Formacje świecowe najpopularniejsze w sensie występowania i analizowania to niestety układy niemal losowe a przez to byle jakie. Dosłownie.
Jedną z nich jest HARAMI, które nie doczekało się swojego polskiego tłumaczenia. Może i lepiej bo ta nazwa jest poetycko dźwięczna. A poza tym jak wyglądałaby w komentarzach notka typu: ?Rynek osiągnął fazę ciąży” bo tak tłumaczy się to słowo z japońskiego na polski. Inne tłumaczenie, wierniejsze – coś co znajduje się wewnątrz innego obiektu.
Mamy więc Harami byka (hossy)– kiedy po okresie spadków tworzy się (pierwsza) czarna świeca o długim korpusie (albo czerwona na wykresach kolorowych) a kolejna (druga), z reguły tzw. szpulka (o małym zakresie zmian) w całość mieści się w obrębie pierwszej. Taki układ teoretycznie zwiastuje odwrót do trendu wzrostowego.
I Harami niedźwiedzia (bessy) – po wzrostach długa biała (lub zielona) świeca i szpulka wewnątrz niej na kolejnej sesji, zapowiadające spadki.
W wersji kanonicznej szpulki w obu z powyższych układów powinny być koloru przeciwnego do świecy poprzedzającej je ale uznaje się również formację za ważną gdy obie są jednakowego koloru.
Interpretacja HARAMI w najprostszej wersji: ruch został zatrzymany i waha się gdzie podążyć dalej ale przypisuje się im w oryginale właściwości odwracające dotychczasową tendencję.
W analizach widziałem już jednak najdziwniejsze ich wykładnie- jak np. że są zapowiedzią flauty czyli ruchu bocznego. Albo analizuje się harami powstałe podczas takiego ruchu bezkierunkowego choć tradycja nakazuje, by wieńczyły one dłuższe tendencje a nie pojawiały się w dowolnym punkcie. Bo to ostatnie jest podobną w kształcie naleciałością z zachodniej wersji A.T. – tzw. słupek wewnętrzny (ang. inner bar), którego jedynym warunkiem istnienia jest by maksimum drugiej świecy było poniżej pierwszej, a minimum powyżej. Z tego ?zachodniego” układu może zrodzić się rzeczywiście wszystko.
A jak jest z HARAMI u Bulkowskiego ? Testy wskazują jednoznacznie – zmiana tendencji po jej wystąpieniu jest niemal na poziomie losowości co oznacza, że równie dobrze można rzucać monetą aby wybrać dalszy kierunek.
W książce statystyki podano dla próby złożonej tylko z 20 000 przypadków wystąpienia formacji, choć w całości danych wystąpiło ich o niebo więcej. Proporcje wyglądają następująco:
HARAMI NIEDŹWIEDZIA (teoretycznie odwraca wzrosty):
– Powstałe w trakcie hossy w 47% przypadkach zwiastowało odwrót tendencji
– Powstałe w trakcie bessy w 50% przypadkach zwiastowało odwrót tendencji
De facto więc Harami to jest formacją kontynuacji.
HARAMI BYKA (teoretycznie odwraca spadki):
– Powstałe w trakcie bessy w 51% przypadkach zwiastowało odwrót tendencji
– Powstałe w trakcie hossy w 53% przypadkach zwiastowało odwrót tendencji
Co to oznacza? Praktycznie marną przydatność jako ?the edge” (przewaga nad rynkiem). Kursy z niewiele różniącym się prawdopodobieństwem wybijają się z obu układów i w górę i dół. Na rysunku poniżej ?nieudany” odwrót, który powinien przyjść po ukształtowaniu się harami niedźwiedzia (czerwona obwódka).
Warto o tym pamiętać i pytać autorów analiz na czym opierają swoje predykcje jeśli na tapetę biorą w nich HARAMI.
Oczywiście Bulkowski testuje obie formacje z dodatkowymi filtrami, które poprawiają nieco wydajność – znaczenie dla poprawy efektywności mają takie elementy jak:
– długi korpus pierwszej świecy
– wolumen na wybiciu
– kolor pierwszej świecy po powstaniu formacji
– luka przy powstaniu pierwszej świecy po powstaniu formacji
– położenie względem średniej 50 dniowej
To wszystko warto uwzględnić we własnych testach.
I jeszcze jak wyglądają statystyki średniego ruchu X dni po wystąpieniu formacji.
Harami byka na rynku spadkowym, w przypadku gdy następuje rzeczywiste odwrócenie w górę :
– 1 dzień po zakończeniu formacji – wzrost o 2,06%
– 10 dni po – wzrost o 4,05%
Harami niedźwiedzia na rynku hossy, w przypadku gdy następuje rzeczywiste odwrócenie w dół:
– 1 dzień po zakończeniu formacji – spadek o 1,01%
– 10 dni po – spadek o 2,31%
Cdn
—***Kathay***—
1 Komentarz
Dodaj komentarz
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.
„Formacje świecowe najpopularniejsze w sensie występowania i analizowania to niestety układy niemal losowe a przez to byle jakie. Dosłownie.”
to jest cytat z początku tego artykułu, jest to jednocześnie podsumowanie tego i poprzednich o świecach.
Może coś pozytywnego 🙂
pozdrawiam