Zainteresowanych, kim był odsyłam do hasła w Wikipedii – polskiej (troche mniej informacji) lub angielskiej. Najbardziej znany z pojęcia „efekt motyla”. Pewnie wiele osób nie wiedząc skąd się owo sformułowanie wzięło, często go wykorzystuje. Uczestnicy rynków giełdowych powinni mieć świadomość odkryć Lorenza. Zwłaszcza wszyscy ci, którzy wierzą w zerojedynkowy sposób wyjaśniania zdarzeń giełdowych – „na sesji wczorajszej kursy wzrosły w reakcji na informacje o blebleleble” oraz skuteczność różnego rodzaju prognoz.

Rynek giełdowy jest na tle złożonym systemem, że często niewielkie zdarzenia – pozornie nic nie znaczące – mogą doprowadzić do katastrofalnych zmian cen.

1 Komentarz

  1. makler lub doradca

    Jo to kojarze Lorenza, ale od oleju, który miał uleczac jakąś powazną chorobę, nawet film był o tym. Ale o efekcie motyla też słyszałem i wpływie zjawisk meteo na więzi przyczynowo – skutkowe w innych rejonach, nie wiedzialem tylko kto to wymyślił. Chyba natchnął wszystkich, ktorzy tworzą idee światów równoległych. Facet miał łeb, szkoda go.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.