Amerykańskie indeksy być może wpadły nieco w stan amoku, ale z rynkiem niełatwo się dyskutuje, trzeba brać co daje.
Wyjście z kwietniowego dołka gwałtowny ruchem typu V przypomina podobny zawał indeksów w USA podczas pandemii. Sytuacja techniczna była bardzo podobna, a ja zwrócę uwagę na jeden szczegół, który dla inwestorów w USA ma swoją wagę. Chodzi o tzw. „Złoty Krzyż„, który pojawia się na wykresach sporadycznie i dotyczy sakralnej niemal średniej 200-dniowej.
„Złoty Krzyż” powstaje, gdy średnia z 50-sesji przebija w pewnym momencie od dołu średnią z 200-sesji. Jego odwrotnością jest „Krzyż Śmierci”, gdy średnia 50-sesyjna przebija średnią 200-sesyjną od góry. Na poniższym wykresie oba krzyże wskazują małe, niebieskie krzyżyki, a ja dodatkowo zaznaczyłem dla odróżnienia „Złote Krzyże” złotymi strzałkami od dołu:
To jest wykres kontraktów na indeks S&P 500 dostępny w aplikacji wykresowej na bossa.pl. Ja wolę osobiście analizować właśnie kontrakty niż sam indeks, a to z tego powodu, że zawierają więcej informacji, nie posiadają luk między sesjami, gdy dużo się dzieje. „Złoty Krzyż” na samym indeksie powstał mniej więcej w tym samym miejscu.
Dla wielu to właśnie oznacza początek hossy. Kilka statystyk w następstwie powstania „Złotego Krzyża” w historii S&P 500 od 1957 roku (wtedy powstał ten indeks):
- po 1 miesiącu kurs był średnio 1,3% wyżej od miejsca przecięcia
- po pół roku kurs był średnio 6,7% wyżej od miejsca przecięcia
- po 1 roku kurs był średnio 11% wyżej od miejsca przecięcia, a w 81% przypadków nadal pozostawał powyżej miejsca przecięcia (czyli w 19% przypadkach był to fałszywy sygnał)
To nie jest idealny wskaźnik, szczególnie przy tak szybkich zwrotach trendów jak obecnie. Choć w poprzednich 2 przypadkach wskazał poprawnie hossę jak widać na wykresie, a wydawało się, że jest mocno spóźniony po pandemii.
Nie wiemy oczywiście, czy ten sygnał tym razem jest poprawny i hossa pociągnie wyżej. Z pewnością jednak jest sygnałem ostrzegawczym przed zajmowaniem pozycji krótkich, a tych na indeksach amerykańskich jest obecnie sporo w bossafx.
—kat–

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.