GPW wystartowała po raz pierwszy z reklamą telewizyjną. Z reklamami różnych produktów jest tak, że mogą się podobać lub nie.

Osobiście nie podobały mi się hasła, zapowiadane w informacjach prasowych. Są po prostu nijakie. Teraz widziałem spoty w telewizji. Podobnie jak hasła – są równie nijakie. Co więcej zastanawiam się jaka jest ich rola. Nie wydaje się, by spełaniały rolę, o której mówił prasie Dariusz Marszałek (biuro promocji i informacji publicznej GPW):

Nagłe spadki notowań z początku roku spowodowały, że postanowiliśmy przybliżyć Polakom tematykę giełdy. Z drugiej strony kampania jest wyrazem rosnącego zainteresowania inwestowaniem[…] Postaramy się wyjaśnić podstawowe zagadnienia związane z giełdą jak hossa czy bessa

Powiem szczerze, że reklamy wyglądają raczej na dalszy ciąg polemiki GPW z materiałem JEDNEGO(!) analityka.

Przypomina mi się trochę reklama PKO/CS z księżniczką, która była zrozumiała wyłącznie dla ludzi z branży. Przeciętny odbiorca reklam, zupełnie nie miał pojęcia o co chodzi. Odnoszę wrażenie, że podobnie jest z reklamami GPW.

Ale ponieważ to kwestia gustu (skuteczność reklam, to zupełnie inna bajka), postanowiłem poszukać, w jaki sposób reklamują się inne giełdy. Okazało się, że wcale nie jest to jakiś popularny trend. No bo w sumie co giełda miałaby reklamować – inwestowanie, spółki, sam koncept rynku, siebie jako markę?

Spójrzmy na kilka reklam rynku NASDAQ, w których wybrano pewną formułę, dzięki której raczej reklamuje się spółki na tle rynku (niestety z racji problemów z „osadzaniem filmików, muszą się Państwo zadowolić linkami, co może nie być zbyt wygodne).

REKLAMA NASDAQ

REKLAMA NASDAQ2

Od nich różni się odrobinę ubiegłoroczna reklama:

REKLAMA NASDAQ3

Podobny kierunek wybrało NYSE – reklamując rynek poprzez notowane na nim przedsiębiorstwa:

REKLAMA NYSE

Nie podobają mi się te reklamy.

Ale już kolejne mają fantastyczne hasła „Where is the center of the tech world?” i ” Where is the centre of sports world?”. Jak na reklamę giełdy – niesłychanie innowacyjne podejście.

REKLAMA NYSE2

REKLAMA NYSE3

Absolutnie nijaka i nie wiadomo jakie ma mieć przesłanie reklama „My secret Garden” (kojarzy się wyłącznie z przebojem Depeche Mode):

REKLAMA NYSE4

I na koniec bonus. 🙂 Próbowałem dociec czy to oficjalne reklamy czy nie. Są … ciekawe. Jeśli faktycznie stoją za nimi te instytucje – to oznacza ogromną ich odwagę.
Najpierw giełda w Toronto (w tym wypadku bardzo watpliwe, by byl to produkt giełdy) :

TSX – reklama(?)

i w Oslo:

OSX – reklama (?)

3 Komentarzy

  1. r

    poproszę jeszcze o link do reklamy gpw

  2. gzalewski

    niestety, nie udalo mi sie znalezc. ani na youtube, ani na stronach GPW. Wiec pozostaje TV

  3. kriss

    tez juz szukalem linka do polskiej reklamy… ja nie mam tv w domu 🙂 – komputery w zupelnosci mi wystarczaja 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.