Niewiele w ostatnich latach było informacji związanych z nowymi instrumentami, które by aż tak mnie zaciekawiły. Mikro-kontrakty na złoto, czy kontrakty oraz opcje na różne rodzaje serów czy wydarzenia atmosferyczne w rodzaju śnieżyc czy huraganów, są fajnymi ciekawostkami., ale nie robiły na mnie wrażenia.

Ogłoszenie przez Eurex, że od 27 czerwca 2011 roku na tej platformie będą dostępne kontraky na akcje 19 spółek z Polski zrobiło na mnie spore wrażenie. Zwłaszcza, że wygląda na to, że jest to samodzielna działalność Eurexu, bez jakiegokolwiek porozumienia z GPW.

Wygląda na to, że rozpoczął się nowy rozdział w historii naszego rynku. Z jednej strony GPW rozgląda się za emitentami z Ukrainy, Rosji, Czech, a z drugiej mocny konkurent „podbiera” kawałek rodzimego biznesu.

Kontrakty na akcje nie bardzo u nas udawało się „rozkręcić”, choć powoli zyskiwały swoich zwolenników. Tymczasem ruch Eurexu oznacza, że zapotrzebowanie na taki produkt musiało być poważne.

Jak wpłynie to na płynność naszego rynku – samych akcji, kontraktów na akcje na GPW, kontraktu na WIG20 zobaczymy.

7 Komentarzy

 1. Jacek

  http://www.eurexchange.com/about/press/press_747_en.html
  „The new SSF contracts will be based on 19 shares of the Polish blue chip index WIG 20 (except CEZ) and denominated in euro. ..

  The specifications of the new contracts are comparable to the other European listings. Each contract represents 100 shares and is cash settled.

 2. bla bla bla

  Przepraszam, ze poza tematem
  http://www.tvn24.pl/12692,1706274,0,1,oto-polskie-superauto,wiadomosc.html

  Czekamy na komentarz 🙂 bo ja nie wiem co myśleć 😛

 3. astanczak

  @ bla bla bla

  generalnie, to ja dobrze życzę temu projektowi – pewnie dlatego, że po miłość do samochodów ciągle stoję w kolejce – ale jak na stronie czytam, że „jednym z głównych celów było uzyskanie dokładności poszczególnych elementów rzędu setnych części milimetra” i widzę uszczelkę taką, jak na zdjęciu, to też nie wiem, co o tym myśleć.

 4. gzalewski (Post autora)

  mnie kolejny prototyp nie interesuje 🙂
  tak jak kolejne „byc moze jestesmy blisko ropy”
  (to znaczy interesuje, jako fenomen)

 5. bszuba

  @astanczak, ja tez na to patrze i zastanawiam sie kto jest grupa docelowa na cos, co wyglada jak srednio udana, na sile zmieniana kopia Lamborghini, a wykonana jest troszke jak…. jak widac:)

 6. bla bla bla

  Chciałem po prostu poznać opinię Pana Grzegorza bo swego czasu rozpisywał się nt Veno. Dobre porównanie do OIL ;). Jestem ciekaw gdzie jest fabryka tego samochodu (w Maranello chyba nie ;)) a moze w przyzakładowym laboratorium. Swoją drogą jeszcze kilkanaście lat temu przy drogach stały policyjne atrapy z dykty albo blachy… 😀

 7. gzalewski (Post autora)

  http://moto.pl/MotoPL/1,88389,9776462,Arrinera___supersamochod_z_Polski.html#opinions

  mi wystarczy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.