W żadnej mierze nie sięgam po reklamę, po prostu z ciekawości próbuję przyjrzeć się polskim start-upom, które inwestują również w derywaty.

Siłą rzeczy porównuje się je do znanych w świecie funduszy hedingowych ponieważ w ich statutach zawarte są często klauzule, pozwalające inwestować powierzone środki w aktywa inne niż polskie akcje i obligacje, w tym również w lewarowane instrumenty pochodne. Ale w ich nazwach próżno szukać odwołań do biznesu hedgingowego, pojawia się za to czasem określenie „absolutna stopa zwrotu” (ASZ) co oznacza, że zadaniem zarządzających jest zysk bez względu na koniunkturę giełdową i brak porównań do indeksów giełdowych jako benchmarków ze względu na ich nieadekwatność. Ale to nie oznacza, że tego rodzaju fundusze chronią przed bessą, ich źródłem zysku są wyraźne trendy, również spadkowe a nie, jak często mylnie się sądzi, ochrona portfela akcyjnego w bessie. Ponieważ pytał mnie o nie właśnie jeden ze znajomych, przyjrzałem się temu co w polskiej trawie piszczy i być może przyda się ten mały przewodnik i naszym czytelnikom. Choćby do porównań własnych dokonań.

TOTAL FIZ

Zacząłem od niego ponieważ miałem okazję poznać zarządzającego – Konrada Łapińskiego, który zresztą kończył tę samą uczelnię,  a to zobowiązuje 🙂

Fundusz istnieje od stycznia 2009 roku i do 31 marca 2010 przyniósł łączny zysk 60,96 %. Imponująca stopa zwrotu choć , jak widzę, mocno skorelowana z hossą na rynkach akcyjnych. Rok to oczywiście za mało na oceny i projekcje. Konrad w poprzednich funduszach dowodził, mimo ograniczonej niezależności, że zna się na tej robocie jak mało kto więc wierzę, że rozwinie swój potencjał.

GANDALF

Kibicowałem Robertowi Nejmanowi w rozruchu własnego funduszu już w momencie otwarcia, choć po rozmowie rok temu w Zakopanym miałem delikatne wątpliwości. Nejman i jego żona to znany brand w Polsce, mam nadzieję jednak, że pokażą dużo więcej niż dotychczasowe 5,94% zysku po niemal roku działania. Na szczęście ryzyko do tej pory nie było nadmierne, sięgając 7.6%, ostrożność w derywatach jest cnotą a chyba kontrakty w portfelu dominują, jako że wynik sporo odjeżdża od zmian indeksów na GPW.

Zarządzający stosują podejście polegające na łączeniu analizy fundamentalnej (z naciskiem na analizę makroekonomiczną całych gospodarek) z analizą techniczną, w której Robert Nejman od zawsze czuł się pewnie.

QUERCUS

Sebastian Buczek to również marka. Moje wątpliwości budziła spora korelacja z rynkiem akcji na co wskazują największe obsunięcia w marcu 2009 roku. Ale jak sprawdziłem- ten fundusz mylnie pojawia się w zestawieniach „absolutnej stopy zwrotu” gdyż w strategiach nie ma mowy o derywatach a jedynie o akcjach z różnych giełd.

Subfundusz agresywny zarobił od marca 2008 roku 24,35% przy obsunięciu niemal 45% w marcu 2009. Całkiem nieźle jeśli chodzi o zysk, biorąc pod uwagę, że indeksy GPW w tym samym okresie straciły. Czuć więc dobrą rękę w selekcji. Nie widać jednak wyraźnej przewagi nad resztą rynku klasycznych TFI akcyjnych.

Allianz Platinium Fundusz Inwestycyjny Zamknięty

Ciężko znaleźć jego wyceny, fundusz robi je kwartalnie co nie jest dość dobrą miarą oceny rzeczywistej siły zespołu. Ostatnia wycena, do której dotarłem wskazuje, że zysk licząc do października 2009 wyniósł 14,5%. Za mało danych do ocen.

ALTUS TFI

Oferuje 2 fundusze ASZ od lata 2009 roku: jeden inwestuje w Polsce, drugi za granicami. Przyjęli własny benchmark na poziomie 15 rocznie. Do wyników trudno dotrzeć, zawsze włączają mi się wówczas światełka choć to nie jest żaden miernik wiarygodności. Przez pierwsze pół roku osiągnęli stopy zwrotu odpowiednio 10% i 7%. Deklarują jednak mocne ostrogi dla ryzyka zakładając, że jeśli indeksy wzrosną o 50% ich wynik będzie w tyle za nimi.

AGIOFUNDS

Ich Multistrategia, która podpada pod kryteria ASZ, od lipca 2009 do kwietnia 2010 przyniosła 13,52% zysku przy okresowym obsunięciu 9%. To sporo mniej od deklarowanego celu 25-30% rocznie.

I tylko dla szybkiego porównania wrzucę kilka słów o funduszach ASZ znanych już od dawna naszemu rynkowi.

Superfund nie może wstrzelić się w trendy, ich wyniki w klasie A i B były ujemne za zeszły rok (odpowiednio – 31,56% i – 40,79%) i tak samo jest w tym roku (-9,45% i – 12,32%). Doskonale spisywały się natomiast podczas bessy, wówczas rzeczywiście nie brakowało długich trendów, które dały zarobić fantastycznie w 2008 roku. Ten fundusz jak w soczewce skupia charakter zarządzających podążających za trendami – duża zmienność, sute lata przeplatane chudymi.

Niespecjalnie radzi sobie również Opera FIZ notująca stratę 28% od czerwca 2005 roku (w 2010 roku minus 6%) oraz Opera za 3 grosze -minus 58% od maja 2007 ( minus 2% w tym roku). To chyba największe rozczarowanie, tym bardziej, że ich aktywność w kontraktach jest nader wysoka.

Na tle tych obu rozczarowań całkiem dobrze wygląda INVESTORS – zysk 166% od września 2005 daje średniorocznie 23,39% przy maksymalnym (ogłoszonym) obsunięciu na poziomie 26%. Zarządzający nieźle otrzaskali się z rynkiem, który nie szczędził kopniaków, to dobry materiał na przyszłe podpowiedzi.

Cieszy, że konkurencja rośnie w siłę.

—Kat—

11 Komentarzy

 1. copy

  Jeśli wolno zapytać, jakim funduszem Pan zarzadza?

 2. herodot

  @ Kat
  w sprawie Gandalfa: zera się Panu ‚przestawiły’ – fundusz nie zarobił 5,94% tylko 0,594% – a to troszkę zmienia postać rzeczy.

  swoją drogą zastanawiam się jak będą wyglądać wyniki wymienionych przez Pana funduszy rok po zakonczeniu tej hossy… 🙂 ?
  myślę, że Buczek zjedzie o tyle co WIG, Opera zrobi wynik Wigu pomniejszony jeszcze o 10% 😉 a Investorsi spadną o połowę Wigu…
  gandalf moze wtedy zrobić te 5,94% 😉

  pozdrawiam!

 3. exnergy

  A bossa miala w strategii „zysk absolutny” w 2008 r. dość hedgingowy wynik, na pewno lepiej niz na akcjach, w 2009 sie poprawila, ale za to ich akcyjne lepiej poszly i jak tak dalej bedzie to moze byc ciekawie. Z tym, ze nie widac tutaj cudów jakich byc moze dokonuje Kat na swoim forexowym koncie ;). Co tu duzo mowic- przy zarzadzaniu cudzą kasa dochodzi taki czynnik jak bekniecie za niepowodzenia i pistolet do glowy ze strony mafii.

 4. gzalewski

  maj nieco apokaliptyczny

  OPera -10%
  Investorsi -16%

 5. herodot

  właśnie: investorsi po raz kolejny pokazuja kim tak naprawdę są – dziećmi błądzącymi we mgle. gdyby wziąć pod uwagę wyniki funduszu za okres, w którym był on dostepny szerszemu gronu ‚investorow’ – czyli od konca 2006 roku, kiedy to miała miejsce pierwsza publiczna emisja – cena certyfikatu investors fiz wzrosła z 1966pln do 2231pln, czyli raptem o 13,5% – w trzy i pół roku – a to jak dla mnie nie jest jakimś specjalnym osiagnięciem. no najwyżej, że weźniemy pod uwagę fakt, że zarządzający niezbyt wiedzą co robić i prawdopodobnie nie mają planu, wizji zgodnie z ktorą mogliby skutecznie pomnażać kapitał.

  z funduszy wspomnianych przez autora jedynie Gandalf pokazał właśnie na przykładzie maja 2010, że można nie tylko ślepo pakować kasę klientów w akcje (nawet jeśli stracę, to i tak się wytłumaczę – w tym investorsi są naprawdę nieźli – zawsze winny jest rynek 😉 ), ale i skutecznie ją mnożyć.

 6. exnergy

  Parafrazując wiadomo kogo: „Bo w tym biznesie pewne są tylko straty tradera i zyski brokera” 😉

  Tyle się tych brokerów OTC namnożyło, a ilu ich atakuje polski rynek ho ho… Merry FX-mass 😉

 7. Lucky

  A czy jest jakis fundusz w Polsce co ma zyski wieksze niz system losowy?
  http://pokonacrynek.blogspot.com/2010/04/czy-warto-inwestowac-w-fundusze.html

 8. gzalewski

  @ Lucky
  Dla porządku zapytam – uwzgklednione zostały pp, dywidendy oraz spolki, których już nie ma, ale były w czasie symulacji?

 9. Lucky

  PP, dywidendy tak. Spolek, ktorych juz nie ma nie uwzglednialem, ale watpie aby zmienialo wyniki znaczaco (ile procent spolek znika co rok, miesiac z rynku, ile z tych znikajacych bankrutuje?)

 10. Pingback: Frankie

 11. abc

  Czy jest w Polsce fundusz, w ktorym jest wylacznie algorithmic trading tj. bez udzialu czlowieka podejmowane sa decyzje? Jaka forme prawna musialby miec taki fundusz? Czy sa ograniczenia, ile % z zarzadzanych srodkow taki fundusz moglby inwestowac w derywaty, akcje itp?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.