Nowe spojrzenie na stare świece część 3

Jak sporym zaskoczeniem były wyniki testów Bulkowskiego niech świadczy fakt, że spośród 103 układów świec japońskich 31% okazało się nie działać w sposób przypisany im przez twórców metody!

Kolejną formacją, którą chciałbym przybliżyć jest tzw. NARADA (ang. deliberation,  czytając polską nazwę z japońskim akcentem na ostatnią sylabę jest zabawnie bo niemal jak w Japonii 🙂 ).

Podczas testów prezentowanych w książce udało się odnaleźć 7733 przypadków jej wystąpienia, a trzeba dodać, że jest dość oryginalna więc wydawać by się mogło, że rzadka. Składają się na nią 3 kolejne świece, wszystkie wzrostowe. Pierwsze dwie posiadają wyraźne, najlepiej długie, białe korpusy a zamknięcie drugiej wypada powyżej zamknięcia pierwszej. Trzecia tworzy się zwykle tuż u wierzchołka drugiej a jej korpus jest już niewielki, cienie mogą natomiast być dowolnej długości. Jak nazwa wskazuje taki jej układ oznacza utratę impetu, zawahanie, pewien przystanek we wzrostach w celu ?narady” co zrobić dalej z dotychczasowym trendem.

Na wykresie indeksu WIG20 z trudem poszukiwałem takiego układu, myślę że ten na poniższym rysunku (w czerwonej obwódce) wprawdzie nie jest idealny ale zakwalifikowałbym go do tej formacji. Dla lepszej oceny wieloświecowych układów redukuje się je do jednej świecy – biorąc otwarcie z pierwszej i zamknięcie z ostatniej świecy i dodając cienie takie jaki zakres ma cała formacja. Kształt tej zredukowanej powinien być podobny do wzoru i takie podaje z kolei w swojej książce Morris.

Wg kanonu narada jest formacją ODWRÓCENIA tendencji wzrostowej. Jak wygląda to w praktyce? Niestety, zupełnie przeciwnie:
– jeśli pojawia się ona w trendzie wzrostowym – w 77% przypadków stała się przyczynkiem do KONTYNUACJI trendu !
– jeśli pojawia się ona w trendzie spadkowym (a w zasadzie w jego korekcie ponieważ świece są wzrostowe) również zapoczątkowuje w 75% kontynuację korekty!
Jednym słowem w 3 na 4 przypadki kurs wybija się w górę co dyskwalifikuje metodę jako odwracającą.

I jeszcze jak wyglądają statystyki średniego ruchu X dni po wystąpieniu formacji.

Narada na rynku byka, wybicie górą:
– 1 dzień po zakończeniu formacji – wzrost o 0,43%
– 10 dni po – wzrost o 1,82%

Narada na rynku niedźwiedzia, wybicie górą:
– 1 dzień po zakończeniu formacji – wzrost o 0,23%
– 10 dni po – wzrost o 1,29%
(dynamika nieco niższa niż wyżej co nie powinno dziwić w bessie)

Narada na rynku byka, rzeczywiste odwrócenie trendu:
– 1 dzień po zakończeniu formacji – spadek o 1,43%
– 10 dni po – spadek o 5,24%

Narada na rynku niedźwiedzia, rzeczywiste odwrócenie trendu:
– 1 dzień po zakończeniu formacji – spadek o 1,69%
– 10 dni po – spadek o 6,72%
(dynamika spadków, o ile już do nich dochodzi, jest jak widać znacząco większa)

Cdn

— *** Kat *** —

2 Komentarzy

 1. lesserwisser

  Patrzę i nie wierzę, bo tu jakiś Buła i spóła próbują poharatać nasze zaufanie do świeczek japońskich.

  Czyżby ten, sprawdzony przez wieki, wytwór dalekowschodniego geniuszu należałoby na nowo zdekodować, we współczesnych uwarunkowaniach rynkowych ?
  Trudno przecież podważać fachowość Bulkowskiego i kwestionować niereprezentatywność jego imponującego materiału dowodowego oraz solidność przeprowadzonej analizy.

  Z trudem bo z trudem, ale jednak, już wcześniej przeprowadziłem swoje śledztwo w tej sprawie i przyszły mi do głowy , co najmniej trzy, ewentualne wytłumaczenia zauważonych rozbieżności między wersją kanoniczną świec a jej moderną analizą.

  1.Problemy z właściwym rozpoznania danej formacji cenowej np. takiej
  narady- deliberation
  2.Zniekształcający wpływ manipulacji cenowych na kształt świeczek
  3.Różnice związane ze specyfiką poszczególnych rynków (akcje, towary,
  forex)

  Mając w pamięci potencjalny wpływ tych czynników na kształt wykresów i biorąc na nie odpowiednią poprawkę, w konkretnej sytuacji rynkowej i na danym rynku, być może wcale nie będziemy musieli od nowa uczyć się interpretacji tak lubianych świeczek

  Mogę rozwinąć temat jeśli będzie zainteresowanie.

 2. Pingback: Blogi bossa.pl » Najefektywniejsze układy świecowe, część 3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.