Z serii zaskoczeń – dla człowieka, którego przez lata wpisano w rolę „typu humanistycznego” i który odkrywa uroki matematyki i fizyki – nawiązując do notki o matematyce.

Richard P. Feynman:

„Kiedy studiowałem na MIT, interesowały mnie tylko nauki ścisłe z wszystkich innych przedmiotów byłem kiepski. Obowiązywała jednak zasada, że trzeba zaliczyć kilka kursów humanistycznych. Poza obowiązkową literaturą angielską były jeszcze dwa kursy do wyboru, więc zacząłem przeglądać listę i natychmiast trafiłem na astronomię – jako kurs humanistyczny!
[…]
Rok później znów przestudiowałem listę, minąłem literaturę francuską i tym podobne, by wreszcie trafić na filozofię. Był to przedmiot najbardziej zbliżony do nauk ścisłych, jaki znalazłem”

W powszechnym mniemaniu przepaść między fizyką a filozofią jest ogromna. Tymczasem w pojęciu fizyka jest inaczej.

Jako „typ humanistyczny” migałem się od wszystkich rzeczy, które kojarzyły się z fizyką i matematyką. Choć najbardziej na studiach filozoficznych podobały mi się logika i teoria systemów.

1 Komentarz

  1. Richard Feynman

    Istnieje również dziedzina filozofii zwana filozofią nauki. Richard Feynman

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *