Ile waży kilogram sierści kota?

 

Wszyscy na pewno pamiętamy stara zagadkę – Ile waży kilogram sierści kota, (jeśli ktoś nie zna – dla ułatwienia dodam, ze kot jest czarnym persem, a jego długość wraz z ogonem wynosi 80 centymetrów)?. Jeśli ktoś potrzebuje dodatkowych podpowiedzi (a być może nawet już szybko policzył i zna odpowiedz 🙂 ) może się podzielić uwagami pod wpisem…

A teraz nowa zagadka. Ile jest warta jedna złotówka? Proste? Ależ skąd…..na pewno nie w Polsce – a przynajmniej nie w przypadku ofert IKE w niektórych instytucjach. 

 

Komisja śledcza „Dla Olleqa”

 

Temat podjąłem po dyskusji przy okazji niedawnego wpisu „O IKE Polaków rozmowy”, gdzie pojawiły się wątpliwości dotyczące kosztów transferu IKE. Można było odnieść wrażenie, iż koszty sa niebotyczne, wręcz zaporowe – a nie powinny. Wpis i zawarte w nim wyniki mojej prywatnej komisji śledczej dedukuje czytelnikowi „olleq”. W przeciwienstwie do sejmowych komisji sledczych, ta jest jednosobowa, dobrowolna, calkowicie „free of charge” i nie ma na celu zrobienia „zadymy”.

„….

Dnia 2009.12.18 12:41, olleq napisał:
dzwoniłem na infolinię BZWBK bo chcialem przenieść papiery. Trochę mnie to zniechęciło do zmiany.
Dnia 2009.12.18 14:50, jtyszko napisał:
@olleq, trochę mnie zaskauje to co piszesz o kosztach transferu u naszej konkurencji… analizuję problem u źródła – będzie kontynuacja tematu rzeczywistych kosztów, po sprawdzeniu kilku rzeczy….
Dnia 2009.12.18 15:54, olleq napisał:
@jtyszko
czekam w takim razie na wynik i efekt tej analizy. Wówczas ponownie zastanowię się nad przeniesieniem IKE do was.

…”

 

Co mówią przepisy?

 

Ile tak naprawdę wynosi oplata za transfer IKE miedzy domami maklerskimi? To zależy od tego, co zostanie ustalone w taryfie opłat i prowizji, byle tylko postanowienia te nie naruszały postanowień Ustawy o IKE. A jest z tym, jak się okazuje, pewien problem….W przypadku zwykłych rachunków można wprowadzać opłaty zniechęcające przed transferem papierów do konkurencji (nie ma górnego limitu kosztów, jakie można nałożyć na inwestora), w przypadku rachunków maklerskich IKE, ustawa narzuca natomiast górny limit kosztów tej operacji, którego przekroczyć nie wolno. Co wiec konkretnie i w którym miejscu, na ten temat, mówi Ustawa o IKE?

„…

Art. 39.

1. Umowa zawarta z instytucją finansową może ustanawiać termin, nie dłuższy niż 12 miesięcy, licząc od dnia zawarcia umowy, w którym dokonanie wypłaty, wypłaty transferowej lub zwrotu wiąże się z koniecznością poniesienia przez oszczędzającego dodatkowej opłaty, której wysokość instytucja finansowa określi w umowie.
2. W przypadku, gdy oszczędzający dokonuje wypłaty, wypłaty transferowej lub zwrotu przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1, instytucja finansowa ma prawo do potrącenia dodatkowej opłaty z wypłacanych, transferowanych lub zwracanych środków zgromadzonych na IKE.
3. Po upływie okresu, o którym mowa w ust. 1, podmiot prowadzący działalność maklerską, dokonując wypłaty transferowej środków zgromadzonych na IKE, może pobrać opłatę z tytułu przeniesienia papierów wartościowych, instrumentów finansowych niebędących papierami wartościowymi i środków pieniężnych, jednak nie wyższą niż opłata pobierana od tego podmiotu przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A., określona w regulaminie, o którym mowa w art. 50 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.
4. Przepisów ust. 1 nie stosuje się w przypadku konwersji.

…”

Kluczem do wszystkiego jest, zatem wysokość opłat pobieranych przez KDPW.

Na ale po kolei, zacznijmy od odniesienia do rożnego rodzaju zestawień, porównań i taryf opłat i prowizji. W rożnego rodzaju analizach IKE pojawiają się bardzo rożne i czasem rozbieżne kwoty, jakie domy maklerskie rzekomo pobierają za transfer. Taryfa KDPW jest natomiast jedna. Skąd się, zatem biorą różnice? Być może wynika to z powołania na niewłaściwe pozycje w taryfikatorze KDPW, a być może z nieumiejętnie zbudowane taryfy opłat i prowizji. Trudno bowiem inaczej wyjaśnić, dlaczego rożne instytucje (powołując się na KDPW) miałyby za te same czynności – pobierać rożne stawki, w dodatku nieraz wyższe niż pobiera za te czynność KDPW. A jednak pobierają … nieraz stawki wyższe niż KDPW, czyli – wyższe niż nakazuje Ustawa, a tezę te opieram na malej sondzie telefonicznej przeprowadzonej w domach maklerskich.

 

Dzwonie do Pana/Pani w nietypowej sprawie….

 

Jako anonimowy posiadacz IKE, postanowiłem dowiedzieć się w poszczególnych domach maklerskich ile zapłacę za transfer papierów, chcąc upewnić się jak należy czytać taryfę opłat i prowizji. Nie będę używał nazw.

Dzwonie do pierwszej instytucji (nazwijmy ja „A”), która bardzo długo działa na rynku IKE, a która w taryfie informuje, iż oplata za transfer papierów jest na poziomie kosztów KDPW. Dzwonie na infolinie. Na pytanie o koszt transferu papierów miedzy IKE maklerskimi nie doczekałem się na początku żadnej odpowiedzi – pierwszy telefon – to odsyłanie miedzy infolinia i centrala domu maklerskiego – 10 minut oczekiwania w stanie zawieszenia i rozmowa zostaje tajemniczo przerwana w trakcie oczekiwania na polaczenie z kolejna osoba. Komus kamien spadl z serca…. Drugi telefon do „A” wykonuje już po ok. 2 tygodniach i tym razem słyszę odpowiedz, ze „osoba zajmująca się tematem IKE jest akurat na lunchu i nikt inny nie potrafi udzielić odpowiedzi. Nikt oczywiście nie prosi mnie ani o telefon ani o mail kontaktowy – propozycja jest następująca – „proszę zadzwonić później”. Kolejny telefon (trzeci już do tej samej instytucji) wykonuje (niezrażony wcześniejszymi niepowodzeniami) po kilku kolejnych dniach i w końcu odnoszę sukces – krotki czas oczekiwania i bardzo rzeczowa odpowiedz, ile zapłacę za transfer papierów.

Dzwonie teraz do instytucji „B”, która podała w taryfie opłat i prowizji konkretne stawki, ale wydaja mi się one za wysokie… Chce się upewnić, ze dla IKE ma zastosowanie ta właśnie taryfa. Moja rozmówczyni w bardzo miły sposób potwierdza, ze zastosowanie ma taryfa opłat i prowizji, która znalazłem za stronie, – czyli oplata za transfer wynosi 0,2% wartości, ale nie mniej niż 50 złotych za każdy walor. Szybko liczę – dużo… stanowczo za dużo. To może zniechęcić d transferu IKE, jeśli mamy tam np. 10 walorów o wartości 1.5 tys. złotych każdy to zapłacimy wg. stawki wyższej, czyli po 50 zł za każdy walor, co w sumie daje 500 złotych. Tyle pobrałaby od nas instytucja „B”. A ile powinna? 30 złotych!!!!

Pozostałe (inne niż „A” i „B”) instytucje pominę, bo chwile wcześniej podałem już prawidłowe rozwiązanie. Sa jednak inni, niż A czy B, którzy powinni bić się w piersi!

 

KDPW jako punkt odniesienia

 

W międzyczasie postanowiłem sprawę wyjaśnić u źródła, czyli w KDPW i sprawdzić jak jest naprawdę. W tym miejscu chciałbym bardzo serdecznie podziękować za pomoc paniom, które zadręczałem pytaniami o opłaty KDPW dotyczące IKE, upewniając się kilkukrotnie, ze dla IKE maja zastosowanie takie a nie inne pozycji w taryfikatorze.

Serdeczne podziękowania dla Pani Małgosi i Pani Kasi z KDPW, które nie oparły się mojej dociekliwości, wykazując się bardzo dużą życzliwością i jednocześnie, precyzyjnie opisały mi cala sprawę.

 

Zacytuje najbardziej istotny fragment odpowiedzi, jaka otrzymałem z KDPW: „…..transfer portfela to nic innego jak przeniesienie papierów wartościowych, które nie prowadzi do przeniesienia własności tych papierów. Zgodnie z pkt. 4.7 TO Regulaminu opłata naliczona za przeprowadzenie operacji wynosi 3 zł….. z punktu widzenia naliczenia opłaty za transfer portfela to nie ma znaczenia do kogo należy rachunek papierów wartościowych prowadzony w biurze maklerskim…..” (druga część dotyczy mojej dociekliwości, czy dla rachunków maklerskich IKE zastosowania maja na pewno takie same zasady 🙂

 

Trzy złote niech trzy złote znaczy!

 

Mam nadzieje, ze niektóre instytucje szybko „poprawia” zawyżone i niegodne z „Ustawa o IKE” taryfy i przestana straszyć swoich klientów wysokimi opłatami za transfer. 3 złote powinno być (w temacie „transfer IKE”), zawsze warte 3 złote, a nie 50! A na koniec mała dywagacja dotycząca już nie miar wartości, ale miar czasu. Ile trwa minuta? To zależy od tego, po której stronie drzwi od toalety sie znajdujemy 🙂 A ile minut zajmie dostosowanie taryf domom maklerskim, które maja z tym problem? Wiedzieć to, jest bezcenne!!!!

 

Olleq, mam nadzieje, ze jesteś zadowolony 🙂 ? Teraz już wiesz, że za każdy papier przenoszony na IKE w DM BOŚ zapłacisz u dotychczasowego brokera tylko 3 złote. Dotyczy to oczywiscie sytuacji, gdy IKE posiadasz tam minimum rok. Przed upływem tego terminu opłaty mogą być wyższe (patrz – powołany wcześniej fragment „Ustawy o IKE”). Jeśli ktoś nie będzie podzielał tej opinii możesz mu śmiało polecić ten wpis.

 

9 Komentarzy

 1. gzalewski

  Pytanie – jakie jako szary klient BM mam prawo i możliwość by skasowano mnie na owe 3 pln, a nie 50?

 2. jtyszko

  Nie chcialbym sie wypowiadac w imieniu innego DM, ale skoro ktos stosuje stawki niezgodne z Ustawa, powinien to jak najszybciej zmienic, poza tym mozna przeciez zlozyc reklamacje (jako szary klient zawsze mamy do tgo prawo)i to powinno poskutkowac.

  DM analizujac reklamacje na pewno zauwazy, ze zle robi… a jesli to nie pomoze (w co nie wierze) – to mozna zlozyc kolejna reklamacje… do nieco wyzszej instancji… wiadomo gdzie

 3. anti

  to sobie panowie blogerzy porozmawiali 🙂

 4. jtyszko

  anti, gdy stoja pociagi i tramwaje, a loty sa opoznione, blogi bossy to dla niektorzch jedyna mozliwosc kontaktu ze swiatem, bloger tez czlowiek… 🙂

 5. lesserwisser

  Dobra robota autorze i dzięki za podkładkę z KDPW, ale i tak mnie to wcale nie cieszy, bo:

  1. pada śnieg, osiedlowy zamknęty, bo personel niedojechał, więc
  nie ma się czym ogrzać.
  2. brytyjscy naukowcy doniesli, że punktu G nie ma, więc tyle lat
  poszukiwań na nic.
  3. zgubiłem serduszko WOŚP, więc kto mi uwierzy że dałem datek.

  PS

  Swoją drogą ręce opadają jak się czyta o tych opłatach niezgodnych z taryfą KDPW oraz opisanym podejściu do klienta. Nadal to trzeci świat.

 6. JL

  „Swoją drogą ręce opadają jak się czyta o tych opłatach niezgodnych z taryfą KDPW oraz opisanym podejściu do klienta. Nadal to trzeci świat.”

  No niestety wciaz bardzo czesto w Polsce mozna spotkac sie z podejsciem, gdzie klienta ma sie w d… Ale to chyba wrecz zmiana pokolenia musi nastapic, abysmy standardami zblizyli sie do bardziej cywilizowanych krajow. Poki co, sceny z Misia rzadza 😀

 7. Zdzichu

  Poruszono właściwy temat, który też mnie dotyczy bo chcę przenieść konto z DM BZ WBK i tam są zawyżone opłaty. Myślę, że z racji poczytności blogów Bossy, jest szansa ze coś się ruszy. Sam spieszę zmienić ranking IKE, tak by było wpisane że za transfer należy się tylko opłata KDPW.

 8. jtyszko

  @Zdzichu, zwróc tylko uwagę aktualizując ranking, iż nie wszystkie Domy Maklerskie odwołują się do taryfy KDPW, niektóre mają odmiennie ustalone stawki w sposób liczbowy lub procentowy (oczywiście i niestety powyżej kosztów KDPW)…chyba, że po przeczytaniu bloga podmieniły już taryfy

 9. Zdzichu

  Oczywiście, nie będę pisał jak ‚powinno być’, tylko ‚jak jest’ bo to będzie skutkowało pobranymi prowizjami. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.