Inwestycyjne mity część 7

Po małej przerwie proponuję powrót do serialu o mitach związanych z inwestycjami (głównie na rynku akcji). Obiecuję jeszcze kilka ciekawych wniosków, o których zwykle mało się mówi w głównym nurcie naszej branży.

Mit 8/ „Rekomendujemy zdywersyfikowany portfel akcyjnych funduszy inwestycyjnych.”

Trudno znaleźć przed faktem fundusz, który w przyszłości przyniesie relatywnie najwyższe stopy zwrotu w całej rodzinie instytucji powierniczych, zajmujących się pomnażaniem pieniędzy klientów na rynku akcji, który to z kolei uważa się za miejsce generujące najwyższe zyski. A jednocześnie równie niełatwo wykryć takie, które ciągnąć się będą w ogonie peletonu.

W takim razie może podzielić posiadane środki pomiędzy kilka z nich czyli zdywersyfikować portfel? Błąd! Takie podejście nie zapewnia dywersyfikacji. Zakładając oczywiście, że za słowem ‘dywersyfikacja’ stoi rozproszenie ryzyka między alternatywne wehikuły inwestycyjne czy klasy aktywów.

Amerykanie posiadają ten luksus, który daje im możliwość włożenia swoich zasobów nie tylko do funduszy zróżnicowanych wielkością akumulowanych spółek (small caps, large caps) ale także wchodzących w skład różnych indeksów, różnych branż, o odmiennych sposobach podejmowania decyzji (spółki wzrostowe kontra wartościowe) czy z wielu regionów świata. Problem w tym, że rynek tak się zglobalizował, że w długich okresach wszystkie te kategorie funduszy i tak poruszają się w jednym kierunku, dając tylko pozorne szanse na rozproszenie czy zmniejszenie ryzyka. Bessa nie jest zjawiskiem wewnątrzkrajowym lecz międzynarodowym.

Ten sam los spotyka nasze polskie instytucje, które nawet łącząc zakupy akcji z inwestycją w obligacje jedynie ograniczają zmienność ale nie chronią przed dekoniunkturą. W związku z tym nawet ich miks nie spłaszcza dostatecznie okresowych obsunięć kapitału. Dla przykładu mała próbka na wykresie poniżej:

funds_dywersyfikacja

Wybrałem 4 fundusze akcyjne o w miarę długiej historii i dokonałem symulacji polegającej na inwestycji kwoty 10 tys PLN w każdy z nich w tym samym momencie. Przebiegi ich zysków i strat pokazują 4 cieńsze kolorowe linie na wykresie. Gruba czerwona linia to inwestycja 10 tys PLN podzielona równo na wszystkie 4 jednocześnie (po 2,5 tys. PLN). Rezultat jest jak widać prozaiczny – uśredniamy jedynie wyniki wszystkich czterech ale nie likwidujemy zjazdów kapitału ponieważ wszystkie te przebiegi są idealnie jednorodne w kierunku. Nie na tym polega dywersyfikacja. Mit działa…

—*** Kat***—

3 Komentarzy

 1. exnergy

  No to już wiemy, Opera też wiedziała ;).

  A rozwiązanie?

  Bo ja tu widzę choćby takie:
  http://kdiprivateequity.wikidot.com/local–resized-images/listed-private-equity-group-7/untitled4.bmp/medium.jpg

 2. robbo2k

  Obligacje korporacyjne 9,38% netto/rocznie za ostatnie 5lat (przy założeniu WIBOR6M+6,5% marży, tak jak ma obecnie PCM i GNT). Dla porownania najlepszy fundusz akcyjny Legg Mason Akcji za 5 lat daje 8,7% rocznie netto.

  Cyferki

 3. robbo2k

  Wcielo gdzies link http://www.inwestowanie.org.pl/i/2010/09/21/lepszy-niz-akcje-stabilne-938-netto/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.