Obiecałem pod koniec roku zrobić małe podsumowanie trafności sond, które pojawiały się w 2024 roku na naszym profilu twitterowym w każdy weekend, więc się z obietnicy poniżej wywiązuję.

Z definicji przyjmuje się, że w tego typu przewidywaniach większość się myli, więc te sondy powinny być teoretycznie antywskaźnikami. I nie ma znaczenia, że przecież głosują w nich o przyszłości rynków sami inwestorzy, którzy puls zmian czują lepiej niż ludzie spoza branży. A ponoć i są tacy, którzy wręcz stawiają pieniądze na wynik odwrotny niż sondy wskazują. I ja to szanuję 😉. Jednakże nie jest aż tak źle, jak mogłoby się wydawać.

Nie wszystkie sondy odnosiły się do prognoz przyszłości, więc nie wszystkie da się pod tym kątem weryfikować. To co się dało, i co miało największe znaczenie dla rynków, zamieszczam niżej.

Czasami widzę w komentarzach utyskiwania typu „w sondzie nie ma wszystkich opcji” albo „jest coś niedoprecyzowane”. To nie ma aż takiego znaczenia, to nie są badania naukowe. Chodzi w nich przede wszystkim o pomiar aktualnych nastrojów i to się zwykle udaje, co jest ich największą zaletą.

***

Prosta sonda z początku grudnia 2024, w której liczyło się trafienie w przedział a nie podanie dokładnego kursu na koniec roku:

Ile wyniosła faktycznie ta zmiana? Minus 5,5%. Byliśmy nadmiernymi optymistami i liczyliśmy na dobry finisz w końcówce, tylko najmniejszej grupie udało się trafić z prognozą.

***

15 listopad i pytanie oraz rozkład odpowiedzi:

Czy WIG20 wejdzie w tym roku w techniczną bessę, czyli pojawi się zamknięcie poniżej 2074 (teraz 2154)?

NIE 43,1%

TAK 56,9%

Najniższe zamknięcie było 2123, nie weszliśmy więc w bessę. Nastroje były w tamtym czasie wisielcze, więc to mogło rzutować na nadmierny pesymizm.

***

8 listopad

Czy tym razem dojdzie na GPW do rajdu na koniec roku?

TAK, w mini skali      42,5%

TAK, na bogato        28,2%

NIE      29,3%

Nie było rajdu w okresie Świąt i Nowego roku. Mieliśmy 3 tygodniowy rajd na przełomie listopad/grudzień, który był bardziej rajdem ulgi niż mikołajowym.

***

25 październik

Czy indeksy giełdowe w USA są przegrzane?

Absolutnie NIE 13,4%

Raczej NIE 26,5%

Chyba TAK 38,3%

Z pewnością TAK 21,8%

To przykład pytania, które ciężko rozstrzygnąć po 3 miesiącach w definitywny sposób. Jednakże po wyborach 5 listopada doszło do rajdu z nowymi ATH, który wypalił się po miesiącu. Być może indeksy są jeszcze bardziej przegrzane od tego czasu, ale to ocenimy za rok.

***

18 październik

Żabka notowana po cenie emisyjnej 21,50 zł. Jaki kurs zobaczymy na zamknięciu tego miesiąca?

Powyżej +5%               10%

W konsolidacji +/- 5%    22,9%

Poniżej -5%                   67,1%

Ogromny zawód po emisji akcji Żabki i szybkie spadki zaraz po pierwszym notowaniu przełożyły się na minorowe nastroje. Tymczasem papiery zaczęły być wykupywane i na koniec miesiąca zbliżyły się niemal do ceny emisyjnej. To oznacza, że pesymizm było ponownie nadmierny i większość przeszacowała siłe podaży.

***

4 październik

Najlepszą inwestycją w 4 kwartale 2024 okaże się:

S&P 500 33,6%

WIG20 17,9%

Obligacje TBSP 14,9%

ZŁOTO 33,6%

Tylko indeks S&P500 wzrósł w 4 kwartale (o 2,07%), więc po raz pierwszy mamy trafioną prognozę, ale tylko połowicznie, ponieważ na złoto było tyle samo głosów (a ono spadło akurat).

***

13 września

Czy wybory w USA wpłyną na indeksy giełdowe?

TAK, negatywnie 33,9%

TAK, pozytywnie 37,5%

NIE, bez znaczenia 29,2%

Trudno rozstrzygnąć, ile faktycznie wpływu miały wybory, ale indeks amerykański rósł od tego dnia do końca roku. Chodziło raczej o odbiór głosu rynków, które się na wybory szykowały, a był to moment gdy Kamala Harris plasowała się na wznoszącej. W zasadzie samo oczekiwane jakichś zmian po Bidenie było już ożywcze dla rynków, stąd wzrosty, przewidziane przez 1/3 głosujących.

***

5 stycznia

Które z poniższych aktywów przyniosą najwyższe zwroty w 2024 roku?

INDEKS S&P 500    31,2%

INDEKS WIG      27,5%

OBLIGACJE       24,8%

ZŁOTO           16,6%

To złoto okazało się zwycięzcą roku, gdzie optujących było najmniej. Trudno jednak trafnie prognozować na rok z góry, nie potrafią nawet najlepsi analitycy świata. Tu jednak liczyło się to, że stawialiśmy raczej na USA a nie GPW, choć u nas hossa kwitła w pełni jeszcze.

***

26 styczeń

Który poziom WIG20 osiągnie jako pierwszy?

2100 56%

2300 44%

Pierwszy wszedł poziom 2300, nastroje trwającej akurat w tamtym momencie korekty zaważyły na nastrojach jednakże. W takim razie nawet krótkoterminowe prognozy sprawiają większości problemy.

***

16 marca

Kurs LPP spada obecnie o 35% na jednej sesji po zamieszaniu z raportem o obecności produktów spółki w Rosji. Co robić?

Kupować 27,2%

Kupować, ale niżej 25,3%

Sprzedawać 4,4%

Nie dotykać 43,1%

Kupować od razu okazało się najlepszą opcją jak pokazał czas, taniej już nie było. Bulwersujący raport Hindenburg Research, który spowodował krach, okazał się mocnym humbugiem (nota bene ten fundusz właśnie się zamyka). A przecież spółka LPP fundamentalnie wyglądała dobrze i tak trzeba było to oceniać. Choć dziś z perspektywy czasu łatwo się to ocenia, wówczas ryzyko wydawało się „śmiertelnie poważne”. Najważniejsze jednak, że nie było paniki i tylko 4,4% głosujących chciało sprzedawać. Warto w takiej sytuacji słuchał głosu rynku.

***

5 kwiecień

Załóżmy, że musisz wybrać do portfela jedną z poniższych spółek. Którą wybierzesz?

LPP 21,1%

DINO 28,3%

CDPROJEKT 32,6%

ALLEGRO 18%

Wszystkie były na liście krótkiej sprzedaży KNF, dlatego wybrałem je do sondażu. Najlepiej do końca roku wypadł CDProjekt i tak też to oceniliście. Najgorzej zachował się DINO, choć to do Allegro było ostatnie w kolejce głosujących.

5 listopad

Kto wygra dziś w sondażach wyborczych w USA?

oraz

Jak zareagują jutro indeksy amerykańskie?

Trump / wzrosty 41,2%

Trump / spadki 18,2%

Harris / wzrosty 24,8%

Harris / spadki 15,7%

W dzień wyborów świetnie udało się wyczuć i wynik i reakcję giełdy, choć media mylnie pisały o remisie w sondażach kilka dni wcześniej. No gdyby tak jeszcze udawało się w każdej sondzie!

          ***

Dziękuję wszystkim za udział w głosowaniach i zapraszam do kolejnych! Nie udaje się wprawdzie trafiać w dużej części z nich, ale one nie do tego służą, lecz głównie jako wskaźnik nastrojów, jako papierek lakmusowy rynku. Jeśli komuś one pomagają w wyborach, tym bardziej warto je obserwować.

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.