Zwycięzcą konkursu „Prawdziwe są lepsze” w kategorii portfeli optymalnych (chrakateryzujących się najwyższą wartością wskaźnika Sharpe’a) został gracz o pseudonimie maxx.
Jego stopa zwrotu przy dokonaniach zwycięzców rankingu głównego nie wygląda być może imponująco, to „zaledwie” 11,7% (przez 25 dni trwania konkursu). Zwycięstwo w rankingu dodatkowym osiągnął jednak dzięki wyjątkowej stabilności portfela. Średnia zmiana wartości kapitału wyniosła w trakcie trwania konkursu 0.45%. Maksymalna zmiana dzienna to 1.75%, zaś minimalna 0.07%. Oznacza to dokładnie, że w ciągu 25 dni w żadnym dniu (w momentach rozliczenia) portfel nie stracił na wartości. Nie oznacza to jednak, że każda z transakcji gracza przyniosła zysk, choć i tak relacje między transakcjami zyskownym a stratnymi były imponujące – na 252 transakcje, zarabiających było 222 (88.1%). Z drugiej strony proporcje między zyskującymi i tracącymi wyglądały następująco: średni zysk wyniósł 0.91 PLN, zaś średnia strata 2.83 PLN (przy relacji transakcji stratnych do zarabiających nadal daje to dodatnią wartość oczekiwaną).
Poniżej rozkład wyników transakcji gracza maxx:
Warto mieć świadomość, że przy kwocie startowej w konkursie – 1000 PLN wielkość nominalna wyników transakcji nie wygląda zbyt imponująco (choć procentowo, jak najbardziej), co może oznaczać, że przynajmniej część problemów związanych z emocjami jest „wygaszona”. Inaczej reagujemy przy zmianach o kilka złotych, a inaczej o kilka tysięcy. Sam zwycięzca rankingu portfeli optymalnych tak mówi o różnicy między grą w konkursie, a zwykłym tradingiem:
„Różnica między handlem w konkursie, a realnym tradingiem wynika z proporcjonalnie mniejszych środków do dyspozycji oraz braku możliwości ich uzupełnienia w przypadku straty, a w związku z tym ostrożniejszego gospodarowania środkami i wyborze do transakcji instrumentu o dużej zmienności”.
Więcej o stosowanych strategiach, wynikach oraz emocjach związanych z konkursem będzie można się dowiedzieć podczas uroczystego wręczenia nagród, które odbędzie się już 27 stycznia.
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.