W mediach finansowych nie było jakoś zbyt głośno o pojawieniu się nowych kontraktów na akcje spółek Petrolinvest (debiut przed tygodniem) oraz CD Project (debiut wczoraj). Eksperyment ciekawy, gdyż obie spółki charakteryzują się bardzo wysoką zmiennością (zarówno dzienną, jak i długoterminową) i nie należą do liderów kapitalizacji, co do tej pory było pewnym kluczem przy wprowadzaniu nowych kontraktów na akcje.

Czy te dwa nowe kontrakty spodobają się inwestorom, zobaczymy za jakiś czas. Na razie w dużym skrócie można powiedzieć, że to instrument dla tych, którzy uwielbiają adrenalinę i … być może nie dysponują zbyt wielką gotówką. Wartość obu kontraktów nie jest duża. Każdy opiewa na 100 akcji, co przy obecnych kursach daje jakieś 500-600 złotych.

Oznacza to, że depozyt jest również symboliczny, choć z uwagi na metodologię i ostatnią zmienność w przypadku Petrolivestu wynosi horrendalne 40% wartości kontraktu, czyli jakieś 250-300 złotych.

W ogóle pojawienie się kontraktów na Petrolinvest pokazało, że chyba czas, żeby GPW przemyślała sposób notowania kontraktów w krytycznych momentach, czyli przy okazji równoważenia rynku.

Otóż w tej chwili jest tak, że po dojściu do maksymalnych widełek, następuje zatrzymanie handlu. W tym czasie instrument bazowy również może być zawieszony, ale dalsze limity zostają rozszerzone. Wszystko zależy od mitycznego „przewodniczącego sesji” i zapisie w regulaminie obrotu, że „może” rozszerzyć dopuszczalny limit zmian.

Żadnych jasnych procedur w stylu „równoważenie trwa 5 minut, i po tym czasie następuje rozszerzenie o kolejne 2,5%, 5 % albo cokolwiek”

No może przesadziłem jest trochę dokładniej:

„W przypadku równoważenia lub zawieszenia przewodniczący sesji może zmienić ograniczenia wahań kursów, przy czym zmiana przekraczająca 15 % od kursu odniesienia  dla kursu otwarcia może być dokonana pod warunkiem uzyskania potwierdzenia z Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A. o uzupełnieniu przez uczestników rozliczających depozytów zabezpieczających do wymaganego przez ten podmiot poziomu lub podjęcia przez KDPW S.A.  innej decyzji umożliwiającej obrót.”

 

Ale mimo wszystko brak jasnych procedur ile mogłoby to trwać. Wskutek tych zapisów niesłychanie interesująca była sesja we wtorek 16 sierpnia, gdy kurs Petrolivestu oszalał na skutek kolejnego komunikatu ze spółki pod hasłem „nadal kopiemy”.

W efekcie mieliśmy koncert zawieszeń i równoważenia kursów.

Niemal co chwilę wisiały najpierw akcje, później kontrakty. Jak kontrakty były odwieszane, to odbywało się równoważenie na akcjach i odwrotnie.

Najprawdopodobniej częściowo związane było to z owym potwierdzeniem z KDPW o tym, że posiadacze pozycji mają odpowiednie środki na depozyty. Ale wydaje się, że po trzynastu latach działania rynku procedury mogłyby być bardziej prezycyjne. Tam gdzie można eliminując niepewność.

Bo w innym wypadku mamy grę w gorące krzesła. Zdążysz, albo nie zdążysz. Masz długą pozycję? „wisisz na widłach”, za chwilę kurs akcji spadnie i cię odwiesimy. Zlecenia stop, zarządzanie kapitałem? W takiej sytuacji to jakieś fanaberie.

Ten problem od czasu do czasu występował w przeszłości ale sytuacja na Petrolinvescie wyraźnie pokazała, że czas zastanowić się nad rozsądnymi zmianami.

 

1 Komentarz

  1. lesserwisser

    Najwyższy Czas?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.