Zadanie dziennikarza polega na oddzieleniu ziarna od plew, a potem wydrukowaniu … plew” Adlai Stevenson (inne źródła podają Elberta Hubbarda)

 

„Kurs LPP w piątek do południa spadł o 0,63 proc. Niewiele, ale to już kolejny dzień spadków w wypadku gdańskiej spółki. Od połowy sierpnia jej akcje potaniały aż o tysiąc złotych.

[…]

w połowie tego tygodnia spadły poniżej 8 tys. zł. Dzisiaj mamy kolejny dzień spadków. Akcjonariusze LPP od połowy sierpnia stracili ponad 10 proc.”

 

Tak w skrócie wygląda materiał na portalu wyborcza.biz:
http://wyborcza.biz/Gieldy/1,114507,14520236,Kto_juz_duzo_stracil_na_grozbie_likwidacji_OFE__Akcjonariusze.html?biznes=warszawa#BoxBizTxt#ixzz2dTAvGXJk

 

Mieszanie aż „tysiąca” złotych, z procentami, żeby podkręcić klikalność to chyba jedyne wytłumaczenie tego materiału. Ów kolosalny spadek w ciągu dwóch tygodni rzędu 10 procent na rynku akcji to faktycznie powód by dociekać co takiego wydarzyło się w spółce.

Po dzisiejszej sesji na rynku jest 35 spółek, których cena akcji zmieniła się więcej niż LPP w ciągu dwóch tygodni. To 35 tekstów, którymi można zapełnić cały portal biznesowy. Bo przecież na pewno w każdej z nich w ciągu minionych dziesięciu sesji wydarzyło się coś sensacyjnego.

8 Komentarzy

 1. Deo Gratias

  LPP: liczba akcji: 1,831,123, free float: 50%, Średni wol. 3 msc: 776.
  Zgodnie z podręcznikiem AT wolumen rośnie w miarę rozwijania się hossy. Z wolumenu na LPP wyciągam wniosek, iż hossa była że hej, potężny kapitał musiał wchodzić w tą spółkę.

  Jako początkujący dawca kapitału mam parę zupełnie bezsensownych i niepowiązanych ze sobą pytań:
  1. W skład jakiego indeksu wchodzi ta spółka?
  2. Jaką ma w nim wagę?
  3. Czy są kontrakty na ten indeks?
  4. Czy ostatnio (np. w 2013r.) te kontrakty były w ostrym trendzie czy boczniaku?
  5. Ile można było zarobić na 1 kontrakcie w ciągu ostatniego roku?
  6. Czy ten indeks (jeśli był w ostrym trendzie) sprawiał wrażenie hossy na tej grupie spółek, w której skład wchodzi LPP?

 2. Deo Gratias

  Mam nadzieję, że Pan wie, iż tytuł tego wpisu nawiązuje do najlepszych tradycji portali typu Onet.pl czy wp.pl. Nie jest to komplement.

 3. PiotrB

  Deo Gratias: Na tym polegał żart w tytule. LPP będzie w WIG30, resztę sobie wyszukaj.

  1. trystero

   @ Grzegorz

   Warto zwrócić uwagę na narrację o wpływie zamieszania z OFE na kurs LPP. Zgodnie z tekstem (nie wiem na ile zgodnie z raportem) ten 10% spadek to wynik obaw o likwidaje OFE.

   Gdy kurs szedł z 6500 na 9000 już po ogłoszeniu 3 wariantów reformy OFE to mu niepewność względem OFE nie przeszkadzała. Aż tu nagle po niemal dwóch miesiącach inwestorzy zorientowali się, że z OFE to jednak nic nie wiadomo i rzucili się do wyprzedawania LPP. Co skrzętnie wyłapali dziennikarze/analitycy.

 4. Oz

  @Trystero

  Z przymróżeniem oka na zakończenie tygodnia – uwielbiasz słowo ‚narracja’ ;)))

  https://www.google.pl/search?q=narracja+site%3Ablogi.bossa.pl&oq=narracja+site%3Ablogi.bossa.pl&aqs=chrome..69i57.6497j0&sourceid=chrome&ie=UTF-8

  1. trystero

   @ Oz

   W obliczu takich dowodów nie będę nawet protestować 🙂

   Użyłem tutaj słowa narracja na określenie rezultatów procesu kognitywnego, którego celem jest nadanie wydarzeniom przyjemnej dla umysłu formy przyczynowo-skutkowej, nawet jeśli nasza wiedza o procesie niespecjalnie pozwala na dokonanie takiej analizy. Skłonność, którą mają wszyscy. Po prostu łatwiej jest ją dostrzec u innych.

 5. gzalewski (Post autora)

  @ Trys, nie tłumacz się
  Dzięki nadużywaniu przeze mnie w tekstach kilku słów (nie będe pisał jakich) dwa razy przyłapałem plagiatorów. Po prostu po latach łatwo rozpoznaję swoje teksty 🙂
  (choć narracja jest dość modna, więc masz zadanie utrudnione)

 6. emo

  To jeszcze ktoś czyta wyborczą?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.