Pytania do Ricka Bookstabera (wprowadzenie UTP)

Za kilka tygodni (przynajmniej teoretycznie) wystartuje na giełdzie warszawskiej nowy system notowań. System, wokół którego na razie jest sporo strachu w kontekście algotradingu, czy też „handlu wysokich częstotliwości” (HFT). Wiele osób zaczyna zadawać sobie pytanie, czy właśnie nadszedł zmierzch inwestorów indywidualnych. Że teraz na rynku wygrają tylko wielkie instytucje z jak najbliższym dostępem do serwerów giełdowych.

Na najbliższym spotkaniu organizowanym przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych(WallStreet 17) jeden z paneli będzie dotyczył tej właśnie kwestii. Niestety nie udało się zorganizować fizycznie spotkania z Rickiem Bookstaberem, autorem wydanej niedawno książki „Jak stworzyliśmy demona” (tu recenzja książki), ale jest bardzo duża szansa na przeprowadzenie z nim wywiadu. Stąd propozycja dla blogowiczów. Jeśli macie jakieś pytania do autora (przede wszystkim w kontekście wprowadzanego systemu)- wpisujcie. Sprawa jest pilna. Czas jest do jutra (25.03.2013) do godziny 17:00

5 Komentarzy

 1. kontokkk1

  pytanie do autora posta – czy Pan Bookstaber ma jakąś wiedzę odnośnie polskiego wdrożenia UTP ? czy tylko bazuje na rynku amerykańskim ?
  czy wywiad będzie dostępny poza konferencją ? – jeśli tak – proszę o info np na maila

  moje pytania:

  czy w świetle nieporównywalnie wysokich opłat na GPW w stosunku do giełd amerykańskich i niskiej płynności można w ogóle liczyć na pojawienie się traderów HFT u nas ?

  czy nowy system będzie dopuszczał subpennying ?

  jak oceniłby Pan udział (np. wolumenowo) udział algorytmów momentum w stosunku do algorytmów dostarczających płynność ?

  czy uważa Pan że doszliśmy już do momentu w którym bez układów typu FPGA nie da się konkurować z najlepszymi traderami HFT ?

  z racji tego że doradzał Pan SEC-owi jedno pytanie z tymi związane –
  czemu SEC nie wymusił na giełdach amerykańskich mechanizmów uniemożliwiających patologie typu quote stuffing ?

 2. blackswan

  chciałem pomóc, podpowiedzieć jakieś super-ciekawe-wawawewa-pytanie, ale po dwusekundowym flircie z wyszukiwarką i przeczytaniem lektury/komentarzy stanowisko Bookstabera jest jasne jak słońce

  http://rick.bookstaber.com/2009/04/arms-race-in-high-frequency-trading.html

 3. gzalewski (Post autora)

  @kontokkk1
  Mysle ze Bookstaber nie ma pojecia o szczegolach wdrozenie (to zresztą nie jest istotne) – chodzi raczej o pewien mechanizm i zagrozenia
  Dzieki za pytania, coś postaramy się wybrac.

  @blackswan
  No tak, ale chodzi odrobine o nasz kontekst. Czyli co my powinnismy zrobic – czy przejsc całą ścieżke, zeby dopiero skorzystac z wlasnych błędów (vide NewConnect), czy raczej uczyćsię na cudzych

 4. Dtrad2013

  Widzę ,że się spoźniłem.
  Moje pytanie brzmialoby , na ile jest możliwy dostęp do tego systemu przez,, niewidzialną rękę rynku ,, np.GS.
  Na własnej skorze przekonałem się ,że taka ,, ręka ,, istnieje i poległem w walce z nią na FPKO w 2009 roku.

 5. zorro

  a propos STII , jak sie zapiszecie na newslettera tego stowarzyszenia to juz
  za chiny sie z niego nie wymiksujecie/ nie mozna tego zrobić poprzez strone, trzeba dzwonic osobiście i to kilka razy/. Koszmar, już chciałem sprawe wnieśc do sądu – wtedy dopiero mnie wykasowali a i to nie mam pewności:( W tym newsletterze jest tylko spam/90%/, ciągle chcą cos wam taniej sprzedać, zero wartości merytorycznej. Uwaga na to dzidostwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.