Znany scenariusz: Spółki (znanego inwestora) kupiły akcje…

Na otwarcie piątkowej sesji 7 grudnia 2012 akcje Rubicon Partners NFI (RBC) otwarły się 31% powyżej czwartkowego zamknięcia, na poziomie 42 groszy za akcję. W okresie 9 następnych sesji kurs zanurkował i osiągnął minimum na poziomie 20 groszy, 19 grudnia. Co się stało?

W czwartek, 6 grudnia, po sesji giełdowej RBC opublikował komunikat o zawarciu umów objęcia 31 milionów akcji nowej emisji. Wśród podmiotów, które objęły akcje (sprzedawane po 30 groszy) znalazły się dwie spółki kojarzone ze znanym inwestorem – Romanem Karkosikiem. NFI Krezus (notowany na WGPW) i Uniprojekt objęły po 5,5 mln akcji.

Piątkowe wydanie Parkietu anonsowało na pierwszej stronie artykuł poświęcony inwestycji w Rubicon spółek powiązanych ze znanym inwestorem: Rubicon Partners NFI: Spółki Karkosika kupiły akcje.

W piątek rano przewaga zleceń kupna była spora i notowania akcji Rubicon zaczęły się od równoważenia. Wysoki TKO skomentowałem na Twiterze pisząc: „Magia” Karkosika ciągle działa. Rubicon ma TKO na +28% po informacji Parkietu o objęciu emisji przez spółki z grupy Karkosik.

Kurs akcji otworzył się jeszcze wyżej, na +31%. Zauważył to Puls Biznesu, który napisał: Karkosik w Rubiconie? Kurs eksplodował.

Już pół godziny po otwarciu zaczęła o sobie dawać przewaga sprzedających. Pokazuje to poniższy wykres:

Zwracam uwagę na zachowanie kursu Rubicon by pokazać, że „inwestowanie pod nazwiska” nie jest prostą i łatwą drogą do zysków. Tym bardziej jeśli „nazwisko” inwestuje w daną spółkę  niewielką część swojego majątku. W przypadku Romana Karkosika i Rubicon jest to około jeden promil (majątek Karkosika szacowany jest na około 3 mld złotych) i to po pominięciu faktu, że Karkosik nie posiada wszystkich akcji spółek, które zainwestowały w Rubicon.

Nie chcę przez to napisać, że „inwestowanie pod nazwisko” jest zawsze złym pomysłem i kończy się stratami. Warto jednak pamiętać, że tak jak w przypadku każdej strategii inwestycyjnej inwestor powinien zbadać czy istnieje jakaś przewaga (edge) i stworzyć plan inwestycyjny wykorzystujący tę przewagę. Kluczowe znaczenie może mieć na przykład horyzont czasowy inwestycji.

PS Nie handlowałem akcjami Rubicon po informacji o inwestycji spółek kojarzonych z R. Karkosikiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.