Profesjonalny Inwestor ver. 3.0

Miałem przyjemność prowadzić niegdyś jako redaktor naczelny miesięcznik Profesjonalny Inwestor (wyd. Parkiet). Do dziś od czasu do czasu dostaję maile lub podziękowania na różnego rodzaju spotkaniach za owo wydawnictwo, choć od tamtego czasu minęło już ponad dziesięć lat.

Starałem się zawsze by w numerze znalazły się teksty dla początkujących, średniozaawansowanych i czasem bardziej zaawansowane. By dotyczyły różnych spojrzeń na rynek, również takich, których nie poważam, albo w ogóle mi nie odpowiadają. W końcu to nie ja miałem być jego czytelnikiem, a ponadto tego rodzaju idee i opinie bywają często o wiele bardziej inspirujące.

Dziś magazynu już nie ma i jego odpowiedników zdaje się również, czyli pisma dla aktywnych i poszukujących graczy/inwestorów/spekulantów. Stąd pomysł i spełnienie próśb, które od czasu do czasu się pojawiają, by w notce wymienić blogi, które czytam lub przeglądam. Wybór jest bardzo subiektywny, nie dotyczy też wyłącznie technik inwestycyjnych (może nawet wyjątkowo mało jest tego zagadnienia). Pozwolę sobie na krótką opinię wyjaśniającą dlaczego dany autor przypadł mi do gustu (nawet jeśli nie zgadzam się z jego opiniami, czy tezami). Kolejność nie jest wartościująca, zaś tytuł wpisu wziął się z przekonania, że z notek autorów można by zrobić fantastyczny magazyn dla inwestorów. A właściwie on już istnieje, dzięki różnego rodzaju agregatorom treści. Co więcej każdy z nas może sobie sam stworzyć taki, na jaki mamy ochotę.

 

 

Zaczynamy

Trystero

http://blogi.ifin24.pl/trystero/

 

Szerokie zainteresowania rynkiem od trading, poprzez zjawiska na rynku rodzimym (zwykle na obrzeżach zdrowego rozsądku i prawa) po zjawiska makro na rynkach światowych. Dodatkowo Trystero nie zamyka się wyłącznie na jednej dziedzinie i wykorzystuje przeróżne statystyki, pisze o edukacji, psychologii i wielu innych aspektach naszego działania.

 

Appfunds

http://appfunds.blogspot.com/

 

Jak pisać o finansach osobistych z sensem, zrozumieniem i – co ważne – na bazie własnych doświadczeń. Niemal wszyscy dziennikarze powtarzający slogany o procentach składanych, tym, że warto wybierać lokaty, powinni uczyć się z tych wpisów, jak krytycznie patrzeć na oferty instytucji finansowych z perspektywy własnego portfela.

 

Humanista na Giełdzie

http://humanista-na-gieldzie.blogspot.com/

Młody człowiek, młody inwestor, młody blog. A jednak opisuje to co właśnie go inspiruje i zajmuje na rynku z lekkością, wnikliwością i sensem.

 

 

Dapi czyli ATinwestor

ATinwestor.pl

 

Niestety w zawieszeniu. Nie pisze od kilku miesięcy. A szkoda bo poruszał również niezłe zagadnienia związane z analizą techniczną.

 

Maciek Samcik (Gazeta Wyborcza)

http://samcik.blox.pl/html

 

To nieco inna kategoria, bo doświadczony dziennikarz (sporo wpadek mu się zdarzało), a jednak znalazł niezłą niszę (momentami mu zazdrościłem, choć podobne zjawiska zdawało mi się opisywać społecznie jako bloger  😉 ) – pisze krytycznie o reklamach, ofertach i propozycjach naszych rodzimych instytucji finansowych. Kibicowałem mu tym bardziej, że wiem jak dużo nacisków płynie na media ze strony reklamodawców, gdy podobne teksty zaczynają się pojawiać w gazetach. I brawa dla wydawcy, który nie ugiął się przed podobnymi naciskami (obstawiam, że było ich sporo)

 

Adrian Boczkowski (pb.pl)

http://www.hosssa.pl/ (i strony pb.pl)

Również dziennikarz, choć mniej doświadczony niż Maciek Samcik. Ma niezłe pomysły na tematy, tylko… czasem przeszarżowuje z ich ujęciem. Za bardzo pudelkowe, za mało krytyczne (również wobec własnych umiejętności, ot taki grzech młodości)

 

Blogi.bossa.pl

– jako współautor, nie będę się rozpisywał. Nieustająco uważam, że to zupełnie nowa (nadal) jakość na rynku blogów prowadzonych pod skrzydłami rodzimych instytucji finansowych

 

i…

to właściwie wszystko jeśli chodzi o rynek finansowy

 

z innych (nie rozrywkowych) wymienię tylko kilka:

 

http://vetulani.wordpress.com/

http://doskonaleszare.blox.pl/html

http://miskidomleka.wordpress.com/

http://modnebzdury.wordpress.com/

http://badania.net/

 

 

 

4 Komentarzy

 1. torv

  W tym zestawieniu M. Samcik to jakaś koszmarna pomyłka.

 2. Adam_S

  Dziekuje za linki.

 3. Alicja

  Muszę zaprotestować.
  Maciej Samcik jest świetny w tym co robi. I oby nie przestawał robić tego właśnie w taki sposób, jak dotychczas 😀

 4. Marek

  Proszę zajrzeć do Equity Magazine, myśle ze Pana zainteresuje. Szkoda ze tak mało jest takich inicjatyw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.