Wybory, wybory i po wyborach (prawie). W Rumunii, w reakcji na wyniki II tury wyborów prezydenckich indeks BET wzrósł na początku sesji niemal 4 procent. W Polsce, w reakcji na wyniki I tury wyborów prezydenckich, indeks WIG20 spadł nieco ponad 1 procent.
Druga tura wyborów w Rumunii okazała się zaskakująca dla obserwatorów. Zwyciężył Nicusor Dan pokonując George Simiona o ponad 7 punktów procentowych. Było to o tyle zaskakujące, że w I turze wyborów (4 maja) Simion zyskał 41 procent głosów, zaś Dan ledwie 21. W ciągu dwóch tygodni zmieniło się więc wszystko dla obydwu kandydatów. Podobnie jak w ostatnich miesiącach wyborcy radykalnie zmienili swoje decyzje podczas wyborów do parlamentów w Kanadzie i Australii, gdzie jeszcze kilka miesięcy temu przewagę miała pro-Trumpowska prawica, zaś ostatecznie zwyciężał przedstawiciel partii liberalno-demokratycznych.
Jaki będzie wynik ostateczny wyborów w Polsce, dowiemy się po Dniu Dziecka. Teraz będzie nas czekał dwutygodniowy festiwal analiz, prognoz, przypuszczeń, sondaży i oczywiście dalszej części kampanii obydwu kandydatów.
Jak te dwa tygodnie będą wyglądały na rynku? Trudno powiedzieć, ale zgodnie z zasadą, że trend ma tendencję raczej do kontynuacji niż zmiany, nie możemy zapominać o tym, że sytuacja jest raczej na korzyść byków. Zwłaszcza, że dotychczasowe negatywne wiadomości (zarówno lokalne, jak i globalne) kończyły się wyłącznie korektami. Nawet tak gwałtowna, jak korekta związana z „Dniem Wyzwolenia”, podczas której Trump nałożył cła na cały świat.
Na wykresie przebieg indeksów WIG20 oraz BET od początku 2024 roku.
[Photo by Element5 Digital on Unsplash]

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.