Zadanie dziennikarza polega na oddzieleniu ziarna od plew, a potem wydrukowaniu … plew” Adlai Stevenson (inne źródła podają Elberta Hubbarda)

 

„Kurs LPP w piątek do południa spadł o 0,63 proc. Niewiele, ale to już kolejny dzień spadków w wypadku gdańskiej spółki. Od połowy sierpnia jej akcje potaniały aż o tysiąc złotych.

[…]

w połowie tego tygodnia spadły poniżej 8 tys. zł. Dzisiaj mamy kolejny dzień spadków. Akcjonariusze LPP od połowy sierpnia stracili ponad 10 proc.”

 

Tak w skrócie wygląda materiał na portalu wyborcza.biz:
http://wyborcza.biz/Gieldy/1,114507,14520236,Kto_juz_duzo_stracil_na_grozbie_likwidacji_OFE__Akcjonariusze.html?biznes=warszawa#BoxBizTxt#ixzz2dTAvGXJk

 

Mieszanie aż „tysiąca” złotych, z procentami, żeby podkręcić klikalność to chyba jedyne wytłumaczenie tego materiału. Ów kolosalny spadek w ciągu dwóch tygodni rzędu 10 procent na rynku akcji to faktycznie powód by dociekać co takiego wydarzyło się w spółce.

Po dzisiejszej sesji na rynku jest 35 spółek, których cena akcji zmieniła się więcej niż LPP w ciągu dwóch tygodni. To 35 tekstów, którymi można zapełnić cały portal biznesowy. Bo przecież na pewno w każdej z nich w ciągu minionych dziesięciu sesji wydarzyło się coś sensacyjnego.

8 Komentarzy

 1. Deo Gratias

  LPP: liczba akcji: 1,831,123, free float: 50%, Średni wol. 3 msc: 776.
  Zgodnie z podręcznikiem AT wolumen rośnie w miarę rozwijania się hossy. Z wolumenu na LPP wyciągam wniosek, iż hossa była że hej, potężny kapitał musiał wchodzić w tą spółkę.

  Jako początkujący dawca kapitału mam parę zupełnie bezsensownych i niepowiązanych ze sobą pytań:
  1. W skład jakiego indeksu wchodzi ta spółka?
  2. Jaką ma w nim wagę?
  3. Czy są kontrakty na ten indeks?
  4. Czy ostatnio (np. w 2013r.) te kontrakty były w ostrym trendzie czy boczniaku?
  5. Ile można było zarobić na 1 kontrakcie w ciągu ostatniego roku?
  6. Czy ten indeks (jeśli był w ostrym trendzie) sprawiał wrażenie hossy na tej grupie spółek, w której skład wchodzi LPP?

 2. Deo Gratias

  Mam nadzieję, że Pan wie, iż tytuł tego wpisu nawiązuje do najlepszych tradycji portali typu Onet.pl czy wp.pl. Nie jest to komplement.

 3. PiotrB

  Deo Gratias: Na tym polegał żart w tytule. LPP będzie w WIG30, resztę sobie wyszukaj.

  1. trystero

   @ Grzegorz

   Warto zwrócić uwagę na narrację o wpływie zamieszania z OFE na kurs LPP. Zgodnie z tekstem (nie wiem na ile zgodnie z raportem) ten 10% spadek to wynik obaw o likwidaje OFE.

   Gdy kurs szedł z 6500 na 9000 już po ogłoszeniu 3 wariantów reformy OFE to mu niepewność względem OFE nie przeszkadzała. Aż tu nagle po niemal dwóch miesiącach inwestorzy zorientowali się, że z OFE to jednak nic nie wiadomo i rzucili się do wyprzedawania LPP. Co skrzętnie wyłapali dziennikarze/analitycy.

 4. Oz

  @Trystero

  Z przymróżeniem oka na zakończenie tygodnia – uwielbiasz słowo ‚narracja’ ;)))

  https://www.google.pl/search?q=narracja+site%3Ablogi.bossa.pl&oq=narracja+site%3Ablogi.bossa.pl&aqs=chrome..69i57.6497j0&sourceid=chrome&ie=UTF-8

  1. trystero

   @ Oz

   W obliczu takich dowodów nie będę nawet protestować 🙂

   Użyłem tutaj słowa narracja na określenie rezultatów procesu kognitywnego, którego celem jest nadanie wydarzeniom przyjemnej dla umysłu formy przyczynowo-skutkowej, nawet jeśli nasza wiedza o procesie niespecjalnie pozwala na dokonanie takiej analizy. Skłonność, którą mają wszyscy. Po prostu łatwiej jest ją dostrzec u innych.

 5. gzalewski (Post autora)

  @ Trys, nie tłumacz się
  Dzięki nadużywaniu przeze mnie w tekstach kilku słów (nie będe pisał jakich) dwa razy przyłapałem plagiatorów. Po prostu po latach łatwo rozpoznaję swoje teksty 🙂
  (choć narracja jest dość modna, więc masz zadanie utrudnione)

 6. emo

  To jeszcze ktoś czyta wyborczą?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.