„Zadanie dziennikarza polega na oddzieleniu ziarna od plew, a potem wydrukowaniu … plew” Adlai Stevenson (inne źródła podają Elberta Hubbarda)
„Kurs LPP w piątek do południa spadł o 0,63 proc. Niewiele, ale to już kolejny dzień spadków w wypadku gdańskiej spółki. Od połowy sierpnia jej akcje potaniały aż o tysiąc złotych.
[…]
w połowie tego tygodnia spadły poniżej 8 tys. zł. Dzisiaj mamy kolejny dzień spadków. Akcjonariusze LPP od połowy sierpnia stracili ponad 10 proc.”
Tak w skrócie wygląda materiał na portalu wyborcza.biz:
http://wyborcza.biz/Gieldy/1,114507,14520236,Kto_juz_duzo_stracil_na_grozbie_likwidacji_OFE__Akcjonariusze.html?biznes=warszawa#BoxBizTxt#ixzz2dTAvGXJk
Mieszanie aż „tysiąca” złotych, z procentami, żeby podkręcić klikalność to chyba jedyne wytłumaczenie tego materiału. Ów kolosalny spadek w ciągu dwóch tygodni rzędu 10 procent na rynku akcji to faktycznie powód by dociekać co takiego wydarzyło się w spółce.
Po dzisiejszej sesji na rynku jest 35 spółek, których cena akcji zmieniła się więcej niż LPP w ciągu dwóch tygodni. To 35 tekstów, którymi można zapełnić cały portal biznesowy. Bo przecież na pewno w każdej z nich w ciągu minionych dziesięciu sesji wydarzyło się coś sensacyjnego.
8 Komentarzy
Dodaj komentarz
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.
LPP: liczba akcji: 1,831,123, free float: 50%, Średni wol. 3 msc: 776.
Zgodnie z podręcznikiem AT wolumen rośnie w miarę rozwijania się hossy. Z wolumenu na LPP wyciągam wniosek, iż hossa była że hej, potężny kapitał musiał wchodzić w tą spółkę.
Jako początkujący dawca kapitału mam parę zupełnie bezsensownych i niepowiązanych ze sobą pytań:
1. W skład jakiego indeksu wchodzi ta spółka?
2. Jaką ma w nim wagę?
3. Czy są kontrakty na ten indeks?
4. Czy ostatnio (np. w 2013r.) te kontrakty były w ostrym trendzie czy boczniaku?
5. Ile można było zarobić na 1 kontrakcie w ciągu ostatniego roku?
6. Czy ten indeks (jeśli był w ostrym trendzie) sprawiał wrażenie hossy na tej grupie spółek, w której skład wchodzi LPP?
Mam nadzieję, że Pan wie, iż tytuł tego wpisu nawiązuje do najlepszych tradycji portali typu Onet.pl czy wp.pl. Nie jest to komplement.
Deo Gratias: Na tym polegał żart w tytule. LPP będzie w WIG30, resztę sobie wyszukaj.
@ Grzegorz
Warto zwrócić uwagę na narrację o wpływie zamieszania z OFE na kurs LPP. Zgodnie z tekstem (nie wiem na ile zgodnie z raportem) ten 10% spadek to wynik obaw o likwidaje OFE.
Gdy kurs szedł z 6500 na 9000 już po ogłoszeniu 3 wariantów reformy OFE to mu niepewność względem OFE nie przeszkadzała. Aż tu nagle po niemal dwóch miesiącach inwestorzy zorientowali się, że z OFE to jednak nic nie wiadomo i rzucili się do wyprzedawania LPP. Co skrzętnie wyłapali dziennikarze/analitycy.
@Trystero
Z przymróżeniem oka na zakończenie tygodnia – uwielbiasz słowo ‚narracja’ ;)))
https://www.google.pl/search?q=narracja+site%3Ablogi.bossa.pl&oq=narracja+site%3Ablogi.bossa.pl&aqs=chrome..69i57.6497j0&sourceid=chrome&ie=UTF-8
@ Oz
W obliczu takich dowodów nie będę nawet protestować 🙂
Użyłem tutaj słowa narracja na określenie rezultatów procesu kognitywnego, którego celem jest nadanie wydarzeniom przyjemnej dla umysłu formy przyczynowo-skutkowej, nawet jeśli nasza wiedza o procesie niespecjalnie pozwala na dokonanie takiej analizy. Skłonność, którą mają wszyscy. Po prostu łatwiej jest ją dostrzec u innych.
@ Trys, nie tłumacz się
Dzięki nadużywaniu przeze mnie w tekstach kilku słów (nie będe pisał jakich) dwa razy przyłapałem plagiatorów. Po prostu po latach łatwo rozpoznaję swoje teksty 🙂
(choć narracja jest dość modna, więc masz zadanie utrudnione)
To jeszcze ktoś czyta wyborczą?