Wykres dnia: ile można wytrzymać pod wodą?

Od kilku dni eksploruję temat obsunięć na zwycięskich spółkach, czyli tych spółkach, które osiągają spektakularne czterocyfrowe stopy zwrotu. Wykorzystam serię „wykres dnia” by spojrzeć na problem z jeszcze jednej strony.

Przedmiotem analizy jest 10 spółek z GPW z najwyższymi stopami zwrotu w ostatnich 10 latach. W czwartkowym tekście pokazałem, że poza zasięgiem obsunięcia istotne znaczenie ma też długość obsunięcia. Im dłuższe obsunięcie tym większe ryzyko, że inwestor zacznie wątpić w swoją tezę inwestycyjną albo tracić nadzieję, że spółka powróci do ustanawiania szczytów.

Głównym motywem rozważań jest oczywiście to, że utrzymanie w portfelu zwycięskich spółek jest trudne. Znalezienie zwycięskich spółek, z potencjałem na ten-baggera to pierwszy problem. Utrzymanie takich spółek w portfelu to dugi problem.

Po przemyśleniu zagadnienia doszedłem do wniosku, że sama długość obsunięcia niedoskonale oddaje emocjonalny i intelektualny dyskomfort związany z przebywaniem kursu spółki poniżej historycznego szczytu. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja gdy kurs jest 10% czy 20% poniżej szczytu (a więc jeden dobry raport kwartalny czy jedna ważna umowa od ataku na szczyt) niż sytuacja, w której kurs nurkuje głęboko pod szczytem. Jestem przekonany, że ten drugi scenariusz jest dużo bardziej zniechęcający dla inwestorów.

Postanowiłem więc sprawdzić jak długo w ostatniej dekadzie kursy 10 najlepszych spółek z GPW nurkowały głęboko poniżej szczytów. Podobnie jak w poprzednich rozważaniach wybrałem 30% i 50% jako punkty graniczne.

Okazało się, że pomiędzy zwycięskimi spółkami istnieją gigantyczne różnice w tej kategorii. Niektóre spędzają bardzo krótki okres w głębokim zanurzeniu. Inne szorują po dnie przez długi czas. Nie mam wątpliwości, że spółki z pierwszej kategorii są dużo łatwiejsze do utrzymania w portfelu przez długi okres potrzebny by zebrać owoce ich spektakularnego sukcesu.

Zobaczmy jak wyglądała sytuacja z zanurzeniem o 50% od szczytu i więcej. Wykres pokazuje procent czasu (od początku 2014 roku), w którym kurs spółek znajdował się niżej niż 50% poniżej szczytu. Do top dziesiątki spółek dodałem WIG. Średnia i mediana dotyczą spółek (bez indeksu).

Jak widać są spółki, które szorowały po dnie praktycznie połowę czasu w ostatniej dekadzie i są spółki, które szybko się z tego poziomu odbijały. Przypominam, że są to najlepsze spółki z GPW.

Podobnie wygląda sytuacja z przebywaniem poniżej poziomu 30% od szczytu. Część spółek spędziła na tych poziomach od roku do dwóch lat w ostatniej dekadzie. Część spółek przez większość czasu przebywała na tych poziomach.

Warto zwrócić uwagę, że indeks szerokiego rynku – WIG – był pod tym względem bardzo „przyjemnym” aktywem z niewielką ilością czasu poniżej 30% od szczytu i udanym utrzymaniem się nad poziomem -50% od szczytu.

Wniosek? Część zwycięskich spółek stanowi gigantyczne wyzwanie w kwestii utrzymywania ich w portfelu przez długi czas. Część zwycięskich spółek ułatwia to zadanie inwestorom.

3 Komentarzy

  1. Niko

    "Przypominam, że są to najlepsze spółki z GPW". Moim, zdaniem najlepsze spółki to te które awansował do wig 20.Tarczynski z takimi obrotomi czy inne wymienione są łatwe do manipulacji, poza tym poważny inwestor nie widzi tam płynności wejścia czy wyjścia z inwestycji, może się mylę?

    1. trystero (Post autora)

      @ Niko

      Nie do końca rozumiem Twoją postawę. Rozumiem, że masz inne zdanie co do doboru spółek. Podałem swoje argumenty za wybranym przez siebie zestawieniem. Zdaję sobie sprawę, że część z tych spółek ma niskie obroty ale moje kryterium było inne. Jestem przekonany, że zaobserwowane tutaj wzorce będą pasować do spółek z uniwersum WIG20 i MWIG40. Być może kiedyś to pokazę.

      1. lugosi

        przydarzyło się zwykłe nieporozumienie definicyjne. Najlepsze jako "najbardziej dochodowe" lub "największe/najbardziej płynne". Mnie bliższa definicja autora postu, ale argument o płynności również trafny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.