Profesjonalny Inwestor ver. 3.0

Miałem przyjemność prowadzić niegdyś jako redaktor naczelny miesięcznik Profesjonalny Inwestor (wyd. Parkiet). Do dziś od czasu do czasu dostaję maile lub podziękowania na różnego rodzaju spotkaniach za owo wydawnictwo, choć od tamtego czasu minęło już ponad dziesięć lat.

Starałem się zawsze by w numerze znalazły się teksty dla początkujących, średniozaawansowanych i czasem bardziej zaawansowane. By dotyczyły różnych spojrzeń na rynek, również takich, których nie poważam, albo w ogóle mi nie odpowiadają. W końcu to nie ja miałem być jego czytelnikiem, a ponadto tego rodzaju idee i opinie bywają często o wiele bardziej inspirujące.

Dziś magazynu już nie ma i jego odpowiedników zdaje się również, czyli pisma dla aktywnych i poszukujących graczy/inwestorów/spekulantów. Stąd pomysł i spełnienie próśb, które od czasu do czasu się pojawiają, by w notce wymienić blogi, które czytam lub przeglądam. Wybór jest bardzo subiektywny, nie dotyczy też wyłącznie technik inwestycyjnych (może nawet wyjątkowo mało jest tego zagadnienia). Pozwolę sobie na krótką opinię wyjaśniającą dlaczego dany autor przypadł mi do gustu (nawet jeśli nie zgadzam się z jego opiniami, czy tezami). Kolejność nie jest wartościująca, zaś tytuł wpisu wziął się z przekonania, że z notek autorów można by zrobić fantastyczny magazyn dla inwestorów. A właściwie on już istnieje, dzięki różnego rodzaju agregatorom treści. Co więcej każdy z nas może sobie sam stworzyć taki, na jaki mamy ochotę.

 

 

Zaczynamy

Trystero

http://blogi.ifin24.pl/trystero/

 

Szerokie zainteresowania rynkiem od trading, poprzez zjawiska na rynku rodzimym (zwykle na obrzeżach zdrowego rozsądku i prawa) po zjawiska makro na rynkach światowych. Dodatkowo Trystero nie zamyka się wyłącznie na jednej dziedzinie i wykorzystuje przeróżne statystyki, pisze o edukacji, psychologii i wielu innych aspektach naszego działania.

 

Appfunds

http://appfunds.blogspot.com/

 

Jak pisać o finansach osobistych z sensem, zrozumieniem i – co ważne – na bazie własnych doświadczeń. Niemal wszyscy dziennikarze powtarzający slogany o procentach składanych, tym, że warto wybierać lokaty, powinni uczyć się z tych wpisów, jak krytycznie patrzeć na oferty instytucji finansowych z perspektywy własnego portfela.

 

Humanista na Giełdzie

http://humanista-na-gieldzie.blogspot.com/

Młody człowiek, młody inwestor, młody blog. A jednak opisuje to co właśnie go inspiruje i zajmuje na rynku z lekkością, wnikliwością i sensem.

 

 

Dapi czyli ATinwestor

ATinwestor.pl

 

Niestety w zawieszeniu. Nie pisze od kilku miesięcy. A szkoda bo poruszał również niezłe zagadnienia związane z analizą techniczną.

 

Maciek Samcik (Gazeta Wyborcza)

http://samcik.blox.pl/html

 

To nieco inna kategoria, bo doświadczony dziennikarz (sporo wpadek mu się zdarzało), a jednak znalazł niezłą niszę (momentami mu zazdrościłem, choć podobne zjawiska zdawało mi się opisywać społecznie jako bloger  😉 ) – pisze krytycznie o reklamach, ofertach i propozycjach naszych rodzimych instytucji finansowych. Kibicowałem mu tym bardziej, że wiem jak dużo nacisków płynie na media ze strony reklamodawców, gdy podobne teksty zaczynają się pojawiać w gazetach. I brawa dla wydawcy, który nie ugiął się przed podobnymi naciskami (obstawiam, że było ich sporo)

 

Adrian Boczkowski (pb.pl)

http://www.hosssa.pl/ (i strony pb.pl)

Również dziennikarz, choć mniej doświadczony niż Maciek Samcik. Ma niezłe pomysły na tematy, tylko… czasem przeszarżowuje z ich ujęciem. Za bardzo pudelkowe, za mało krytyczne (również wobec własnych umiejętności, ot taki grzech młodości)

 

Blogi.bossa.pl

– jako współautor, nie będę się rozpisywał. Nieustająco uważam, że to zupełnie nowa (nadal) jakość na rynku blogów prowadzonych pod skrzydłami rodzimych instytucji finansowych

 

i…

to właściwie wszystko jeśli chodzi o rynek finansowy

 

z innych (nie rozrywkowych) wymienię tylko kilka:

 

http://vetulani.wordpress.com/

http://doskonaleszare.blox.pl/html

http://miskidomleka.wordpress.com/

http://modnebzdury.wordpress.com/

http://badania.net/

 

 

 

4 Komentarzy

 1. torv

  W tym zestawieniu M. Samcik to jakaś koszmarna pomyłka.

 2. Adam_S

  Dziekuje za linki.

 3. Alicja

  Muszę zaprotestować.
  Maciej Samcik jest świetny w tym co robi. I oby nie przestawał robić tego właśnie w taki sposób, jak dotychczas 😀

 4. Marek

  Proszę zajrzeć do Equity Magazine, myśle ze Pana zainteresuje. Szkoda ze tak mało jest takich inicjatyw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.