Quiz – jakim jesteś traderem?

Zaznaczę na wstępie, że w zasadzie jest on przeznaczony dla inwestorów posługujących się systemami transakcyjnymi.

Pochodzi z newslettera Van Tharpa, autora książek o systemowych rozwiązaniach tradingowych i coacha w tym biznesie. Pytania być może wyglądają nieco na pograniczu zabawy ale zupełnie na serio pozwalają jednak spojrzeć w głąb tego co sami na co dzień robimy i poszukać słabych stron. Ideą jest odpowiedź na pytanie: czy jesteś traderem bardziej systemowym czy intuicyjnym?

Oto one, wystarczy zsumować ilość odpowiedzi na TAK. Tłumaczenie moje i w niektórych miejscach dodaję coś od siebie dla zwiększenia zrozumiałości pytania:

1. Czy kupujesz czasami płatne rekomendacje/newslettery nie mając realnego planu wyjścia z transakcji? (ode mnie – rozszerzyłbym to pytanie – czy korzystasz z takich podpowiedzi bez względu na to czy są płatne czy nie)

2. Czy okazjonalnie (lub często, choć ja dodam – impulsywnie) robisz transakcje oparte na ciekawym wskaźniku, którego właśnie nauczyłeś się/zobaczyłeś gdzieś (to znaczy widzisz że akurat daje on sygnał, otwierasz więc pozycję ale ponownie nie masz realnego pomysłu jak z niej wyjść)?

3. Czy stosujesz 3 lub więc różne systemy na jednym rachunku?

4. Czy używasz więcej niż 10 systemów jednocześnie?

5. Czy czasem otwierasz pozycję a potem nie pamiętasz powodu?

6. Czy jesteś niepewny ile systemów posiadasz?

7. Czy większość z Twoich systemów nie posiada kompletnego zestawu zasad, które kierują twoim zachowaniem od A do Z?

8. Czy Twoje systemy są może jedynie ekwiwalentem strategii używanej do otwarcia pozycji i niczym więcej?

9. Czy nie jesteś w stanie wymienić wszystkich zasad użytych do ostatnio zrobionej transakcji

10. Czy nie byłbyś w stanie wymienić wszystkich zasad użytych do wykonania którejkolwiek ostatnich 5 transakcji?

Jeśli najwyżej 2 odpowiedzi były na TAK – masz w sobie zalążki tradera intuicyjnego (discretionary trader).

Jeśli odpowiedzi TAK było 6 lub więcej – definitywnie jesteś inwestorem bardziej intuicyjnym niż systemowym! A to oznacza, że nie wypracowałeś swojej strategii przewagi nad rynkiem, opierasz się w dużej mierze na losowości, przypadku, doraźnej kombinacji a więc istnieje duża szansa, że tracisz na rynku.

Wg Tharpa najgorsze TAK, które mogło paść w odpowiedzi, dotyczy pytania pierwszego, ponieważ dowodzi braku własnej wiedzy, pewności, kompetencji a poszukiwanie takich podpowiedzi do transakcji jest drogą donikąd.

Moim skromnym zdaniem lista pytań w tym quizie jest niepełna lub zestawiłbym je inaczej. Na przykład nie uważam by stosowanie wielu systemów było złym rozwiązaniem, wręcz przeciwnie – jeśli są poprawnie zbudowane, nie korelują się, to ich jednoczesne użycie powinno wygładzać zmienność wyników i łagodzić obsunięcia portfela.

Natomiast dodałbym pytanie o rygor i konsekwencję stosowania zasad własnego systemu. To, że się posiada taki kompletny system mechaniczny nie oznacza, że wpadamy już w buty tradera systemowego – każde odstępstwo od reguł oznacza, że łamiemy rozkład zysków/strat. Jak mawia Seykota – najtrudniejszą sztuką jest wiedzieć jak łamać zasady swojego systemu. Lub jak mawiają Polacy – pić to trzeba umić 😉

—Kat—

9 Komentarzy

 1. Kornik

  „Wg Tharpa najgorsze TAK, które mogło paść w odpowiedzi, dotyczy pytania pierwszego, ponieważ dowodzi braku własnej wiedzy, pewności, kompetencji a poszukiwanie takich podpowiedzi do transakcji jest drogą donikąd.”
  ____________________

  Kompozytor powiedział do kompozytora: „Ty nie słuchaj tego Chopina, bo to dowodzi braku wiedzy, pewności siebie i kompetencji; słuchanie muzyki innych kompozytorów to droga donikąd.”

  Pan naprawdę chce, aby płotki i grubsze ryby przestały tu krążyć i pofalowały na inne blogi? 🙂

  Moim zdaniem, nalezy słuchać innych, ale tworzyć samemu. Dlatego nadal będe czytał instrukcje (komentarze znaczy), bossmanów i tego bloga. Jak mówią inni Polacy – będziemy tu częściej wpadać. 😉

  ***

  „Pić to trzeba umić”…

  …A pan wie ile tam było do wygrania? 😉

 2. Jac

  Zamiast pytać o ilość systemów stosowanych jednocześnie, bardziej zasadne byłoby pytanie
  o częstotliwość zmian – modyfikacji używanych systemów, lub całkowitej ich zamiany na inne. Tu się wkrada „discretionary trading”.

 3. gzalewski

  Ja tylko uzupełnie, że te kilka pytań, to fragment dużego testu (kilkadziesiąt pytań), mająca raczej cel marketingowy 🙂

 4. MP

  @gzalewski
  Czyli sugeruje Pan, że ten wpis na blogu również ma cel marketingowy 😀 ?

 5. exnergy

  koniec świata, co sie dzieje z tymi blogami bossy… nie chce nic mówić, ale np. taki bardziej pomarańczowy blog ostatnio coraz bardziej siedzi wam na ogonie.. 😉

  PS. Żeby umieć inwestować w marzenia, trzeba najpierw umieć inwestować w człowieka… Z pozdrowieniami dla bossowatego działu HR ;P

 6. bobasek

  Jak odpowiedzieć na pytanie 9 i 10 ?
  9
  Czy nie jesteś ……………
  Tak – nie jestem
  Nie – nie jestem

  10
  Czy nie byłbyś ……………
  Tak – nie byłbym
  Nie – nie byłbym

  Konsekwentne stosowanie własnego systemu to chyba najtrudniejszy warunek działania całego systemu
  Jeżeli dopuszczamy łamanie zasad systemu, i to ”łamanie zasad” systemu można zdefiniować w powtarzalny sposób to de facto stworzyliśmy drugi system z trochę innymi założeniami w przeciwnym razie taki system jest do niczego jako system mechaniczny
  Stosujemy systemy mechaniczne bo samemu osiągamy gorsze wyniki niż system. W takim razie w większości przypadków postąpilibyśmy inaczej niż system, czyli wszelkie kombinowanie przy systemie i łamanie zasad po zajęciu pozycji prowadzi do sytuacji z czasów przed systemu.
  To po co system.?
  Inaczej mówiąc jeżeli dopuszczamy łamanie zasad systemu to taki jest nasz system,
  Także nie może być mowy o łamaniu zasad systemu.

  Stosowanie większej ilości systemów mechanicznych na akcje na tych samych danych ( godz. dzienne ) chyba trochę mija się z celem bez gry na spadki.
  Co innego na kontraktach, tu taka dywersyfikacja jest według mnie wskazana.

 7. gzalewski

  @MP
  Nie, chciałem doprecyzować, że tych kilka pytań to taki bardzo ogólny zarys. POdobnie jak wiele testów trenerskich, które mają zajawić pewien problem, żeby część Czytelników nie nabrała przekonania, że po kilku pytaniach wszystko można określić jednoznacznie.

  @exnergy
  Wiem, ze to brzmi jak slogan mowienie dobrze o konkurencji „cieszymy się z naszych konkurentów, bo to poszerza rynek itp, itd”, ale ja naprawde sie cieszę, że blogi zaczely pojawiac sie na stronach domów maklerskich i instytucji finansowych i nie są to klasyczne komentarze, tylko coś więcej.
  Jeszcze tylko, żebyśmy potrafili ze sobą się spierać i dyskutować, a nie żeby to było traktowane jako ataki czy krytyka konkurencji.

 8. remik

  Odpowiedzi na niektóre pytania, nie do końca można traktować jednoznacznie pozytywnie lub negatywnie. Np. pytanie o ilość systemów. Ja używam dwóch jednocześnie, ale wtedy ważne jest aby były ze sobą nisko skorelowane, czyli total portfolio heat nie przekraczał założonych wcześniej wartości. Wtedy można nawet stosować kilka strategii na jednym instrumencie zachowując odpowiedni poziom ryzyka. Można też stosować tą samą strategię na nisko skorelowanych instrumentach np: EUR/USD vs USD/JPY.

 9. Pingback: Soviet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.