Nagroda Hassetta dla zarządu Polcoloritu?

Kevin Hassett to jeden z współautorów wydanej w 1999 roku książki: Dow 36,000: The New Strategy for Profiting From the Coming Rise in the Stock Market, który w 2004 i 2005 roku przekonywał, że na rynku nieruchomości w USA nie ma żadnej bańki spekulacyjnej.

Pomyślałem o nim gdy przeczytałem w środę, że zarząd Polcoloritu, notowanego na WGPW producenta płytek ceramicznych po raz kolejny zmienił prognozy na rok 2011. Polcolorit prognozuje obecnie 9,1 mln straty choć jeszcze w listopadzie zarząd spodziewał się trzykrotnie mniejszej straty netto, na poziomie 3,2 mln.

Co ciekawe, prognoza z listopada 2011 roku modyfikowała inną prognozę, z maja 2011, która zakładała osiągnięcie 0,5 mln zysku.

W międzyczasie, pod koniec sierpnia 2011 roku zarząd Polcoloritu informował inwestorów, że spółka planuje zakończyć rok 2011 zyskiem netto, mimo straty za I półrocze.

Prognozy zarządu Polcoloritu na rok 2011 wyglądały więc tak:

Data Prognoza zysku netto
Maj 2011 0,5 mln
Sierpień 2011 >0
Listopad 2011 -3,2 mln
Marzec 2012 -9,1 mln

Cóż, nawet Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie obniżał w tak szybkim tempie prognoz dla Grecji… Zastanawiam się na ile ‘przestrzelone’ prognozy Polcoloritu to wynik ‘optymistycznego skrzywienia’ zarządu a na ile niewielkich kompetencji i braku narzędzi pozwalających realistycznie prognozować wyniki spółki.

W końcu, Polcolorit, w ostatnich 4 latach osiągnął łączny wynik na poziomie -29,2 mln złotych przy 255 mln przychodów co daje rentowność netto na poziomie -11,5%.

Czy Waszym zdaniem rynek znajduje się już na tym etapie hossy, w którym zarządy takich spółek jak Polcolorit mogą ogłosić kolejny plan restrukturyzacji i w ramach emisji akcji pozyskać z rynku miliony złotych, które pozwolą spółce (i zarządowi) przetrwać kolejnych kilka lat? Wiele firm z WGPW realizowało ten model biznesowy w okresie ostatniej hossy, która zakończyła się w 2007 roku. Czy jesteśmy już na tym etapie?

4 Komentarzy

 1. _dorota

  Nawet jeżeli przyjąć, że jesteśmy w hossie, to na pewno nie jest to jeszcze etap masowego entuzjazmu uzasadniającego kupowanie takich emisji.

  Jeżeli zaś tylko korygujemy bessę, to tym bardziej.

  1. trystero (Post autora)

   @ dorota

   Po trzech latach i 100% od dołka trudno nie przyjąć, że jesteśmy w hossie. Można się oczywiście spierać czy to już secular bull market czy korekta w secular bear market ale osobiście uważam, że spieranie się o to nie ma większe sensu jeśli nie czas trwania pozycji nie przekracza kilku lat.

 2. _dorota

  Pewność co do stanu koniunktury będziemy mieli dopiero po trwałym pokonaniu szczytów 2007 (w wartościach realnych, dodajmy). Do tej pory to jest tylko założenie.

  Generalnie zgadzając sie z tym, co napisałeś w drugim zdaniu chciałam zauważyć, że w tym akurat przypadku to ma znaczenie. Ten rodzaj podkręcenia nastrojów na rynku, o którym mówimy, jest właściwy dla bardzo dojrzałej hossy. Zdarza się po kilku latach wzrostów.

  Zresztą, od innej strony jeszcze to weźmy: przy takich obrotach, jakie są teraz inwestorzy nie rzucą się na wszystko, co się im zaproponuje.

 3. lesserwisser

  Można się oczywiście spierać czy to już secular bull market czy korekta w secular bear market ale osobiście uważam, że hossa zaczyna się dopiero wtedy gdy mamy do czynienia z secular red bull market, który dodaje rynkowi skrzydeł.:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.