Zwycięzcą konkursu „Prawdziwe są lepsze” w kategorii portfeli optymalnych (chrakateryzujących się najwyższą wartością wskaźnika Sharpe’a) został gracz o pseudonimie maxx.

Jego stopa zwrotu przy dokonaniach zwycięzców rankingu głównego nie wygląda być może imponująco, to „zaledwie” 11,7% (przez 25 dni trwania konkursu). Zwycięstwo w rankingu dodatkowym osiągnął jednak dzięki wyjątkowej stabilności portfela. Średnia zmiana wartości kapitału wyniosła w trakcie trwania konkursu 0.45%. Maksymalna zmiana dzienna to 1.75%, zaś minimalna 0.07%. Oznacza to dokładnie, że w ciągu 25 dni w żadnym dniu (w momentach rozliczenia) portfel nie stracił na wartości. Nie oznacza to jednak, że każda z transakcji gracza przyniosła zysk, choć i tak relacje między transakcjami zyskownym a stratnymi były imponujące – na 252 transakcje, zarabiających było 222 (88.1%). Z drugiej strony proporcje między zyskującymi i tracącymi wyglądały następująco: średni zysk wyniósł 0.91 PLN, zaś średnia strata 2.83 PLN (przy relacji transakcji stratnych do zarabiających nadal daje to dodatnią wartość oczekiwaną).

Poniżej rozkład wyników transakcji gracza maxx:

maxx_histogram

Warto mieć świadomość, że przy kwocie startowej w konkursie – 1000 PLN wielkość nominalna wyników transakcji nie wygląda zbyt imponująco (choć procentowo, jak najbardziej), co może oznaczać, że przynajmniej część problemów związanych z emocjami jest „wygaszona”. Inaczej reagujemy przy zmianach o kilka złotych, a inaczej o kilka tysięcy. Sam zwycięzca rankingu portfeli optymalnych tak mówi o różnicy między grą w konkursie, a zwykłym tradingiem:

„Różnica między handlem w konkursie, a realnym tradingiem wynika z proporcjonalnie mniejszych środków do dyspozycji oraz braku możliwości ich uzupełnienia w przypadku straty, a w związku z tym ostrożniejszego gospodarowania środkami i wyborze do transakcji instrumentu o dużej zmienności”.

Więcej o stosowanych strategiach, wynikach oraz emocjach związanych z konkursem będzie można się dowiedzieć podczas uroczystego wręczenia nagród, które odbędzie się już 27 stycznia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *