To był zaskakujący ruch. Patrząc na zachowanie akcji oraz analizując wolumen trudno przypuszczać, że informacja o rozmowach na temat zmiany prezesa wyszła poza najściślejsze grono zainteresowanych. Cena akcji sieciowych kawiarni pod marką Starbucks (SBUX) od maja 2024 roku oscylowała w obszarze 70-80 dolarów. Zachowywały się tylko nieco słabiej niż indeks S&P500, zwłaszcza na przełomie czerwca i lipca, gdy szeroki indeks rósł, zaś kurs akcji spadł około 10 procent. Generalnie jednak nie odbiegało to jakoś znacząco od ogólnej stabilizacji na amerykańskim rynku. Dzienne średnie obroty wynosiły kilkanaście milionów akcji. Jeszcze w lipcu Michael Conway z kadry zarządzającej firmy sprzedał pakiet akcji o wartości 260 tys. dolarów po 80 dolarów za akcję.

Kurs akcji SBUX i indeks S&P500 od maja do 13 sierpnia 2024

W tym samym (od początku maja do połowy sierpnia) okresie cena akcji innej spółki z branży spożywczej, choć nie zajmującej się napojami tylko jedzeniem typu fast-food w stylu meksykańskim straciła ponad 10 procent. Jednak w przypadku Chipotle Mexican Grill (CMG) spadek ten można było uznać za uzasadnioną korektę.

Kurs SBUX, CMG i S&P500 od maja do 13 sierpnia 2024

 

Od początku 2023 roku do czerwca 2024 kurs Chipotle wzrósł ponad 125 procent, ponad trzykrotnie więcej niż S&P 500. W pewnym momencie akcje tej spółki należały do wyjątkowo drogich nominalnie. Jedna sztuka kosztowała ponad 3,5 tysiąca dolarów (drożej niż wówczas jedna akcja NVIDIA). W związku z tym firma ogłosiła zapowiedź przeprowadzenia splitu, co jeszcze wzmogło zainteresowanie na rozgrzanym wówczas rynku. Podobnie zrobiła również w tym czasie NVIDIA. Choć gorączka dotyczyła wówczas głównie spółek technologicznych, Chipotle zachowywało się tak, jakby produkowało co najmniej najnowsze technologie SI, a nie nadziewane mięsem placki.

Kurs SBUX, CMG i S&P500 od pocz. 2023

Podział akcji w proporcji 50:1 został zatwierdzony na początku czerwca i przeprowadzony 24. W zasadzie od dnia ogłoszenia podziału (6. czerwca) kurs Chipotle już tylko spadał.

Oficjalna historia Chipotle i Starbux zazębiła się 13 sierpnia. Do publicznej wiadomości podano, że dotychczasowy prezes Chipotle Mexican Grill – Brian Niccol odejdzie z firmy i obejmie funkcję szefa Starbucks. W dniu podania tej informacji akcje Starbucks wzrosły 28 %. Kurs Chipotle spadł 6,5 %.

Zachowanie akcji SBUX i CMG w dniu ogłoszenia informacji

Niccol wcześniej pracował w Procter&Gamble, Pizza Hut i Taco Bell. Jego przejście do Chipotle i reakcja na rynku związana jest przede wszystkim z prostym wnioskowaniem inwestorów podczas hossy, patrzącym na to, że podczas jego kierowania firmą cena akcji wzrosła ponad ośmiokrotnie. Ponadto zysk na jedną akcję (EPS) wynosił 0,18 dolarów w 2018 roku, gdy Niccol został prezesem sieciówki z meksykańskim jedzeniem. Pod koniec 2023 roku było to 0,89 dolarów. Faktyczny talent menadżerski, odpowiednie czasy czy popularność tego rodzaju jedzenia? Dowiemy się tego za kilka lat. Może się bowiem okazać, że prezesowanie firmie oferującej napoje na bazie kawy jest znacznie większym wyzwaniem.

Bardziej interesujące w tej chwili jest to, jak rynek reaguje na tego typu informacje. Bo to nie jest jedyna zmiana kadrowa, która wywołała euforię inwestorów. Dzień po tym, gdy podano do publicznej wiadomości nazwisko nowego prezesa Starbucks, ogłoszono również zmianę w spółce z zupełnie innej branży. Hillary Super (już samo nazwisko brzmi super) zostanie nowym prezesem Victoria’s Secret od dnia 9 września br. Pierwszego dnia po ogłoszeniu tej wiadomości, cena akcji firmy produkującej bieliznę dla kobiet wzrosły 16,6 procent, kolejnego 27 procent.  Brzmi to imponująco, jednak długoterminowi inwestorzy posiadający akcje tej firmy muszą jeszcze poczekać na odrobienie strat. Po ostatnich wydarzeniach kurs akcji Victoria’s Secret wynosi niemal 25 dolarów. Trzy lata temu – w sierpniu 2021 – ich cena wynosiła blisko 60 dolarów. Akcje Victoria’s Secret pojawiły się na NYSE jako oddzielna spółka po wydzieleniu z L Brands właśnie w 2021 roku. Od tamtego czasu nie była to inwestycja marzeń.

Nadzieje związane z nową szefową są ogromne. Nowa prezes Hillary Super wcześniej była prezesem Savage X Fenty – marce bielizny założonej przez gwiazdę muzyki pop, Rihannę. Jeszcze wcześniej H. Super zajmowała stanowisko kierownicze w firmie Anthropologie – sieciówce sprzedającej odzież, dekoracje, kosmetyki i inne artykuły.

Spółki, w których pracowała wcześniej Hillary Super nie są spółkami publicznymi, inwestorzy więc wyceniają swoje marzenia. I być może podlegają efektowi aureoli, jakim w tym wypadku jest nazwisko znanej piosenkarki.

Wielokrotnie na blogach pisaliśmy o tym, jak duże znaczenie w postrzeganiu rynku mają różnego rodzaju wydarzenia, narracja wokół nich, czy nasze ich postrzeganie i interpretacja. W przypadku tych dwóch przywołanych przeze mnie zdarzeń – silnego wzrostu cen akcji po ogłoszeniu nowych prezesów – mamy niezmiernie ciekawą sytuację psychologiczną. Rynek amerykański doświadczył w ostatnim czasie sporej zmienności – najpierw niesłychanie gwałtownego załamania, a chwilę potem równie szybkiego odrobienia strat i powrotu w okolice szczytów. W międzyczasie nastąpił absolutny krach i załamanie na akcjach producenta procesorów INTEL, którego akcje są na poziomie najniższym od 10 lat, a wielu analityków zastanawia się nad przyszłością firmy. Mówi się o pęknięciu bańki i weryfikacji oczekiwań związanych z hossą wokół Sztucznej Inteligencji.

A jednak w tej chwili indeks S&P 500 oraz Średnia Przemysłowa Dow Jones potrzebują wzrostu zaledwie o 2,5 procent, żeby osiągnąć nowe maksima. NASDAQ – musi wzrosnąć 6,5%. Wszystko to wygląda na dostępne w zasięgi ręki. Super optymistyczne reakcje inwestorów na opisywane wydarzenia są charakterystyczne dla silnej i rozgrzanej hossy. Może więc ostatnia fala spadkowa to jeszcze nie jest ten oczekiwany koniec hossy na rynku amerykańskim? Zwłaszcza, że analitycy – przynajmniej w odniesieniu do przyszłości Starbucks są bardzo optymistyczni.

Jak wynika z informacji w finance.yahoo.com kilka firm analitycznych po informacjach dotyczących objęcia stanowiska przez Briana Niccola podniosło rekomendacje dla Starbucks. W barchart.com jeszcze miesiąc temu spośród 26 analityków, dziesięciu zalecało „zdecydowane kupno”, dziś taką opinię ma szesnastu.

Tak dobrze nie są oceniane akcje Victoria’s Secret – na 12 analityków, miesiąc temu trzech zalecało „zdecydowane kupno”, trzech „kupno”, zaś pięciu „zdecydowanie sprzedaj”. W tej chwili jeden z nich wycofał się ze „zdecydowanie kupuj” do „trzymaj”.

Jak to na rynku bywa – sytuacja jest niejednoznaczna. Niedawni liderzy mogą stracić na znaczeniu, ale pojawią się nowe gwiazdy.

**

Po napisaniu tego tekstu finance.yahoo.com opublikował w niedzielę tekst o nowym prezesie Starbucks. Polecam, bo jest w tonie co najmniej optymistycznym, choć autor, Brian Sozzi dość rozsądnie zauważa, że zmiany których potrzebuje Starbucks zajmą co najmniej rok.

[Grafika Dall-e]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.