Niewiele w ostatnich latach było informacji związanych z nowymi instrumentami, które by aż tak mnie zaciekawiły. Mikro-kontrakty na złoto, czy kontrakty oraz opcje na różne rodzaje serów czy wydarzenia atmosferyczne w rodzaju śnieżyc czy huraganów, są fajnymi ciekawostkami., ale nie robiły na mnie wrażenia.

Ogłoszenie przez Eurex, że od 27 czerwca 2011 roku na tej platformie będą dostępne kontraky na akcje 19 spółek z Polski zrobiło na mnie spore wrażenie. Zwłaszcza, że wygląda na to, że jest to samodzielna działalność Eurexu, bez jakiegokolwiek porozumienia z GPW.

Wygląda na to, że rozpoczął się nowy rozdział w historii naszego rynku. Z jednej strony GPW rozgląda się za emitentami z Ukrainy, Rosji, Czech, a z drugiej mocny konkurent „podbiera” kawałek rodzimego biznesu.

Kontrakty na akcje nie bardzo u nas udawało się „rozkręcić”, choć powoli zyskiwały swoich zwolenników. Tymczasem ruch Eurexu oznacza, że zapotrzebowanie na taki produkt musiało być poważne.

Jak wpłynie to na płynność naszego rynku – samych akcji, kontraktów na akcje na GPW, kontraktu na WIG20 zobaczymy.

7 Komentarzy

  1. Jacek

    http://www.eurexchange.com/about/press/press_747_en.html
    „The new SSF contracts will be based on 19 shares of the Polish blue chip index WIG 20 (except CEZ) and denominated in euro. ..

    The specifications of the new contracts are comparable to the other European listings. Each contract represents 100 shares and is cash settled.

  2. bla bla bla

    Przepraszam, ze poza tematem
    http://www.tvn24.pl/12692,1706274,0,1,oto-polskie-superauto,wiadomosc.html

    Czekamy na komentarz 🙂 bo ja nie wiem co myśleć 😛

  3. astanczak

    @ bla bla bla

    generalnie, to ja dobrze życzę temu projektowi – pewnie dlatego, że po miłość do samochodów ciągle stoję w kolejce – ale jak na stronie czytam, że „jednym z głównych celów było uzyskanie dokładności poszczególnych elementów rzędu setnych części milimetra” i widzę uszczelkę taką, jak na zdjęciu, to też nie wiem, co o tym myśleć.

  4. gzalewski (Post autora)

    mnie kolejny prototyp nie interesuje 🙂
    tak jak kolejne „byc moze jestesmy blisko ropy”
    (to znaczy interesuje, jako fenomen)

  5. bszuba

    @astanczak, ja tez na to patrze i zastanawiam sie kto jest grupa docelowa na cos, co wyglada jak srednio udana, na sile zmieniana kopia Lamborghini, a wykonana jest troszke jak…. jak widac:)

  6. bla bla bla

    Chciałem po prostu poznać opinię Pana Grzegorza bo swego czasu rozpisywał się nt Veno. Dobre porównanie do OIL ;). Jestem ciekaw gdzie jest fabryka tego samochodu (w Maranello chyba nie ;)) a moze w przyzakładowym laboratorium. Swoją drogą jeszcze kilkanaście lat temu przy drogach stały policyjne atrapy z dykty albo blachy… 😀

  7. gzalewski (Post autora)

    http://moto.pl/MotoPL/1,88389,9776462,Arrinera___supersamochod_z_Polski.html#opinions

    mi wystarczy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.