Tytuł dzisiejszej notki, to powielenie tytułu materiału z 20 lutego 2009, jaki ukazał się w Gazecie Wyborczej. 

Tekst dotyczył sugestii wiceprezesa Pekao, Luigiego Lovaglio: „- Osoby, które zaciągały kredyty walutowe, nie zdawały sobie sprawy z ryzyka. Najwyższy czas, żeby powiedzieć sobie: koniec strat, i zamienić kredyt na złote”.

Prezes Lovaglio doradza

Oś pionowa na wykresie, to data publikacji tekstu. Oczywiście zdolności doradcze i profetyczne prezesa Pekao mogą być na tyle duże, że zobaczymy jeszcze franka po 10 PLN, ale jeśli nie….

Czy ktoś słyszał coś o spadającym zaufaniu do przedstawicieli banków?

13 Komentarzy

 1. lepszy cwaniak

  bankier dwa razy zarobi, a klient dwa razy straci:)
  a wypowiedzi bankierów?…no cóż, jeszcze nie widziałem grabi grabiących od siebie…

 2. jtyszko

  Robin Hood na pewno nie byl Wlochem !!!

 3. Thome

  :)))) Ten Luigi……dowcipas……………

 4. exnergy

  BOS bank dzis na portalach króluje pod hasłami slabych zysków, ciekawe co wymyslą na Pekao

 5. Alicja

  bo BOS to uczciwy Bank – dlatego ma slabe zyski 🙂

 6. Pawełek

  … a City i AIG są jeszcze bardziej uczciwe
  Kobieca intuicja 🙂

 7. Alicja

  jak mozesz wogole robic takie porownania?

  moja kobieca intuicja czasem zapomina o meskiej logice 🙂

 8. mirobe

  Bezczelność. Inaczej tego nie można nazwać.
  Gdy CHF był po CHF.
  Dziwne, bo jak był po 2,4 (rok wcześniej) ograniczały kredyty w CHF ze względu na ryzyko.

  Moim zdaniem CHF osłabi się w stosunku do CHF przez najbliższe kilka miesięcy.
  Jednym z argumentów jest lokata „kocham franka” w mbanku, której % zależy od kursu franka większego od kursu,
  z któregoś tam dnia. Dlaczego klient miałby zarobić? Bank nie da zarobić nigdy! Dodatkowo podniesie ci spread.
  Rób więc odwrotnie jak nawołują.

  „bank instytucją zaufania publicznego” – kłamstwo jakich mało.

  Pozdrawiam wszystkich uwikłanych w sieć franka szwajcarskiego.

 9. elgreco

  myślę, że wizje Prezesów banków odzwierciedlają nie przyszłą rzeczywistość a jedynie ich pobożne albo bezbożne (czytaj jak chcesz) życzenia

 10. anty-pro

  @Autor: mirobe – ?bank instytucją zaufania publicznego? – kłamstwo jakich mało.

  Cytat z książki historycznej około 2044 rok:

  Rozdział 3

  Hipermarket z pieniędzmi – historyczna nazwa Bank

  Powiedzenie „bank instytucją zaufania publicznego było aktualne do pierwszego dziesięciolecia XXI wieku. W ostatnich latach pierwszej dekady tego wieku kryzys finansowy wywołany przez niepochamowaną chciwość banków i lobby bankowego (które skutecznie wpłyneło na upozorowanie zmian w prawie po pierwszych jaskółkach zapowiedzi matact jakie miały pojawić się i przycmić aferty WorldCom i Enronu) uświadomił szerokim masom społeczeństwa, że BANKI to instytucje SPRZEDAJĄCE pieniądze. Kolejne bankructwa i związane z tym nacjonalizacje banków wyraźnie pokazały, że bankierzy stanali na równi ze sprzedawcami innych dóbr konsumpcyjnych. Jednorazowy zysk z prowizji od sprzedaży (potocznie nazywanej „udzieleniem zdolności kredytowej na (kartę kredytową, kredyt konsumpcyjny, hipoteczny)” stał się celem działalności hipermarketów z pieniędzmi (kiedyś zwanymi bankami). A ryzyko niespłacenia??? To już jest problem producenta produktu… czyli Emitenta Pieniądza. W końcu to ON uruchamia maszynę drukarską. Więc on może zastąpić wadliwy towar i zasilić dostawcę nowymi produktami. Model produkcji, gdzie nie opłaca się jakość produktu tylko ilość została na saklę globalną wdrożona przez gospodarkę chińską. Dlaczego nie miało by to znaleźc odzwierciedlenia w produkcji pieniądza? W końcu i tak na końcu zapłacą za to miliony ludzi pracujących za 1/2 darmo. Nieważne czy to są chińscy robotnicy ze wsi pracujący w fabrykach razem z noclegiem (odwiedzając rodzinę 2 razy w roku) czy to są miliony pracowników krajów tzw. bogatego zachodu pracujących na spłatę stworzonych przez maszyny drukarskie długów. I jedni i drudzy zostali honorowymi sponsorami tego modelu a w opinii co bardziej kontrariańskich (spiskowych) komentatorów niewolnikami elit ogarniętych chciwością. Tych elit, których członkowie w radach nadzorczych upadających firm spokojnie sobie wypłacali premie z pieniędzy podatników. Bo przecież to oni będąc prezesami UZYSKALI te pieniądze dla swoich upadających firm, więc im się należy. A to zły rynek zapadł się pod swoim ciężarem i oni nie mogli temu zapobiec, dlatego firmy bankrutowały.”

  Pozdrawiam 🙂

 11. Vox

  banki żerują na ludziach
  nie mniej niż
  instytucje typu Provident.
  Wykorzystują brak wiedzy ekonomicznej
  spoleczenstwa
  goląc gdzie się da bez pardonu,
  wprowadzając w błąd kogo się da.

 12. Vox

  A potem jeszcze wołają
  o pomoc publiczną.
  nóż się w kieszeni otwiera…

 13. lepszy cwaniak

  …czyli bank powinien być wystarczająco duży aby nie bać się plajty swojego średniej wielkości klienta, ale na tyle mały, aby DO GŁOWY MU NIE PRZYSZŁO prosić rząd o pomoc publiczną w przypadku kłopotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.