Santa Claus Rally A.D. 2024

Ten najbardziej klasyczny rajd grudniowy, pochodzący z tradycji amerykańskich giełd, w oryginale zwany Santa Claus Rally, zaczyna się dopiero teraz.

To statystyczny, cykliczny efekt kalendarzowy, który łatwo zdiagnozować i obliczyć. Po raz pierwszy zwrócił na niego uwagę w 1972 roku Yale Hirsch w „Stock Trader’s Almanac” (Hirsch był jego założycielem). Te kilka sesji po Świętach bardzo często okazywało się okresem wzrostów na giełdzie, stąd nazwa. Dokładnie rzecz biorąc rajd ten liczy się jako zmiany kursów podczas 5 sesji między Świętami a nowym rokiem plus 2 pierwsze sesje nowego roku.

Nie zawsze jest 5 sesji po Świętach (weekend), więc dodaje się dla równego rachunku sesje tuż przed nimi, żeby było w sumie 5. Mamy taką sytuację w tym roku, stąd można założyć, że 1 sesja w tej statystyce ma miejsce właśnie 24 grudnia w USA.

Przyczyny tej anomalii:

Efekt psychologiczny i optymizm– inwestorzy często mają bardziej pozytywne nastawienie w okresie świątecznym.

Realokacja portfeli – fundusze inwestycyjne i instytucje dokonują ostatnich zmian w portfelach, aby poprawić wyniki roczne (tzw. window dressing).

Mniejsze obroty– w tym czasie wielu profesjonalnych inwestorów jest na urlopie, co prowadzi do mniejszej zmienności i może sprzyjać wzrostom.

Inwestowanie środków z bonusów świątecznych – inwestorzy indywidualni mogą inwestować dodatkowe środki.

Efekt podatkowy – niektórzy inwestorzy mogą opóźniać sprzedaż aktywów do nowego roku, aby uniknąć płacenia podatków w bieżącym roku.

Samospełniająca się przepowiednia – dobre dla spekulacyjnej gry

Choć Santa Claus Rally jest dobrze udokumentowanym zjawiskiem, nie jest gwarancją wzrostów. Czynniki makroekonomiczne, polityczne lub nagłe wydarzenia mogą zakłócić tę tendencję.

Z najnowszego Stock Trader’s Almanach wyciągnąłem najświeższą statystykę dla S&P500, ale skróciłem ją do ostatnich lat i pierwszych dwóch:

Liczą się tylko te dni zaznaczone na różowo.

Ostatni wiersz to średnia, czyli wynosi ona 1.3% średnio, choć bywały i rajdy ze stratami. OK. 78% rajdów kończyło się na plusie. Ale jest w tym inna dobra nowina: jeśli rajd się nie udawał, to kolejne miesiące były statystycznie dużo lepsze niż po pozytywnym rajdzie!

Na GPW czekaliśmy na rajd innego rodzaju, czyli gwiazdkowy, którego w tym roku niestety nie doznaliśmy. Więc nawet jeśli po Świętach zdarzy się ten „amerykański”, niewielkie będzie to pocieszenie. Jednak dla świadectwa historii zrobiłem obliczenia Santa Claus Rally dla WIG. U nas jest jedna sesja mniej, ale i tak dla uproszczenia liczyłem, że kupujemy otwarcie zaraz po Świętach i sprzedajemy na zakończenie 2 sesji nowego roku.

Tak wyglądają zmiany rok po roku od 2000:

No to średnią mamy nieco wyższą niż S&P500, bo 1,62%, a pozytywnych 70%. W zeszłym roku mini rajdzik był, w przeciwieństwie do USA.

Będzie w tym roku, czy nie będzie, niewiele to już zmieni. Spadające zyski spółek i wyprzedaż OFE oraz zagranicy nie dały nam tego, co oczekiwaliśmy wchodząc w ten rok. To pokazuje jak istotna jest dywersyfikacja na inne rynki.

—kat–

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.