Zwycięzcą konkursu „Prawdziwe są lepsze” w kategorii portfeli optymalnych (chrakateryzujących się najwyższą wartością wskaźnika Sharpe’a) został gracz o pseudonimie maxx.

Jego stopa zwrotu przy dokonaniach zwycięzców rankingu głównego nie wygląda być może imponująco, to „zaledwie” 11,7% (przez 25 dni trwania konkursu). Zwycięstwo w rankingu dodatkowym osiągnął jednak dzięki wyjątkowej stabilności portfela. Średnia zmiana wartości kapitału wyniosła w trakcie trwania konkursu 0.45%. Maksymalna zmiana dzienna to 1.75%, zaś minimalna 0.07%. Oznacza to dokładnie, że w ciągu 25 dni w żadnym dniu (w momentach rozliczenia) portfel nie stracił na wartości. Nie oznacza to jednak, że każda z transakcji gracza przyniosła zysk, choć i tak relacje między transakcjami zyskownym a stratnymi były imponujące – na 252 transakcje, zarabiających było 222 (88.1%). Z drugiej strony proporcje między zyskującymi i tracącymi wyglądały następująco: średni zysk wyniósł 0.91 PLN, zaś średnia strata 2.83 PLN (przy relacji transakcji stratnych do zarabiających nadal daje to dodatnią wartość oczekiwaną).

Poniżej rozkład wyników transakcji gracza maxx:

maxx_histogram

Warto mieć świadomość, że przy kwocie startowej w konkursie – 1000 PLN wielkość nominalna wyników transakcji nie wygląda zbyt imponująco (choć procentowo, jak najbardziej), co może oznaczać, że przynajmniej część problemów związanych z emocjami jest „wygaszona”. Inaczej reagujemy przy zmianach o kilka złotych, a inaczej o kilka tysięcy. Sam zwycięzca rankingu portfeli optymalnych tak mówi o różnicy między grą w konkursie, a zwykłym tradingiem:

„Różnica między handlem w konkursie, a realnym tradingiem wynika z proporcjonalnie mniejszych środków do dyspozycji oraz braku możliwości ich uzupełnienia w przypadku straty, a w związku z tym ostrożniejszego gospodarowania środkami i wyborze do transakcji instrumentu o dużej zmienności”.

Więcej o stosowanych strategiach, wynikach oraz emocjach związanych z konkursem będzie można się dowiedzieć podczas uroczystego wręczenia nagród, które odbędzie się już 27 stycznia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.