Wczoraj Wall Street Journal poinformował, że niektóre duże fundusze hedgingowe, obserwując korzystny dla Trumpa trend zmian sondaży wyborczych, stawiają na transakcje, które mogą przynieść zysk, jeśli Donald Trump pokona Kamalę Harris w wyborach prezydenckich.

Nie użyłbym stwierdzenia, że wybory są rozstrzygnięte, a już na pewno nie podałbym przewagi Trumpa 60:40 na rynkach predykcyjnych jako wskazówki, że wybory są rozstrzygnięte. Na ten moment Trump jest jednak faworytem, a rynki finansowe zaczynają to dostrzegać.

Trump trade można wskazać na przykładach konkretnych spółek. Najlepszym przykładem są notowania powiązanej z Trumpem spółki Trump Media & Technology Group. Do tego aktywa możemy dodać firmę wydobywającą bitcoiny (Riot Platforms) i operatora więzień z USA (The GEO Group), aby otrzymać obraz oczekiwań rynku wobec wyników wyborów.

Sprowadzanie Trump trade do kilku konkretnych spółek byłoby błędem. Zwycięstwo Trumpa może mieć istotne konsekwencje fiskalne, monetarne, gospodarcze i geopolityczne, a tym samym wpłynąć na ceny najważniejszych na świecie aktywów: walut, obligacji i indeksów giełdowych.

Larry Fink, prezes BlackRock, uważa, że przedwyborcze analizy rynkowe są pozbawione sensu. Powiedział: „Co cztery lata, kiedy mamy wybory, słyszymy, że mają one wywołać dramatyczne zmiany na rynku, a z czasem okazuje się, że tak się nie dzieje. Media uwielbiają o tym mówić, wiem, że wszyscy na tym się skupiają, ale rzeczywistość jest taka, że gospodarka i rynki wykraczają daleko poza jedne wybory, daleko poza jedną decyzję.”

Wydaje się jednak, że powyższa wypowiedź jest głosem mniejszości. Dlatego postanowiłem przybliżyć kluczowe idee z wywiadu, którego Trump udzielił w ubiegłym tygodniu dziennikarzom Bloomberga i wskazać potencjalne rynkowe konsekwencje realizacji pomysłów Trumpa.

Wywiad rozpoczął się od pytania o politykę fiskalną. Trump stwierdził, że nie obawia się konsekwencji swoich reform fiskalnych, wzrostu długu o 7,5 biliona USD i przekroczenia progu 150% przez wskaźnik długu do PKB. Jest przekonany, że reformy stymulują wzrost gospodarczy, a ten czynnik uważa za najważniejszy w polityce gospodarczej.

Trump potwierdził także swoje zamierzenia w kwestii ceł. Planuje 60% cła na produkty z Chin (100% na wybrane produkty) i 10%-20% cła na produkty z innych państw, w tym produkty amerykańskich sojuszników, na przykład państw UE. Trump podkreślił, że wysokie cła ożywią amerykańską gospodarkę, bo część importowanych produktów będzie wytwarzana w USA, a wpływy z ceł zmniejszą deficyt budżetowy. Zignorował inflacyjne efekty wysokich ceł, które działać będą jak wysoki podatek od sprzedaży oraz ryzyko utraty miejsc pracy w sektorach obsługujących handel i w branży sprzedaży detalicznej.

Trump planuje więc jednocześnie ekspansję fiskalną i protekcjonistyczną politykę handlową wyraźnie zwiększającą inflację. Możemy wskazać trzy konsekwencje tych posunięć:

  • bardziej zachowawcze podejście Fed do obniżki stóp procentowych,
  • presja na ceny obligacji,
  • umocnienie dolara (przez wyższe stopy i niższy deficyt handlowy).

Analitycy Goldman Sachs ocenili, że fiskalne i handlowe pomysły Trumpa mogą doprowadzić do 10% przeceny euro i 12% przeceny juana wobec dolara. Wykres poniżej pokazuje notowania indeksu dolara amerykańskiego w 2024 roku:

Za TradingView

Z punktu widzenia polskich inwestorów najważniejszy wydaje się stosunek Trumpa do Rosji i wojny na Ukrainie, a więc aspekt geopolityczny jego potencjalnej prezydentury. Trump nie potwierdził ani nie zaprzeczył, że utrzymał kontakt z prezydentem Putinem po upływie kadencji w 2020 roku. Stwierdził jednak, że gdyby kontynuował rozmowy z Putinem, to byłaby to mądra decyzja. Jednocześnie potwierdził swoje stanowisko, że pomiędzy USA a Chinami trwa zimna wojna.

Omawiany wywiad nie zawiera więc cennych informacji w kwestii podejścia Trumpa do wojny na Ukrainie. W debacie prezydenckiej Trump dwukrotnie unikał odpowiedzi na pytanie moderatora o to, czy chce, by Ukraina wygrała wojnę z Rosją. Zamiast tego powtórzył swoje stanowisko, że szybko osiągnąłby wynegocjowany pokój. Podczas spotkania z prezydentem Ukrainy we wrześniu 2024 roku powiedział, że jest pewien, iż zarówno Zełenski, jak i Putin są zainteresowani pokojem, a „uczciwy” i „szybki” układ pokojowy jest możliwy. Jednocześnie stwierdził, że „zbyt wcześnie” na omawianie szczegółów i że zarówno on, jak i Zełenski mają „swoje własne pomysły”.

Jeśli przyjmiemy, że to, co mówił Trump w ostatnich miesiącach, odpowiada jego planom, to możemy oczekiwać działań na rzecz szybkiego zakończenia wojny, nawet kosztem spełnienia wielu warunków Putina, w tym zatwierdzenia rosyjskich zdobyczy terytorialnych.

Nie sądzę jednak, by inwestorzy w Polsce byli w stanie odgadnąć, czy taki kosztowny dla Ukrainy pokój poprawi, czy pogorszy nastawienie zagranicznych inwestorów do złotego i polskiej giełdy. Pamiętajmy, że jeszcze tydzień temu panowało przekonanie, że debiut Żabki na GPW będzie korzystny dla sentymentu zagranicznych inwestorów do polskiej giełdy.

Z oczywistych powodów wywiad Trumpa z dziennikarzami Bloomberga nie poruszył największego ryzyka związanego z wyborami: masowego kwestionowania ich wyników przez jedną ze stron, w skali dużo większej niż ta ze stycznia 2020 roku.

Jest wiele niewiadomych związanych z potencjalną prezydenturą Trumpa. Chociaż niektóre oczekiwania, takie jak umocnienie dolara wskutek protekcjonistycznej polityki handlowej i wyższych stóp procentowych, wydają się realne, to inne aspekty, zwłaszcza w kontekście globalnych rynków, pozostają niejasne. Dla polskich inwestorów największą niewiadomą jest podejście Trumpa do konfliktu na Ukrainie. Zarówno przyszły kierunek działań, jak i ich konsekwencje dla polskiej gospodarki i rynków finansowych są trudne do przewidzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.