetyp zagramanicy.
  W imię tegoż Polacy wykonują rózne dziwne piruety mniej lub bardziej ekonomiczne we własnym se osobistym kraju od paru dziesiątków już lat.Pozostałośc po PRL-u z wizją Kingsajzu pewnie.
  Np.
  Pracują i rodzą wydajniej gdy tylko powąchają zagramaniczna miedzę.
  Słowem europeizują się na na stachanowskim poziomie 150% normy w ich osobistym mniemaniu, że zagramanica to uzna za wystarczające.
  Czegoż się nie robi dla bóstwa.

  1. trystero

   @ GZalewski

   A czy to nie jest bezpośredni efekt polityki przyciągania jak największej ilości debiutów na WGPW?

 3. astanczak

  @ all

  Grzesiek przywołałeś ADR i GDR. Przecież tajemnicą poliszynela było, że notowania tam miały też drugie dno – zakorzenić spółkę w tamtejszym porządku prawnym, gdyby komuś przyszło do głowy tutaj niszczyć firmy za pomocą służb państwowych. W powszechnym mniemaniu spółki medialne szukały inwestorów i mniejszych podatków, ale to tylko połowa opowieści. Szukały też ochrony w ramach międzynarodowego porządku prawnego. Przypadek Kluski i Optimusa pokazał, że miały rację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.