Dziesięciokrotniaki z GPW: kim są wygrani?

Dwa tygodnie temu rozpocząłem serię wpisów o dziesięciokrotniakach z GPW, czyli spółkach, które zyskały przynajmniej 900%. Serię rozpocząłem od przedstawienia spółek, które zyskały status ten-baggera, licząc od zamknięcia pierwszej sesji notowań na GPW. To ten-baggery od IPO. Dziesięciokrotniaki można liczyć także od wybranej arbitralnie daty, na przykład z ostatnich 10 lat albo od dowolnego rajdu, który pomnożył cenę akcji razy 10 od jakiegoś minimum.

Seria tekstów jest rezultatem współpracy z Łukaszem Wojtów, który wykonuje badania na bazie notowań Stooq w swojej autorskiej aplikacji. Z wyników tych badań wyciągamy interesujące wnioski z pomocą Excela.

Okazało się, że na GPW notowanych jest 50 spółek (około 11% wszystkich), których kursy wzrosły od debiutu przynajmniej o 900%. Moim zdaniem to wynik negujący przekonanie, że na GPW nie ma okazji inwestycyjnych.

Uniwersum ten-baggerów od IPO jest szersze niż wspomniane 50 spółek. Część spółek osiągnęła status ten-baggera od debiutu, ale go nie utrzymała. Takich spółek jest 49.

Do tej pory z Łukaszem skupialiśmy się na tym, jak dużo jest dziesięciokrotniaków na GPW, co się dzieje z ich kursem w trakcie rajdu oraz co się dzieje z ich kursem po osiągnięciu statusu ten-baggera.

Przyjrzymy się bliżej najlepszym z najlepszych, czyli grupie 50 spółek, które wzrosły co najmniej 10x od debiutu i utrzymały ten status do dziś. Musimy być przy tym bardzo ostrożni, bo chcemy ominąć błąd przeżywalności.

Kim są absolutne ten-baggery z GPW? Na podstawie branż z Biznes Radar stworzyłem własną klasyfikację sektorową:

  • Artykuły i usługi konsumpcyjne: 8
  • Banki: 3
  • Budownictwo i nieruchomości: 3
  • Gry: 3
  • Energia i paliwa: 4
  • Biotechnologia: 5
  • Nowe technologie i informatyka: 6
  • Przemysł: 12
  • Handel hurtowy: 3
  • Finanse – inne: 3

Jesteście zaskoczeni? Należy pamiętać, że aby powyższe zestawienie zbliżyło się do inwestycyjnej przydatności, należy je porównać z całkowitym rozkładem sektorowym na GPW, by sprawdzić, czy jakieś branże są nadreprezentowane.

Jak dużo czasu potrzebowały, by zostać ten-baggerami? Średnio potrzebowały 6 lat od debiutu. Rekordzista, Cloud Technologies, zrobił to w niecałe pół roku.

Czy łatwo było utrzymać te spółki w portfelu w czasie rajdu od debiutu do 9x? Absolutnie nie. Przeciętne maksymalne obsunięcie w tym czasie to frustrujące 68%. Mediana jest jeszcze bardziej przerażająca, na poziomie 78%. Połowa najlepszych spółek na GPW w historii, zanim osiągnęła 900% stopy zwrotu od debiutu, zaliczyła obsunięcie od szczytu o więcej niż 77%.

Zobaczmy, co działo się z tymi spółkami od uzyskania statusu ten-baggera do dzisiaj. Wiemy już, że niemal połowa spółek z GPW, które kiedykolwiek zostały dziesięciokrotniakami od debiutu, nie utrzymała tego statusu. Jak radziły sobie te, które ten status dowiozły?

Stopy zwrotu z najlepszych spółek po osiągnięciu przez nie statusu ten-baggera nie są imponujące. Przeciętna stopa zwrotu do dzisiaj (lub ostatniego notowania) to „tylko” 328%. Mediana to „zaledwie” 64%. Wydaje się, że nawet wygrane dziesięciokrotniaki nie są okazjami inwestycyjnymi w bardzo długim terminie. Kupowanie „na wieczność” spółek, które wzrosły od debiutu o 900%, nie wydaje się świetną strategią inwestycyjną. Co doskonale zobaczymy, gdy zbadamy całe uniwersum składające się z 99 firm.

Fascynującym szczegółem jest to, że wśród 50 ten-baggerów znalazło się 6 firm, które mają ciągle ten status, choć spadły od szczytu o 50% i więcej.

Pokazuje to podsumowująca rozważania tabela:

2 Komentarzy

  1. Simon

    Wydawało mi się że Dino, Kruk czy Xtb też należą do wygranych:)

    1. trystero (Post autora)

      @ Simon

      No właśnie nie są 🙂 Licząc od zamknięcia pierwszej sesji do końca naszego badania (dwa tygodnie temu). Niewiele im brakuje ale nie są.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.