Czytelnik Vox zadał pytanie, dlaczego AT się myli w przypadku WIG20, bo niemożliwy jest spadek indeksu w rejon 300 punktów. Dobrym przykładem takiego błędu wykresów jest sytuacja techniczna S&P500, który – jak widać na wykresie tygodniowym – ma szansę domknąć formację podwójnego szczytu.  Zakres spadku z formacji oznaczałby osunięcie się indeksu o przeszło 700 punktów a więc S&P500 mógłby spaść w okolice… 0 pkt. Konkurs na najbardziej przerażające słowo oddające sytuację uważam za otwarty.

61 Komentarzy

 1. mirek

  Wg mnie nie należy zbytnio, tzn. wogóle rozmyślać nad niuansami danych gospodarczych z USA czy….Turcji. Tu chodzi (ściśle) o analizę techniczną. Ja zgodziłbym się z tezą,że dłuuuugoterminowa AT nie daje spolegliwych sygnałów, bo skład indeksu już inny, struktura gospodarcza inna i takie tam. Jednak gdyby wzrost indeksu od lat 50-tych był „gładki” to przyznam,że brakowałoby podstaw do snucia domysłów co do zasięgu (wg. mnie jeszcze nie) bessy. Tak jednak nie jest, mamy wahania i podchodząc do nich „fraktalnie” można pokusić się o wyznaczanie oporów dalszych spadków. Wyraźnie widać pierwszy poziom w okolicy 800 pkt, po (wyraźnym)przekroczeniu którego dopiero będzie można mówić o naprawdę długoterminowej bessie. Następnie bije po oczach „punkt siodłowy” w okolocach 100 pkt i tyle.

 2. poprostuja

  @astanczak

  usuwanie krytycznych komentarzy swiadczy o niskim poziomie autora

 3. astanczak

  @poprostuja

  O niczym nie świadczy, bo to nie ja ściąłem komentarz. Ciągle nie dopracowaliśmy się na blogu systemu usuwania komentarzy, które obrażają klientów biura, pracowników biura lub inne osoby. Grzegorz Zalewski proponował, żeby zostawał po usunięciu jakiś ślad. Ja akurat jestem temu przeciwny, bo nie rozumiem, dlaczego biuro miałoby się tłumaczyć z tego, że dba o oczy własnych klientów na własnym blogu. Pewnie padamy tu ofiarą tego, że z biur maklerskich jesteśmy jedynym, które bloguje i musimy wymyślać nowe rozwiązania. Z naszych błędów będą korzystali w przyszłości inni. Generalnie – jeśli mogę zdradzić tajemnicę biura – usuwamy maksymalnie kilka komentarzy na miesiąc i to takie, które rażąco naruszają regulamin blogów a zwłaszcza obrażają innych komentujących. Oni są tu najważniejsi. Myślę, że to sukces, bo świadczy o tym, iż udaje się wokół blogów budować grupę, która traktuje notki autorów w kategoriach tematów do dyskusji nad problemem i między sobą a nie do – jak powiedział kiedyś Mrożek – rozstrzeliwania innych anonimowo. Ja – chyba (wybaczy Pan/Pani to chyba, ale blog jest dość żywy i już nie pamiętam dokładnie) – nie usunąłem na swoim blogu żadnego komentarza, może jeden wyedytowałem, bo zawierał wulgaryzmy rzucone na zasadzie przerywnika. Zresztą ideą blogów korporacyjnych jest właśnie wystawienie się na widok publiczny i blogi bossy robią to modelowo. Osobiście powiem, że ja nie obrażam się na osoby, które mnie krytykują. Jeśli nie ma wulgaryzmów mogących prowadzić do stwierdzenia, iż DM BOŚ SA wizerunkowo traci, bo pozwala na swoich stronach na skatologię, to może Pan/Pani pisać wszystko.

 4. poprostuja

  OK, w takim razie zwracam honor. Po prostu zdenerwowala mnie uwaga dyskryminujaca Lucka

 5. Lucek

  To może jeszcze skorzystam z okazji i pokażę, co inni maja do powiedzenia na temat przyszłości S&P.
  www.safehaven.com/article-11887.htm

 6. janek

  Czyli AT tej bessy zapędziło wszystkich w „kozi róg”i przyszłość to czysta spekulacja. :(((, w dniu dzisiejszym.

 7. Lucek

  AT nie zapędziła w kozi róg. AT przekazuje nam informacje o tym, w jakim stanie jest rynek. Nic więcej.
  Dzięki temu, możemy przetrwać na takim rynku jak obecnie.

  Jim Cramer posługując się AT przekazuje następujące cztery rady, aby przetrwać:
  1. Wait for the Market Volatility Index (VIX) to drop below 40 and stay there for a week. Massive price swings require equally massive stop losses, which rarely justify the intended positions. Your only alternative is to stand aside and do nothing, no matter how much it hurts to watch others playing those big rallies and selloffs.
  2. Forget overnight positions until the index futures stop gapping 2% or more every morning. These price jolts are great news when you’re on the right side of the trade, but total devastation if you’re on the wrong side. And guess what? You’re not smart enough to predict overnight direction from day to day. Neither am I.
  3. End your love affair with popular stocks that made you money during the last bull market. In November 2008, these are the issues that will trigger the most painful and unexpected reversals, which happen right after you’re absolutely convinced your position is the right play. The bottom line: They see you coming, sucker
  4. Get control of the time element in your market strategy. You’re getting killed because you have no patience and forgot how to sit on your hands when your trading edge isn’t in play. Realistically, it could be months before the market works for you again. Would you rather wait it out and survive, or stay busy and get crushed?

 8. ReS

  zgadzam się AT pokazuje w jakim stanie jest rynek
  oraz moim zdaniem daje czytelnikowi najszybsze sygnały.
  Co do AT i AF – Pamiętam jak dr Borowski nam ciągle mówił iż gdziekolwiek nie pójdziecie i się spytają to mów AF … natomiast najlepszy efekty daje połączenie dwóch metod …

  @gzalewski

  Zgadzam się totalnie, wybijanie się może być długotrwałym procesem, nie zdziwił bym się gdybyśmy jeszcze złapali na koniec / początek tego roku korektę ok 40-50% całego spadku ….
  Co do przyszłości no niestety nikt tego nie wie dla mnie może być druga Japonia natomiast akurat o to mam zakład 🙂

  @astanczak – zgadzam się że AT można wykorzystywać w sposób naiwny i rozsądny … prawda jest taka że jak się chce coś zobaczyć to się to zawsze zobaczy …

 9. janek

  @LUCEK.AT S@P jak i wig-i, dzisiaj to nie stan rynku, tylko stan natrojów graczy na tym rynku.

 10. Vox

  chyba jednak realizujemy podwójne dno,
  zasięg ruchu ~2240

 11. Tomo

  Witam wszystkich!
  chcialbym sie podzielić moimi spostrzezeniami odnośnie analizy technicznej.
  Otóz wydaje mi sie ze AT to tylko wprowadzanie niepotrzebnego szumu. Dlaczego by nie odejść od AF i spróbować popatrzeć na gwiazdy albo postawic pasjansa?
  Czy zastosowanie AT cos zmienia w naszych decyzjach? tak naprawde proba odnalezienia tam przyszleg ruchu cen to czysty hazard. Inwestuje juz wiele lat i wiem ze to nic nie wnosi bo prawdopodobienstwo trafienia to 50/50.Rzućmy moneta wyjdzie na to samo…..kluczem do sukcesu jest niekonwencjonalne myslenie i odpowiednie zarzadzanie wielkoscia pozycji a nie analiza techniczna… stosujac AF myslimy konwencjonalnie jak tłum….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.