Strategia ‘austriackiej flagi’

Chodzi o w 100% techniczną metodę gry, nazwa może być myląca, ale nie można odmówić jej oryginalności.

 

Po raz kolejny sięgam do magazynu „Traders” z czerwca tego roku (do ściągnięcia jak zwykle z www.tradersonline-mag.com) i artykułu „Red-White-Red Pattern Trading” Philippa Kahlera. I właśnie tytułowe kolory „czerwony-biały-czerwony” czyli 3 składniki flagi Austrii tworzą tytułową nazwę. Nie ma żadnych innych ukrytych skojarzeń, zresztą za chwilę wszystko będzie jasne na poniższym wykresie:

 

Formacja „red-white-red” to osnowa całej strategii, zaznaczyłem takie 3 na powyższym wykresie akcji dziennych Kernela a w szczegółach opiszę pierwszą z lewej.

Składają się na nią 3 KOLEJNE po sobie świece zaznaczone przez mnie cyframi na wykresie – każda cyfra nad odpowiadającą jej świecą:

(1) Świeca spadkowa

Nie ma znaczenia jej miejsce powstania, po prostu oznacza spadkowy dzień, który często na wykresach oznacza się właśnie czerwonym kolorem, wypełniającym korpus.

(2) Świeca wzrostowa

Kurs otwarcia musi być niższy niż cena zamknięcia, ale co najważniejsze – jej MINIMUM MUSI stanowić najniższy poziom spośród wszystkich 3 świec tego rodzaju ‘austriackiego’ układu .

(3) Świeca spadkowa

Ponownie mamy korektę czyli dzień spadkowy (czerwony korpus do kompletu flagi) a jedynym wyznacznikiem jest tutaj minimum, które nie może wypaść niżej niż minimum białej świecy nr. (2)

Mamy więc dwie spadkowe świece, przedzielone jedną wzrostową, która może wskazywać, że są już chętni do kupna, ale jeszcze nie na tyle silni by przejąć władzę nad trendem. Możliwe jednak, że dojdą do głosu po ostatnim wytrząsaniu na sesji nr. (3).

Zajmowanie pozycji:

Zanim wskoczymy na rynek potrzebujemy potwierdzenia idei powyższego układu. Dokona się ono wówczas gdy kurs przekroczy od dołu poziom wyznaczony przez wyższe z 2 maksimów sesyjnych – albo sesji nr. (2) albo nr (3) układu „flagi”.

Zaznaczam ów poziom zielonym kolorem na wykresie, jest on równy maksimum świecy nr. (3) w tym wypadku, a to dlatego ponieważ z obu maksimów branych pod uwagę to ono było wyższe. 1-2 tiki powyżej niego wystawiamy zlecenie kupna. Jeśli jednak sesja otwiera się z luką powyżej owego poziomu to kupujemy od razu otwarcie takiej sesji.

Może się zdarzyć, że do tego rodzaju wybicia ponad poziom zaznaczony zieloną kreską nie dojdzie od razu na sesji tuż po powstaniu układu „flagi” (czyli na świeczce czwartej), być może powstanie najpierw kilka świec tzw. wewnętrznych wobec układu (widać to na drugiej formacji na wykresie). Ważne jest to by ich minimum nie wykraczało poniżej minimum sesji nr. (2). To minimum bowiem jest naszym poziomem obronnym czyli stop – lossem!

Autor zakłada kilka wariacji zarządzania ryzykiem i o tym w kolejnym wpisie.

Kat

7 Komentarzy

 1. lesserwisser

  Wypada mieć nadzieję, że nie jest to tylko tak zwane austriackie gadanie. 🙂

 2. Zen trader

  a nie przydałby się tutaj filtr w postaci wskaźnika trendu ?
  w silnym trendzie spadkowym taka formacja może przynosić wiele fałszywek

 3. Raf

  Czyli po prostu – wybicie z kanalu cen i cala kolorystyka red white red itp zbedna. Co najwyzej mozna sobie posluchac UB40 red red wine…

 4. slyqsx

  @ Raf… dokładnie… kolejna filozofia dorobiona. Pewnie dywergencje na wskaźnikach itp. Wybicie z konsolidacji potwierdzone testem.

 5. Piotrek

  Trochę to takiej jak odwrócony wskaźnik fractal z grupy wskaźników billa Willimasa. Z tym, że tutaj idziemy trochę przeciw trendowi a w przypadku fractala bardziej zgodnie z trendem. No i żeby fraktal się ukształtował potrzeba 5 świec a nie trzech – mimo to idea jest ta sama 🙂 http://investio.pl/blog/wskazniki-billa-williamsa-czesc-2-fraktal/

 6. roro

  prędzej wyrośnie mi 3 oko niż ktoś zarobi jakakolwiek kasę na tych wpisach.
  I ta ciągła koncentracja na wejściach.. dla mnie nasz fantastyczny prezenter niewiele rózni się od niejakiego Lucka , tyle że to odmiana mniej wulgarna ale mechanizm ten sam. Jak pokaze swój trejding to wtedy moze zmienie zdanie ale to chyba nie nastąpi za mojego życia:)

 7. Raf

  Jak bylismy mali to pokazywalismy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *