Wykres dnia: DJIA na 40000 punktów

DJIA skończył piątkowe notowania w rejonie 40003,59 pkt. Pierwszy raz w historii indeks zamknął się powyżej ważnej, psychologicznej bariery. Odliczenie kolejnego kamienia milowego wymusza pytania o poziom 50000 pkt., ale dziś spojrzymy na DJIA przez pryzmat prostej przyjemności, jaką sprawia inwestorom indeks, który jawi się czasami jako nudny i nieco przestarzały na tle siły np. Nasdaqa 100 czy popularności S&P500.


Poniższy wykres (obejmujący tylko zamknięcia miesiąca) pokazuje przebieg DJIA od początku wieku. Pierwsza dekada – zdominowana przez kryzys finansowy – może wprowadzać dawkę niepokoju u inwestorów, którzy boją się, iż życie wymusi na nich zrealizowanie zysków w okresie takiej dekoniunktury. Pocieszeniem jest, iż okres zamieszania związanego z największym kryzysem od blisko 100 lat został odrobiony stosunkowo szybko, a reszta – jak to mówią – jest już historią. Indeks łamał kolejne równe poziomy, a w tym czasie trafiła się największa od 100 lat pandemia i wojna w Europie, jakiej nie było od dekad.

DJIA w XXI wieku

Wszystko też wskazuje na to, że po 25 latach będzie okazja świętować 50000 pkt., gdyż przejście z 40000 pkt. do 50000 pkt. wymaga zwyżki o ledwie 25 procent. Ruch jest zwyczajnie osiągalny w perspektywie kilkunastu kolejnych miesięcy, gdyż w hossie – co pokazuje poniżej wykres zmian rocznych DJIA od początku wieku – Dow robił znacznie więcej niż ugrane teraz 20 procent. Odnotujmy, iż nie wspominamy tu nawet o dywidendzie, którą w tym czasie wypłacają nawet banalne ETF-y dedykowane indeksowi.

DJIA zmiany roczne od 31 grudnia 2000 roku.

Chcielibyśmy mieć w Warszawie takiego nudziarza, ale dorobienie się indeksu tej klasy wymaga 100 lat historii wplatania rynku kapitałowego w tkankę gospodarki, a nie porzucania tego planu po ledwie 20 latach od zbudowania rynku od zera. Oczywiście, czasami Wall Street może zdawać się mieć zbyt duży wpływ na Main Street, ale właśnie dla Main Street indeksy takie, jak DJIA są najbardziej pożądanymi koszykami spółek. Ma być nudno, ale ma być możliwie bezpiecznie. Fajerwerki na rynku zostawiane są dla bardziej agresywnych graczy.

 

1 Komentarz

  1. Simon

    Nudne inwestowanie zazwyczaj to najlepsze inwestowanie nawet Buffetta coś w tym stylu przytaczał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.