Zainteresowanych, kim był odsyłam do hasła w Wikipedii – polskiej (troche mniej informacji) lub angielskiej. Najbardziej znany z pojęcia “efekt motyla”. Pewnie wiele osób nie wiedząc skąd się owo sformułowanie wzięło, często go wykorzystuje. Uczestnicy rynków giełdowych powinni mieć świadomość odkryć Lorenza. Zwłaszcza wszyscy ci, którzy wierzą w zerojedynkowy sposób wyjaśniania zdarzeń giełdowych – “na sesji wczorajszej kursy wzrosły w reakcji na informacje o blebleleble” oraz skuteczność różnego rodzaju prognoz.

Rynek giełdowy jest na tle złożonym systemem, że często niewielkie zdarzenia – pozornie nic nie znaczące – mogą doprowadzić do katastrofalnych zmian cen.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

1 Komentarz

  1. makler lub doradca

    Jo to kojarze Lorenza, ale od oleju, który miał uleczac jakąś powazną chorobę, nawet film był o tym. Ale o efekcie motyla też słyszałem i wpływie zjawisk meteo na więzi przyczynowo – skutkowe w innych rejonach, nie wiedzialem tylko kto to wymyślił. Chyba natchnął wszystkich, ktorzy tworzą idee światów równoległych. Facet miał łeb, szkoda go.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *