W końcówce października rynki zdają się żyć wyborami prezydenckimi w USA i zbliżającym się listopadowym posiedzeniem FOMC, ale wszyscy wiemy, że dzisiejsze inwestycje naprawdę są już pozycjonowaniem się pod kolejne kwartały. Zrozumiałe jest zatem, że na rynku zaczynają pojawiać się pierwsze prognozy na kolejny rok. Spoglądamy na to, czego profesjonaliści na Wall Street oczekują w przyszłym roku.
Jak zwykle w takich badaniach pytania obejmują perspektywy samych inwestorów, jak i klientów i sumę wielu tematów, którymi będą żyły rynki w 2025 roku. Z doświadczenia wiemy, że same pytania zwykle więcej mówią o tym, czym żyjemy dziś na rynkach niż to, co realnie będzie miało miejsce w przyszłości. Dobrym przykładem jest pytanie o przewartościowanie spółki Nvidia, wyjątkowo mocno zakorzenione w obecnej sytuacji rynkowej. Niemniej, część tematów jest oczywiście uniwersalna i nie ma chyba bardziej standardowego pytania od: Gdzie będzie indeks S&P500 w grudniu 2025 roku?
Sytuacja rynkowa w 2024 roku – a dokładniej niedowartościowanie optymizmu rynków przez profesjonalistów – pozwoliła nam zrobić serię notek z tych prognoz, więc skupimy się dzisiaj tylko na prognozach dla S&P500 dodając prognozę na połowę 2025 roku i koniec 2025 roku. Punktem odniesienia będzie poziom 5800 pkt., który zakładamy ma szansę być poziomem, w pobliżu którego S&P500 zamknie kończący się za chwilę październik. W tym ujęciu perspektywa obejmuje raczej 8 i 14 miesięcy niż pół roku i rok. Wrócimy do tego za chwilę.
Wedle cytowanego badania, rynek generalnie oczekuje kontynuacji hossy na Wall Street w 2025 roku. Połowa ankietowanych deklaruje nastawienie optymistyczne (bullish), gdy ledwie 18 procent pesymistyczne (bearish). Neutralnie nastawienie do akcji w przyszłym roku deklaruje 32 procent respondentów. Jednocześnie tylko 3 procent odpowiadających widzi amerykańskie akcje jako niedowartościowane przy 54 procent jako wycenione poprawnie i 43 procent deklarujących rynek amerykański jako przewartościowany.
Jeśli chodzi o prognozy dla S&P500, obóz byków widzi S&P500 – wartość uśredniona – na poziomie 6085 pkt. w połowie roku i na 6273 pkt. w końcówce grudnia 2025 roku. Obóz pesymistów widzi S&P500 – znów wartość uśredniona – na poziomie 5171 pkt. w końcówce czerwca 2025 roku i na poziomie 4979 pkt. na koniec grudnia 2025 roku. Inaczej mówiąc, optymiści oczekują zwyżki S&P500 o ledwie 4,9 procent do końca pierwszej połowy 2025 roku i 8,2 roku w kolejnych 14 miesiącach. W przypadku pesymistów oczekiwania mówią o stracie 10,8 procent w połowie roku i 15,7 procent na koniec grudnia przyszłego roku.
Sumując, pesymiści oczekują dość głębokiej korekty, gdy optymiści roku, który da zwyżkę zbliżoną do ledwie trzeciej części średniej, jaką S&P500 ugrał w 2023 roku (24,2 procent) i 2024 roku (21,8 procent YTD). Co ciekawe, jeśli S&P500 zdobędzie się na zakończenie roku na poziomie 6000 pkt. – co jest ciągle możliwie po wyjściu rynków z cienia wyborów prezydenckich w USA, gdyż do bariery brakuje ledwie 3,3 procent – to w optymistycznym scenariuszu S&P500 będzie miał do ugrania w pierwszych 6 miesiącach ledwie 1,4 procent i skromne 4,3 procent w 12 miesięcy. Wówczas optymistyczne prognozy na 2025 roku zestarzeją zanim dobijemy do końca 2024 roku.
Badanie, obejmuje 110 profesjonalnych inwestorów, którzy odpowiadali na pytania w pierwszej połowie października na potrzeby amerykańskiego tygodnika Barron’s.
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.