Dwa słupki od szczęścia część 4

Prezentacja formacji 2BB to dobry moment dla wyłożenia kilku moich kolejnych obserwacji, podpowiedzi, doświadczeń i trików, które są do wykorzystania nie tylko przy tej właśnie metodzie ale i kilku pokrewnych (2B, Zupa z żółwia itp.)

Zapewne garść innych dorzucą czytelnicy na co nieskrywanie liczę 🙂

Zacznijmy od pewnego bardzo podstawowego spostrzeżenia, które dotyczy rynkowych tendencji i umiejscowienia w nich układu 2BB.

Nie będzie to żadne epokowe odkrycie jeśli zwrócę uwagę, że tej formacji można użyć w dwóch formach zależnie od siły rynku i jego przebiegów (rynki płaskie lub trendowe, z dużą luba małą zmiennością):

1/ Gra z kontry przeciw trendom
Złapanie początkowej fazy odwrócenia dotychczasowej tendencji może być lukratywnym przedsięwzięciem, miłym dla własnego ego ale niebezpiecznym dla zdrowia jeśli wpadniemy z tą metodą naprzeciw silnie pnącym się lub opadającym trendom. Ciąg jaki wytwarza wówczas rynek może przekraczać wszystkie wyobrażenie graczy i analityków a skutek jaki rodzi dla 2BB to seria nieudanych wejść.
Proszę spojrzeć na tego typu sytuację pokazaną na wykresie dziennym jednej z par walutowych:

Ruch wznoszący nie ma jeszcze znamion hiperboli bo korekty wprawdzie płytkie ale są. Rozpoznałem i zaznaczyłem wszystkie te formacje 2BB, które dawały możliwość wejścia na krótką pozycję. Poziom wejścia wskazuje czerwona kreska przy minimum sesji poprzedzającej otworzenie pozycji a moment otwierania pozycji – czerwona strzałka. Takie właśnie ustawianie się pod prąd może boleć.
Dlatego wolę inny wariant.

2/ Gra z trendem
Jeśli mamy do czynienia z wyraźną tendencją to zwykle dochodzi w jej trakcie do chwilowego wychłodzenia (korekty). Dla celów2BB wystarczy tylko jedna sesja w przeciwną stronę by ją wykorzystać do podłączenia się pod trend. To oczywiście nie gwarantuje większej zyskowności ale daje pewien komfort psychiczny – płyniemy z falą aktualnego popytu.
I ponownie wykres tej samej pary walutowej poniżej:

Mocny ruch spadkowy. Polujemy na wszelkie korekty. Jeśli tylko rynek na chwilę zawróci próbujemy złapać 2BB. Znaczenie czerwonych linii i strzałek podobne jak wyżej.

I jeszcze coś – nie ma żadnych przeciwwskazań by grać w obie strony na jednym rynku, tego dotyczyły testy z poprzednich wpisów. Można jednak wybrać sobie 2 lub więcej różnych rynków i na jednych szukać tylko długich, na innych krótkich pozycji. Z trendami lub przeciw nim. Do określenia trendu można użyć po prostu 2 średnich o różnych długościach.

CDN

—Kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.