Piątkowy debiut spółki CoreWeave sygnalizuje, iż gorączka inwestowania w SI łapie złapała naprawdę poważną zadyszkę.
Spółka CoreWeave, która od piątku notowana jest na giełdzie Nasdaq z symbolem CRWV, zaczęła swoją przygodę w 2017 roku jako „górnik” na rynku krypto. Pęknięcie pierwszej bańki w tym sektorze w 2018 roku spowodowało, iż spółka przesunęła się z rynku krypto w stronę usług chmurowych. Przejście w nowy biznes przyniosło „imponujący” wynik finansowy w postaci 16 milionów dolarów przychodów w 2022 roku. Chwilę później na rynku pojawiły się pierwsze modele generatywnej SI i przychody spółki dosłownie eksplodowały do 1,9 miliarda dolarów w 2024 roku.
Spółka, której głównym biznesem są usługi chmurowe na potrzeby AI, ma ambicje stać się nowym AWS w erze sztucznej inteligencji. Patrząc jednak na debiut trudno dostrzec eksplozję optymizmu wśród inwestorów, którzy jeszcze kilka miesięcy temu rzucali się na wszystko, co tylko miało w nazwie AI. Niemniej, na rynku pojawiła się spółka, której właściwie jedynymi biznesem są usługi chmurowe na potrzeby sztucznej inteligencji. W efekcie, CoreWeave może stać się dobrym miernikiem popytu na usługi w tym segmencie i jednym ze wskaźników sentymentu wobec SI.
Wykres: stooq.pl

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.