Finałowe tygodnie roku zawsze przynoszą nadzieje na wzrostową końcówkę. W bieżącym, WIG20 stanie do rozgrywki po fali przeceny i słabym listopadzie, w którym – na tydzień przed końcem – indeks traci 0,5 procent, co oznacza piątą stratę miesięczną w serii. Efektem kilkumiesięcznej przeceny jest spadek w perspektywie year-to-date zbliżony do 6,4 procent, który jawi się jako coraz trudniejszy do odrobienia. Nadzieja we wzrostowym grudniu, który historycznie rzecz biorąc był dobrym miesiącem dla WIG20.
Wykres poniżej pokazuje grudniowe zmiany procentowe WIG20 o 1995 roku. Na 29 przypadków indeks kończył grudzień zwyżkami w 20 przypadkach, gdy ledwie 9 skończyło się spadkami. Średnia zmiana wyniosła skromne +2,67 procent, ale licząc tylko dla miesięcy wzrostowych średnia wynosi 5,69 procent. W przypadku miesięcy spadkowych średnia strata WIG20 w finałowym miesiącu roku wynosi 4,03 procent. Patrząc na historię i tegoroczną stratę popyt będzie musiał wykonać ciężką pracę, by wygrać rok, bo musi ugrać nie tylko grudniową zwyżkę, ale jeszcze wzrost, który będzie większy od średniej, pozytywnej zmiany z przeszłości.
Kolejnym elementem wartym odnotowania jest, iż nigdy w historii indeksowi WIG20 nie dane było ugrać więcej niż pięć wzrostowych finałowych miesięcy roku w serii. Możliwe, że popyt przegra rok, ale chociaż wygra grudzień, a to oznaczałoby ugranie 6 wzrostowego grudnia w serii i poprawienie historycznych statystyk indeksu. Najlepszym scenariuszem byłby oczywiście mocny rajd w zaczynającym się jutro tygodniu, który złamie serię miesięcznych przecen i zredukuje stratę year-to-date. Wówczas popyt stanie przed nieco łatwiejszym zadaniem ugrania grudniowej zwyżki, która nie tylko zmieni rok na wzrostowy, ale też pozwoli z większym optymizmem patrzeć na kolejne grudnie w przyszłości.
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.