Poekscytujmy się nowymi (prawie) grubasami

Od momentu, gdy z codziennych raportów publikowanych przez GPW dotyczących koncentracji na rynku kontraktów terminowych, zniknął grubas zniknął też jeden (a może wiele) argumentów wyjaśniających, że właśnie rośnie albo spadnie. Może więc spróbujmy wykreować modę na nowych grubasów 😉 Część dziennikarzy będzie miała powody do zadowolenia, bo zawsze będzie można węszyć jakiś spisek, dodatkowo zaś dojdzie nowy argument tłumaczący, że oto wzrosło (albo spadło).

A teraz przez chwilę poważnie. Nasz rynek staje się powoli częścią rynków globalnych. To znaczy był zawsze, ale zaczyna być zauważany coraz to w nowych kręgach inwestorów i instytucji. Przekłada się to na wzrost obrotów, pewne zachowania rynkowe i wiele, wiele innych rzeczy. Ów wzrost zainteresowania Polską jest również pochodną wyników gospodarczych w dobie globalnego kryzysu. Dostrzegają to na przykład twórcy ETF-ów, czyli specyficznych funduszy inwestycyjnych, kierowanych bardzo często do indywidualnych graczy. Jedna z takich firm Van Eck w listopadzie ubiegłego roku uruchomiła Poland ETF. Od momentu uruchomienia robiła na mnie kampania informacyjna. Baner na stronie głównej firmy. Reklamówki opisujące fantastyczne perspektywy inwestowania w „Polskę” na stronie firmy. Oprócz tego informacje o wprowadzeniu tych ETF-ów pod koniec roku na niemal wszystkich ważniejszych serwisach internetowych.

Całość znajdziecie Państwo na  stronach www.vaneck.com/plnd

Ja pozwolę sobie zamieścić tylko zestaw liczb, które chyba nie są dostępne już w tej chwili. Firma publikuje na bieżąco stan swojego portfela. Aktywa na początku grudnia wynosiły 2,4 mln $ y po trzech miesiącach wzrosnąć do 17,3 mln $. Nie jest to kwota imponująca (nie na tyle, żeby mówić „grubas”), ale dynamika robi wrażenie.

Poniżej tabela podsumowująca zmiany aktywów na koniec grudnia, stycznia i lutego.

aktywa Van Eck PLND

Drugi potencjalny „grubas” działa w segmencie rynku, którym mało kto się interesuje. Jeśli pojawiają się komentarze o nim to w kontekście „nic się tam nie dzieje. Zupełnie się nie rozwija”. Ten segment to rynek opcji.

Do Państwa interpretacji pozostawiam drugą tabelę. Czyli zestaw transakcji pakietowych (wielkość transakcji oraz data) na rynku opcji na WIG20, od początku roku.

opcje_pakietowki

***

Pytanie konkursowe: Z jakim internetowym biznesem związani byli przed laty założyciele notowanej na New Connect firmy Veno.

Na odpowiedzi czekamy pod adresem makler@bossa.pl, Regulamin konkursu

9 Komentarzy

 1. smooth

  Podczas szczytu bańki internetowej założyli portal yoyo.pl za pomocą spółki Internet Idea, która dwa lata później złożyła wniosek o upadłość.
  Wygrałem coś:-)?

 2. Adam_S

  Tylko kto je otwiera po przeciwnej stronie…

 3. Tramp

  Myślę, że są to inwestorzy :d 🙂
  Fajnie patrzeć jak się kochana gpw ładnie rozwija, będziemy lepsi od cac, ftse i daxa:D

 4. ujemny

  Czemu takie info już po fakcie jak zaczął sprzedawać?
  Jakbym wiedział wcześniej to bym dalej trzymał Elki, a teraz widze, że sobie udział zmniejsza.

 5. gzalewski (Post autora)

  uwaga, uwaga. Wrócił 😉

 6. FG553

  Panie Grzegorzu!

  Wczoraj wieczorem w TVNCNBC Pana kolega M.Rogalski zakwestionował istnienie „grubasów” oceniając to jako jeden z mitów, sugerując iż tak naprawdę informacja o koncentracji jest to zbiorczy zapis bardzo wielu inwestorów reprezentowanych przez jeden zachodni dom maklerski. Trochę jestem innego zdania i tak się odrobinę poczułem jakbym do tej pory wierzył w odpowiednik UFO lub Yeti tyle że na giełdzie. Bardzo jestem ciekaw Pana opinii na ten temat tzn. czy wierzy Pan w grubasów 🙂 ?

  P.S.
  Za grubasów ja przynajmniej uważam dużych graczy instytucjonalnych mających zdolności w krótkim (średnim?) horyzoncie kreowac trend.

  Pozdrawiam
  „… jak nie dźwiec to ja już nie wiem.”

 7. gzalewski (Post autora)

  Jesli nie mam twardych dowodów to nie jestem niczego pewien. Ale jedno z wyjasnien dotyczacych koncentracji jest takie, ze instytucja która za tym stoi pełni rolę prime brokera dla wielu innych.
  Tej opcji daję bardzo wysokie prawdopodobieństwo. O wiele wyższe, niż że jest to pojedynczy gracz kierunkowy

 8. FG553

  Chyba niezbyt precyzyjnie się wyraziłem. Oficjalne komunikaty o koncentracji na kontraktach podawaną przez GPW można interpretowac dowolnie (jeśli ten kto ma otwartych np. 50% pozycji chciałby byc niewidoczny to by to zrobił). Ja chciałem znac Pana opinię na temat „grubasów” ogólnie tzn. czy wierzy Pan że kilku „grubych” inwestorów krótkoterminowo (średnioterminowo?) kreują trend?

  Pozdrawiam
  FG

 9. gzalewski (Post autora)

  suplement:

  7 maja – historyczny rekord wolumenu obrotu opcjami indeksowymi na GPW

  Na sesji w dniu 7 maja br. został ustanowiony historyczny rekord wolumenu obrotu opcjami indeksowymi na GPW w wysokości 9.882 szt. Poprzedni rekord wolumenu obrotu tymi instrumentami, 8.403 szt., był zanotowany na sesji w dniu 5 lutego 2010 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.