Ćwiczenia ze strategiami, cz. 8

Jeden z Czytelników zapytał mnie mailowo jak wykorzystać praktycznie te statystyczne strategie, które tu ostatnio publikuję.

 

Odpowiedź nr 1 czyli najprostsza – można z nich zrobić pojedyncze lub złożone metody bezpośredniej spekulacji rynkowej. Manualnej lub automatycznej.

Odpowiedź nr 2 – pomagają zrozumieć mechanikę rynku w masowej skali.

Odpowiedź nr 3 – wspomagają inne strategie za pomocą określenia bardziej optymalnych poziomów wejścia na rynek lub opuszczenia go.

Odpowiedź nr 4 – mają inspirować.

W poprzednim odcinku pokazywałem jak wykorzystać otwarcie sesji z luką w dół po spadkowym poprzednim dniu (wbrew pozorom takich przypadków zanotowaliśmy sporo – tysiące w ciągu ostatniej dekady z okładem). A na to pit65 całkiem przytomnie zapytał pod wpisem czy jest możliwe praktyczne przysposobienie takiej taktyki nie w sposób mechaniczny (systemy, algorytmy) lecz ręczny. Odpowiadam tutaj zamiast pod komentarzami Czytelników z określonego powodu, o którym potem:

Tak, jest to możliwe. Za pomocą nowego typu zlecenia typu WNF czyli Ważne Na Fixing. Określamy w nim przy okazji kurs limitu. Po fixingu porannym (czyli otwarciu) zlecenie takie zostaje potem anulowane o ile nie będzie zrealizowane.

Przykład:

Wczoraj sesja na spółce XY skończyła się spadkiem i zamknięciem 5,60 PLN. Jej minimum wczoraj = 5,40 PLN.

Aby dziś na otwarciu doszło do luki, kurs otwarcia powinien wynieść przynajmniej 1 tik niżej niż wczorajsze minimum, a więc 5,39 PLN lub mniej.

W takim razie składamy zlecenie WNF przed otwarciem z limitem 5,39. Jeśli sesja na akcjach XY otworzy się wyżej niż 5,39 to zlecenie nie zostaje wykonane ponieważ nie doszło do luki, po fixingu system je anuluje. Jeśli otwarcie nastąpi po kursie 5,39 PLN lub niżej wówczas kupimy akcje po luce.

Bez tego typu zlecenia może się zdarzyć taka sytuacja: otwarcie sesji nie nastąpi z luką a kurs spadnie i zrealizuje nasze zlecenie. Wówczas założenia naszej strategii zostają złamane gdyż tylko KUPNO PO CENIE OTWARCIA nas interesuje. Statystki pokazują, że wbrew pozorom ma to znaczenie. Oto dlaczego:

Załóżmy, że nasze zlecenie kupna wisi z limitem 1 tik poniżej minimum z wczoraj (5,39 PLN w naszym przykładzie). Luki na otwarciu nie ma gdyż fixing poranny pokazał 5,45 PLN, nasze zlecenie nie zostaje anulowane po otwarciu, kurs spada i kupujemy w rezultacie ten papier 1 tik poniżej minimum z wczoraj czyli właśnie po 5,39 PLN.

Zróbmy więc test – licząc z prowizjami (0,38% na otwarcie i 0,15% na zamknięcie tego samego dnia) otrzymujemy następujące wyniki na portfelu 30 akcji z puli małych i średnich spółek (nazywam ją AkcjePolskie) dla okresu od 1.01.2001 do 18.03.2014 przy założeniu, że kupujemy zawsze 1 tik poniżej poprzedniej spadkowej sesji, ale nie na otwarciu, i zamykamy na fixingu końcowym:

CAGR (roczna składana stopa zwrotu): (-)11%

Transakcji: 10818

Trafność: 39%

MaxDD (maksymalne obsunięcie kapitału): 78,5%

Mamy sporą stratę i wypada to znacząco gorzej niż kupno samego otwarcia sesji (patrz poprzedni wpis). Ponownie tłumaczę to małą płynnością a co za tym idzie wieloma sesjami, na których otwarcie sesji jest jednocześnie jej minimum.

***

Testowałem przy okazji czy sama wielkość luki ma znaczenie przy strategii kupna akcji na otwarciu sesji. Okazuje się, że ma i to zasadnicze.

Oto bowiem im większa luka poniżej minimum wczorajszej, spadkowej sesji tym niższy zysk (CAGR) a większe obsunięcie kapitału (MaxDD). Ale i tak dla luk o wielkości od 1 do 50 tików wszystkie wejścia są zyskowne w swej masie na portfelu 30 spółek MiS.

Zaskoczeniem było natomiast to co dzieje się na akcjach objętych WIG30. Otóż statystyka wygląda zupełnie odwrotnie! Im większa luka tym wyższe zyski i niższe obsunięcia! Przy luce 50 tikowej można było w sumie uzyskać średnio 5% rocznie zysku po odjęciu prowizji i przy obsunięciu tylko 2%.

Wniosek:

Na akcjach objętych WIG30 kupuj tylko duże luki zaraz na otwarciu (takie od 30 do 50 tików), na MiSiach wręcz przeciwnie – tylko po niewielkich lukach (od 1 do 10 tików), po poprzednich sesjach spadkowych oczywiście. Po sesjach wzrostowych statystyki są zupełnie inne.

Zrobiłem dodatkowy test na portfelu AkcjePolskie z założeniem, że nie kupujemy otwarcia po luce lecz dopiero zamknięcie takiej sesji. Wyniki były rozczarowujące i głęboko minusowe dzień potem, więc ich nawet nie podaję. Po prostu jeśli nie kupimy jedynie otwarcia takiej sesji to unikajmy kupna jej zamknięcia.

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.