Zwycięzcą konkursu „Prawdziwe są lepsze” w kategorii portfeli optymalnych (chrakateryzujących się najwyższą wartością wskaźnika Sharpe’a) został gracz o pseudonimie maxx.

Jego stopa zwrotu przy dokonaniach zwycięzców rankingu głównego nie wygląda być może imponująco, to „zaledwie” 11,7% (przez 25 dni trwania konkursu). Zwycięstwo w rankingu dodatkowym osiągnął jednak dzięki wyjątkowej stabilności portfela. Średnia zmiana wartości kapitału wyniosła w trakcie trwania konkursu 0.45%. Maksymalna zmiana dzienna to 1.75%, zaś minimalna 0.07%. Oznacza to dokładnie, że w ciągu 25 dni w żadnym dniu (w momentach rozliczenia) portfel nie stracił na wartości. Nie oznacza to jednak, że każda z transakcji gracza przyniosła zysk, choć i tak relacje między transakcjami zyskownym a stratnymi były imponujące – na 252 transakcje, zarabiających było 222 (88.1%). Z drugiej strony proporcje między zyskującymi i tracącymi wyglądały następująco: średni zysk wyniósł 0.91 PLN, zaś średnia strata 2.83 PLN (przy relacji transakcji stratnych do zarabiających nadal daje to dodatnią wartość oczekiwaną).

Poniżej rozkład wyników transakcji gracza maxx:

maxx_histogram

Warto mieć świadomość, że przy kwocie startowej w konkursie – 1000 PLN wielkość nominalna wyników transakcji nie wygląda zbyt imponująco (choć procentowo, jak najbardziej), co może oznaczać, że przynajmniej część problemów związanych z emocjami jest „wygaszona”. Inaczej reagujemy przy zmianach o kilka złotych, a inaczej o kilka tysięcy. Sam zwycięzca rankingu portfeli optymalnych tak mówi o różnicy między grą w konkursie, a zwykłym tradingiem:

„Różnica między handlem w konkursie, a realnym tradingiem wynika z proporcjonalnie mniejszych środków do dyspozycji oraz braku możliwości ich uzupełnienia w przypadku straty, a w związku z tym ostrożniejszego gospodarowania środkami i wyborze do transakcji instrumentu o dużej zmienności”.

Więcej o stosowanych strategiach, wynikach oraz emocjach związanych z konkursem będzie można się dowiedzieć podczas uroczystego wręczenia nagród, które odbędzie się już 27 stycznia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.