AI jako komentator giełdowy

W poprzednim wpisie pokazywałem możliwości AI w roli analityka fundamentalnego, w tym pokusiłem się o coś prostszego z udziałem popularnych agentów sztucznej inteligencji.

Wszyscy wiemy, że halucynują, mają czasem problemy z danymi i faktami, słabo nadają się do roboty analitycznej. Ale w takim razie może sprawdzą się w roli dużo prostszej- komentatora giełdowego, który referuje i objaśnia to, co już się zdarzyło?

Zrobiłem to w najprostszy możliwy sposób – wpisując ten sam prompt w dostępnych modelach AI. Jego treść:

Działaj jako analityk finansowy. Wymień czynniki, które spowodowały, że ETF polskich akcji EPOL osiągnął w 2025 roku najwyższy zwrot wśród wszystkich ETFów krajowych na świecie.

Odpowiedź przynajmniej mogłem zweryfikować na gruncie swojej wiedzy, na bieżąco aktualizowanej oraz swoich doświadczeń w roli inwestora.

Wszystkie AI oczywiście jakoś sobie poradziły, choć było w tym upychanie waty, ale bez jakichś większych halucynacji.

Grok od razu poleciał po polskich portalach finansowych i zrobił z nich po prostu kompilację. ChatGPT stwierdził, że ma problem z dostępem do danych, ale co nieco wskazał, dość płytko, ale rzeczowo. Wszystkie pozostałe mieściły się jakoś w tym spektrum. Najkrócej i bez lania wody zrobił to DeepSeek, więc załączam poniżej jego odpowiedź:

Kluczowe czynniki, które przyczyniły się do tego, że ETF polskich akcji EPOL osiągnął w 2025 roku najwyższy zwrot wśród wszystkich ETFów krajowych:

1. Silny wzrost gospodarczy Polski
Polska utrzymała wysokie tempo wzrostu PKB, przewyższające inne rynki wschodzące w Europie, dzięki:

– Kontynuacji napływu funduszy unijnych (m.in. z KPO).
-Rosnącej produktywności i inwestycjom w nowoczesne sektory (technologie, zielona energia).
-Stabilnemu rynkowi pracy i konsumpcji wewnętrznej.
2. Odporność na globalne zawirowania
Polska uniknęła recesji, która dotknęła część Europy Zachodniej, dzięki:

-Niskiej zależności od gospodarki niemieckiej (wzrost eksportu poza UE).
-Dywersyfikacji dostaw energii (LNG, atom, OZE).
3. Hossa na GPW w Warszawie
Główne spółki EPOL (m.in. z WIG20) zanotowały mocne wzrosty dzięki:

-Dobrej kondycji sektora bankowego (wysokie stopy procentowe na początku roku).
-Boomowi w branży technologicznej i gamingowej (CD Projekt, Ten Square Games).
-Wzrostowi dywidend (spółki energetyczne, paliwowe).
4. Napływ kapitału zagranicznego
Polska została uznana za „safe haven” w regionie CEE, co przyciągnęło inwestorów:

-Stabilność polityczna po wyborach w 2024 roku.
-Atrakcyjne wyceny w porównaniu do zachodnich giełd.
5. Słabnący złoty (PLN) w I połowie 2025 roku
Dla zagranicznych inwestorów ETF EPOL (wyceniany w USD) skorzystał na deprecjacji złotego, co dodatkowo wzmocniło zwroty.
6. Czynniki sektorowe
Mocne wyniki kluczowych branż w EPOL:

-Energetyka (inwestycje w OZE, atom).
-Finanse (wysokie marże odsetkowe banków).
-Technologia (AI, gaming, outsourcing IT).
7. Polityka Fed i ECB
Obniżki stóp w USA i UE sprawiły, że kapitał przepłynął na rynki wschodzące, w tym Polskę.

Dotyka sedna, choć nie wliczył takich opcji jak

  • efekt bazy, czyli wcześniejsze słabe zachowanie GPW
  • atrakcyjna wycena
  • stopa dywidendy w kontekście światowym
  • porządki w spółkach państwowych i sądach

Ale uwaga! Żaden, ale to żaden z nich nie wyrzucił z siebie słowa o Ukrainie! A przecież wiemy, że po wyborze Trumpa to był znaczący czynnik, dzięki czemu WIG-UKRAINA leciał w górę jak rakieta! Polska ma być przecież głównym beneficjentem odbudowy.

W sumie jednak podstawowe informacje informacje każdy z nich wypluł, co mogło pomóc komuś z zagranicy zrozumieć fenomen Polski w tym roku. W roli komentatora mogą od biedy się sprawdzać. Trzeba jednak pamiętać, że komentowanie to nie to samo, co analityka, gdzie trzeba fakty łączyć i próbować dokonywać jakichś predykcji. Zostawiam to na inny test.

Chciałem dodać w tym kontekście jeszcze jeden morał, którego na pierwszy rzut oka nie widać. Daniel Kahneman w swojej legendarnej książce „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym” nadmienia taki fenomen ludzkiej ułomności:

To, że łatwo przychodzi nam objaśnianie przeszłości, powoduje, iż wpadamy w pułapkę iluzji, że równie łatwo przewidzimy w ten sam sposób przyszłość. 

Jak wiemy na giełdzie to często nie działa. Komentarz to zawsze komentarz, a nie prognoza czy analiza.

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.